BOLU - Yedi Göller Milli Parkı Resimleri, Bilgileri Bolu Yedigöllere nasıl gidilir, en uygun mevsim ne zaman?
Bati Karadeniz Bölgesi’nde Bolu’nun 42 km. kuzeyinde Zonguldak’in güneyinde yer alan Milli Parka Ankara–Istanbul karayolunun 152. km’sindeki Yeniçaga ve 190. km’sindeki Bolu’dan kuzeye ayrilan yollarla ulasilir. Kisin Bolu–Yedigöller güzergâhi (karla) kapali oldugundan ulasim sadece Yeniçaga–Mengen–Yazicik üzerinden yapilir.
Milli park bünyesinde Büyükgöl, Seringöl, Deringöl, Nazligöl, Küçükgöl, Incegöl ve Sazligöl olarak 7 göl vardir. Bu göller aralarinda 100 m. yükselti farki bulunan iki plato üzerindedir. Ortalama 780 m. yükseklikte olan platodaki göllerin en büyügü Büyükgöl’dür. En derin yeri ise 15 m’dir. Büyükgöl’ün güneydogusundaki Deringöl, 20 m. uzunlugundaki akan bölümü ile Büyükgöl’e baglidir.

Sessiz ve sakin bünyesi, güzel manzaralari, degisik arazi sekilleri, yürüyüs yollari, selaleleri, çesitli cinste bitki ve agaçlarla süslü yamaçlariyla piknik, dinlenme, fotograf çekme, spor yapma ve kamp kurma gibi rekreatif faaliyetler yapilirken konaklama ihtiyaci Orman Bakanligi’na ait 40 yatak kapasiteli bungalov evlerde saglanabilir. Ayrica, 1 hektarlik alanda çadirla veya karavanla konaklama da yapilabilir. Deringöl yaninda bulunan balik üretme istasyonundan ücret karsiligi canli alabalik alinabilir. Ziyaretçilere yillik ortalama 40.000 adet balik satisi yapilmaktadir. Parkin ziyarete en uygun zamani nisan-kasim aylari arasidir.