Tükenmişlik Sendromu Nedir Başlıca Sebepleri

Değişim Psikoloji ve Terapi Merkezi'nden Ayşe Yanık Knudsen, sendromun, çalışma hayatının getirdiği stresle beraber, maddi ve manevi doyuma ulaşamama ve bunun sonucu olarak da mesleğe karşı duyarsızlaşma ile baş gösterdiğini vurguladı.Zorlukların üstesinden gelemeyeceğini düşünüyor


Kişinin bu süreç sonunda kendisini tükenmiş hissedip, başarı kazanma isteğini kaybettiğini belirten Knudsen sözlerine şöyle devam etti: "İşi yapamayacağı, zorlukların üstesinden gelemeyeceği düşüncesinin beraberinde getirdiği umutsuzluk, kişinin kendisini tükenmiş olarak hissetmesine neden oluyor. Birey bu his ile birlikte işinden giderek soğumaya başlıyor, işe gitme isteği azalıyor. Öyle ki işi bırakma noktasına bile gelebiliyor. "

Kendine olan güveni azalıyor


Bütün bunların sonucunda kişinin kendisine duyduğu güvenin giderek azaldığını, kişide özgüven eksikliği başladığını da vurgualayan psikolog Knudsen, gerginlik, kızgınlık, mutsuzluk gibi olumsuz duygularda bu süreçte artış gözlendiğini ifade etti. Sosyal çevresinden uzaklaşmaya başlayan bireyin, hiçbir şey yapmaya istek duymadığını, yapabileceğine dair inancının da azaldığının altını çizen Knudsen, "Tüm bunlar iş başarısını düşürüyor, motivasyonunu kaybettiriyor " dedi.

Çevresinden giderek uzaklaşır

Sendromun ilerleyen zamanlarında kişinin işinde ve iş hayatındaki çevresine karşı olumsuz bir tavır aldığını, çevresiyle arasına duygusal bir mesafe koymaya başladığını da aktaran Ayşe Yanık Knudsen, insanlara obje gibi davranmaya başlayan kişinin, giderek çevresinden uzaklaştığına değindi.

Fiziksel sorunlara neden olabilir


Tükenmişlik sendromu sadece zihinsel olarak yaşanan bir süreç değil. Kişi bu sendrom sırasında fiziksel olarak da rahatsızlık yaşıyor. Kronik yorgunluk, baş, boyun ağrıları, kramplar, gastrointestinal sorunlar ve uykusuzluk problemleri ile karşılaşılabiliyor.

Başlıca sebebi stres

Tükenmişlik sendromuna neden olan sebeplerin başında stres geliyor. Kişinin kendisine ulaşamayacağı hedefler koymasının beraberinde getirdiği fazla iş yükünün, kişiyi tükenmişlik sendromuna sürüklediğini söylüyor Knudsen. Yaptığı işin kendisine uygun olmaması da bu sebeplerden biri. Sendroma yakalanmada sosyal desteğin az olmasının da etkisi büyük oluyor. Çevresindeki kişilerin, bireye motive etmek anlamında destek olmaması, bireyi işi yapamayacağı hissine kapılmasında etkili bir rol oynuyor. Aile yaşantısında yeterli doyuma ulaşmamış bireyler de sendroma daha sık yakalanıyorlar. Farklı sebepler gibi dursa da aslında hepsinin özünde stres yatıyor. Başarısız olma, üstesinden gelemeyeceği düşüncesinin yaşattığı yoğun stres, kişilerin tükenmişlik sendromuna yakalanma riskini arttırıyor.

Kurtulmak için birkaç öneri


-Bu durumun herkesin başına gelebileceğini aklınızdan çıkartmayın.

-İşinizden zevk almaya çalışın, iyimser olun.

-Kendinize iş dışında zevk alabileceğiniz durumlar yaratın. Hobiler edinin.
-Çevrenizle bu durumu paylaşın. Sizi motive edebileceğini düşündüğünüz arkadaşlarınızla konuşun.


-İş yaşamınızdaki ilişkilerinizi güçlendirin, arkadaşlıklar edinin.

-Koyduğunuz hedefleri gözden geçirin. Sizi zorlayanların neler olduğunu belirleyerek, hedefinize doğru daha basit somut hedefler koyun.

-Spor yapın, bedeninizi ve ruhunuzu dinlendirin.

-İş yükünüzü azaltmaya çalışın, planlar yapın.

-Bir uzmandan yardım alın.

SERDA KIVILCIM - BUGÜN GAZETESİ