Sakinlik İsteyenlere Magnezyum-Vücudumuzda %60-65 kadar kemiklerde, %25 kaslarda ve diğer tüm doku ve hücrelerde bulunan magnezyum vücutta üretilemediğinden, muhakkak gıdalarla alınması gereken makromineraldir.

"Smoothie" mineral olarak da isimlendirilen magnezyum kasları gevşetip, sakinleştirici özellik gösterdiği için, kişilerin fazla heyecanlanmasını engellediğinden sağlıklı kan basıncı dengesi için çok önemlidir.

Hayatın devamı için süregelen kimyasal reaksiyonlarda faaliyet gösteren 300’den fazla enzimin ihtiyaç duyduğu magnezyum karbonhidrat, yağ, protein mekanizmalarından tutun da genlerin düzgün fonksiyon göstermesine kadar etkilidir. Yani özetle merkezi sinir sisteminden, kardiyovasküler, sindirim sistemine, kas, böbrekler, karaciğer, hormon salgı bezleri ve beyne kadar önemli organlar için metabolik işlevi olan bir mineraldir.

Magnezyum eksikliğini nasıl anlarız?

10 parmağında 10 marifet bir mineral olduğu için eksikliği de çok çeşitli semptomla karşımıza çıkabilir. Özellikle sinir ve kas fonksiyonlarında değişimle göze çarpan yetersizlik, kas titremeleri, güçsüzlüğü, spasmlar şeklinde kendini gösterir, yine kalp ritmi kontraksiyonlarında düzensizlikler oluşur. Yani eksikliği tehlikeli bir mineraldir eğer vücutta yeterli magnezyum yoksa kas kitlesi ihtiyaç duyduğu enerjiyi verimli kullanamaz, halsizlikler de başlar.

Ya fazla magnezyum alırsak ne olur?

En belirgin belirtisi ishaldir. Özellikle magnezyumun besin desteği olarak (yaklaşıl günde 1-5 gram) alındığı durumlarda yaşanabilir. Uzayan süreçlerde sersemlik hissi ve güçsüzlük gibi belirtiler de verebilir.

Yemek pişirme, saklamanın magnezyum üzerine etkileri nasıldır?

Yemek pişirme ve saklama koşulları besinden besine değişebilir çünkü bulunduğu form ve miktarlar değişkendir. Suda çözünen formda bulunan magnezyum 1-4 dakika kadar kaynaması ya da buharda pişmesi büyük oranda magnezyum kaybına yol açabilir. Örneğin haşlanmış ıspanaktaki magnezyumun üçte biri kaybolurken, kuru fasulyede pişirme sonrası kayıplar %65’e çıkmaktadır. Öte yandan badem ve yerfıstığı gibi zengin magnezyum kaynaklarında kavrulma ya da ezme haline getirirken uygulanan işlemlerde kayıplar minimumdadır.

Kullandığımız ilaçlar magnezyum depolarımızı etkiler mi?

Kan basıncını düşürmek için alınan diüretikler, antibiyotikler, pıhtılaşmayı önleyici ilaçlar, doğum kontrol hapları, bağışıklık sistemini suprese eden ilaçlar magnezyum seviyelerini düşürebilir, bu konuda doktorunuza danışmalısınız.

Magnezyumun en iyi kaynakları nelerdir?

Mükemmel kaynak : Ispanak ve İsviçre pazısı

Çok iyi kaynak: hardal yaprağı, yaz kabağı, brokoli, keçiboynuzu pekmezi, halibut balığı, şalgam yaprağı, kabak çekirdeği ve nane.

Salatalık, taze fasulye, kereviz, kıvırcık lahana, ayçekirdeği, susam ve keten tohumu da iyi kaynaklarındandır.

Magnezyum zengini besinler size ne sağlayabilir?

Sinir ve kaslarını sakinleştirebilir
Kemik inşası ve güçlenmesine destek olabilir
Kan dolaşımını düzenleyebilir
Zayıflama sürecinde yumuşayan kas dokusunun toparlanmasına da destek olabilir
Magnezyumdan zengin gıdaları almanıza neden gerek olabilir?

Kas zayıflığı, kramplar yaşanması
Kalpte ritm bozuklukları, düzensiz kontraksiyon, artmış kalp atım hızı
Kemikte yumuşama ve güçsüzlük
Dengesiz kan şekeri seviyeleri
Baş ağrısı
Yükselmiş kan basıncı


Diyetisyen Berrin Yiğit