Günün Sözü
3 sonuçtan 1 ile 3 arası

Konu: Masa tenisinin tarihçesi İlk Masa Tenisi Ne Zaman Oynandı ?

 1. #1 Masa tenisinin tarihçesi İlk Masa Tenisi Ne Zaman Oynandı ? 
  EmeL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2011
  Yer
  Kocaeli, İzmit
  Mesajlar
  18.512

  Nispeten gençbirspor olmasına (tenisten dahayeni vebasketboldan biraz daha eski) rağmen,masa tenisinin kaynağı hiç bir zaman kesinolarak bilinmemektedir. .
  Bu sporun salon tenisi adıyla bilinen en eski şekli 1880 liyıllarda Hindistan ve Güney Afrika'daki İngiliz ordu subayları tarafındanoynanırdı. Puro kutularının kapaklarını raket, yuvarlatılmış şarap şişesimantarlarını da topolarak kullanırlardı. File olarak da kitaplarıkullanıyorlardı.1890 lı yıllarda İngiltere'de bu oyunun diğer versiyonlarıgeliştirildi. Bunlar "whiff whaff" ve "gossima" gibi değişikisimlere sahiptiler ve Parker Brothers firması masaya kurulabilen portatif net,dışı file kaplıküçükbirtop ve minyatür raketlerden oluşan salon tenisikitleri satmaya başladı.1900 yılında Amerika'yı zayaret eden İngiliz James Gibb, dönerkenyanında bazı içi boş selüloid toplardan getirdi ve arkadaşlarıyla salon tenisinibu topları kullanarak oynamaya başladı. Gibb, topun rakete ve masaya çarptığızaman çıkardığı sesi temsil eden "ping pong"ismini kulanmaya başladı.Fakat 1901 yılında İngiliz spor ekipmanları üreticisi olan John Jacques "Ping Pong"ismini kendi adına tescil ettirdi ve bu ismin Amerika haklarını Parker Brothersfirmasına sattı. Onlar da yeni kitlerini bu isimle çıkardılar.Bir başka İngiliz, E. C. Goode, 1902 yılında tahta raketininyüzeyini pürüzlü lastikle kaplayarak topa falso vermeyi başardı. Aynı yılİngitere'dePing Pong Federasyonu kuruldu fakatisim hakkının Parker Brothers firmasındaolmasından ve dolayısıyla ekipmanların çok pahalıya çıkmasından dolayı 3 yılsonra kapandı.Buna rağmen diğer üreticilerin genelbirisim olan table tennis(masa tenisi) adı altında sattıkları ekipmanlarla bu spor İngiltere ve Avrupa'dasessizce yaygınlaştı. 1921 yılında İngiltere'de yeni birmasa tenisi federasyonukuruldu. Peşinden de 1926 yılında İngiltere, İsveç, Macaristan, Hindistan,Danimarka, Almanya, Çekoslovakya, Avusturya ve Galler'in Berlin'de yaptıkları toplantıda Fédération Internationale de Tennis deTable (International Table Tennis Federation - UluslararasıMasa TenisiFederasyonu) kuruldu. İlk dünya şampiyonası 1927 yılında Londra'da yapıldı. Bu yıldan2. dünya savaşına kadartümşampiyonalar Macaristan'ın egemenliği altında geçti.Bu zamanların en iyi oyuncuları bayanlarda yedi dünya şampiyonası kazanan Macar Maria Mednyanszkyve beş defa dünya şampiyonu olan yine Macar Viktor Barna'ydı. Çekoslovakya veRomanya'lı sporcular da bazı şampiyonaları kazandılar.Amerika Ping Pong Federasyonu 1930 yılında kuruldu fakat sadeceParker Brothers firmasının ekipmanları kullanılabildiği içinüye sayısı fazlaolamadı. 1933 yılında ikirakipfederasyondahakuruldu.

       

       

  Alıntı  
   

 2. #2  
  EmeL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2011
  Yer
  Kocaeli, İzmit
  Mesajlar
  18.512

  Bunlar U.S. AmatörMasaTenisi Federasyonu veUlusal Masa Tenisi Federasyonuydu. Bu üç gurup 1935yılında birleşerek U. S. Masa Tenisi Federayonu adını aldı. 1994 yılında daadını U.S.A. Table Tennisolarak değiştirdi.
  İkinci dünya savaşından sonra birsüredahaorta Avrupalıoyuncuların egemenlikleri sürdü. 1953 yılından itibaren
  Asya'lı oyuncularınegemenliği başladı. Asya'lı yıldız oyuncuların aniden ortaya çıkmalarının birsebebi Japon Horoi Satoh'ın 1952 yılında ilk defa kullandığı süngerlilastiklerin kullanılmaya başlamasıdır. Bu yenimalzeme oyunu hızlandırdı veoyuncuların topa daha fazla falso vermelerine imkan sağladı.

  Asya'lı oyuncular "Penholder tutuşu" adı verilen ve raket sapınınbaşparmak ileişaret parmağı arasında tutulduğu bir tutuş şekli geliştirdiler. Bu tutuş şeklinde her tür vuruşiçin raketin aynı yüzünü kullanıyordu (artık bututuş ile raketin her iki yüzünü de kullanan oyuncular vardır). Bu tutuş bugünbir çok üst seviye uluslararası oyuncu tarafından kullanılmaktadır.
  1988 yılında masa tenisi erkekve bayanlarda tekler ve çiftlermüsabakalarını içeren olimpik birsporhaline geldi.

       

  Alıntı  
   

 3. #3 Cevap: Masa tenisinin tarihçesi İlk Masa Tenisi Ne Zaman Oynandı ? 
  Admin AdoNiS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2012
  Mesajlar
  6.747

       

  Alıntı  
   

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 01-01-2015, 02:24 PM
 2. Masa Tenisinin Kuralları - Masa Tenisi Nasıl Oynanır ?
  By EmeL in forum Spor Dalları Ve Türleri Hakkında Genel Bilgiler
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 09-02-2013, 04:37 PM
 3. Türkiye'de İlk Masa Tenisi Ne Zaman Hangi Tarihte Oynandı ?
  By EmeL in forum TÜRK Ve DÜNYA SPOR TARİHİ
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 08-31-2013, 04:54 AM
 4. Uluslararası Masa Tenisi Federasyonu Kuruluşu, Tarihçesi
  By EmeL in forum TÜRK Ve DÜNYA SPOR TARİHİ
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 08-31-2013, 04:54 AM
 5. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 06-26-2013, 10:23 PM
Bu Konudaki Etiketler

Etiket Bulutu Ana Sayfası

Yetkileriniz
 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •