Günün Sözü
Sayfa 1/3 123 SonSon
27 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: HZ. MUHAMMED 'in KABRİ (Mescid-i Nebevî) nerede? Hz.Muhammed'in mezarı nerede ?

 1. #1 HZ. MUHAMMED 'in KABRİ (Mescid-i Nebevî) nerede? Hz.Muhammed'in mezarı nerede ? 
  EmeL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2011
  Yer
  Kocaeli, İzmit
  Mesajlar
  18.513

  hz muhammed in kabrinin adı, peygamberimizin mezarı hangi şehirdedir, peygamberımızın kabrı serıfı, peygamber efendimizin kabri nerede, peygamber efendimizin kabri şerifleri, hz.muhammed'in mezarı nerede, peygamber efendimizin kabri resimleri,  Mescid-i Nebevi~~


  Mescid-i Nebevî Hicret'ten sonra Medine'de Muhammed (S.A.V.) ve ashabı tarafından inşa edilen mescid. Peygamberin kabrini ihtiva eder.

  Ağlayan kütük olayı bu mescidde vuku bulmuştur. Muhammed (S.A.V.) Cuma hutbelerini minber olmadığından bir ağaç kütüğüne yaslanarak yapardı. Bir gün bu yaslandığı kütükten bir an ayrılmasıyla kütüğün inlediği, ağladığı hadis kitaplarında anlatılmaktadır.

  654 yılındaki deprem ve yangında bu mescid yanmıştır. Emevi ve Abbasi dönemlerinde yeniden yapılmıştır. Bugün içinde peygamberin kabrinin bulunduğu mesciddir. Ebu bekir (R.A.) ve Ömer (R.A.)'in kabri de buradadır. İslam dünyasının Mescid-i Haram'dan sonraki ikinci ziyaret yeridir.


  MESCİD-İ NEBEVİ' DE. YANİ MEDİNE'DE. RAVZA-İ MUTAHHARA DA DENİR.YUKARIDAKİ YEŞİL KUBBEDE İSTİRAHAT ETMEKTEDİR EFENDİMİZ...


  Mescid-i Nebevi şu an avlu alanıyla birlikte 650 bin kişinin namaz kılabildiği bir büyüklükte olup, toplam alanı ise 200.327m2. oldu. Mescid-i Nebevi’nin on adet minaresi olup, 6 tanesi Suud döneminde yapılmıştır. Her minare 104 m. yüksekliktedir. Mescidin 170 kubbesi olup, sonradan 27 tane de elektirikle çalışan, hareketli ve süslü kubbeler yapılmıştır. Bahçe duvarının uzunluğu 2.270 m’dir. Bahçe bodrumunda 2 katlı otopark ve abedesthane bulunmaktadır.


  Medine'de bulunan Mescid-i Nebevi , Mescid-i Haram ve Mescid-i Aksa'dan sonra yeryüzündeki mescitlerin en faziletlisidir.İslam alimleri, Resulüllah (s.a.v)’in mübarek kabirlerini ziyaret etmenin en güzel itaat olduğu hakkında görüş birliğine varmışlardır. Müslüman kişi, her gün namazında; Ey Nebi! Selam sana, Allah’ın rahmet ve bereketi senin üzerine olsun, diyerek O’nu ziyaret etmektedir. Aynı şekilde kişi, Mescid-i Nebevi’yi de ziyaret etmek ister. Çünkü Resulüllah (s.a.v), Mescid-i Nebevi’de kılınan bir namazın Mescid-i Haram hariç diğer yerlerde kılınan namazlardan bin kat daha faziletli olduğunu bildirmiştir.

  Kabenin Kapısı üzerinde bulunan örtü
  KAYNAK:Ömer TELLİOĞLU (Samil islam Ans.)  Mescid-i Nebevi'nin İç Donanımı Nasıldır


  Hücre-i Saadet:
  Peygamberimiz (s.a.v.) Mescid-i Nebevi’yı inşa ederken güney duvarına bitişik iki oda yaptırdı. Şimdi Peygamberimizin kabrinin olduğu yer Hz. Aişe annemizin odasıydı. Efendimiz yılında Hz. Aişe’nin (ra) odasında vefa etti ve buraya defni yapıldı. Bundan sonra buraya Hücre-i Saadet denildi. Daha sonra Hz. Ebubekir (ra) ve Hz. Ömer’de (ra) defnedildi. Ömer b. Abdulaziz döneminde Kabri Şerifi beşgen duvarla çevrildi. Nurettin Zengi (hicri 557) Kabri Şerifin çevresini temellere oturmuş kurşun duvarlarla çevirdi.

  Ravza-i Mutahhara:
  Burası Hz. Aişe’nin (ra) odası (Hücre-i Saadet) ile Minber-i Şerif arasındaki mekandır. Peygamber Efendimiz: “Evimle minberim arası cennet bahçelerinden bir bahçedir. Minberim havuzumun üzerindedir.” 8 diyerek buranın kıymetini bildirmiştir. Ravza-i Mutahhara’dan başka, dünyada cennetten olduğu bildirilen başka bir yer yoktur. Ravza-i Mutahhara’da İslamın ilk döneminden hatıralar taşıyan ve ayrı ayrı isimleri olan sütunlar bulunmaktadır. Bunlar; Senr, Yaygı (yatak, döşek) Sütunu: Peygamberimiz itikafa çekildiklerinde, bu sütunun yanında kalırdı. Sütunun yanı ise Hz. Aişe’nin odası idi. Tevbe (Lübabe) Sütunu: Ebu Lübabe’nin kendisini bağladığı, tevbesinin kabul edildiği sutun. Hz. Aişe Sütunu: Hz. Aişe‘nin (ra) geceleri teheccüd namazı kıldığı yerdir. Sahabeler de burada Hz. Aişe’nin namaz kıldığını gördüklerinden dolayı, burada namaz kılmak için gayret gösterirlerdi. Harız (Muhafız) Sütunu: Peygamberimizin güvenliğini sağlayan güvenlikçiler sütunudur. Peygamberimiz, “Allah seni insanlardan korur.” mealindeki Maide Suresinin 67. ayeti nazil olunca burada nöbet bekleyen bekçilerin beklemelerine gerek kalmadığını söyledi. Vufut (Elçiler) Sütunu: Peygamberimizin dışardan gelen elçileri kabul edip görüştüğü sütundur.

  Mihrabü’n Nebevi:
  Peygamberimiz Kıble’nin Kabe olmasına kadarki süreçten sonra, kısa bir süre Hz. Aişe sütununun olduğu yerde, daha sonraları da bu mihrabın olduğu yerde namaz kıldırdı. Peygamberimiz (s.a.v.) döneminde mihrap yoktu. Buraya mihrabı ilk kez Peygamberimizin namaz kıldırdığı yeri tesbit ederek Ömer b. Abdulaziz yaptırmıştır. 888 (Miladi 1483) Hicri senesinde ise Sultan Eşref Kayıtbay bu mihrabı yeniledi.

  Hz. Osman Mihrabı:
  Bu mihrab mescidin en önündeki duvardır. Hz. Ömer (ra) burada namaz kıldırıyordu. Şimdilerde de namaz burada kıldırılmaktadır.

  Minber:
  İlk döneminde Peygamberimiz (s.a.v.) ayakta hutbe veriyordu. Daha sonraları bir hurma kütüğüne yaslanarak hutbelerini okudular. Hicretin 3. yılında iki basamaklı bir minber kullanılmıştır. Şimdiki minber ise 1590’da III. Murat tarafından yaptırılmış olandır. 7 m. yükseklikte bir şaheser olup, Peygamberimizin minberinin yerinde durmaktadır. Bu yer ile ilgili Peygamberimiz: “Minberim de cennette havuzumun üstündedir.” diye buyurmuşlardır.

  Suffa:
  Gölgelik anlamında olup, Rasulullahın emriyle üzeri hurma dallarıyla örtülmüş, Mescidin arkasında, kuzeydoğu bölümünde idi. Bügün burayı gösteren somut bir işaret yoktur. Burası Peygamberimizin ilim öğrettiği yerdi. İslam’ın bir nevi ilk üniversitesi idi. Suffa’da bir çok öğrenci yetişmiş olup, en tanınanlarından biri Ebu Hureye’dir.
  Mescid-i Nebevi'nin içini görmek istermisiniz?
       

       

  Alıntı  
   

 2. #2 Cevap: HZ. MUHAMMED 'in KABRÝ (Mescid-i Nebevî) nerede? Hz.Muhammed'in mezarý nerede 
  Mescid-i Nebevi Resimleri Mescid-i Nebevi HD Wallpaper Mescid-i Nebevi Fotoğrafları En güzel Mescid-i Nebevi Resimleri


  Mobil Sohbet odalari Mobile Sohbet

       

  Alıntı  
   

 3. #3 Cevap: HZ. MUHAMMED 'in KABRİ (Mescid-i Nebevî) nerede? Hz.Muhammed'in mezarı nerede 
       

  Boşversene ..
  Alıntı  
   

 4. #4 Cevap: HZ. MUHAMMED 'in KABRİ (Mescid-i Nebevî) nerede? Hz.Muhammed'in mezarı nerede 

       

  Alıntı  
   

 5. #5 Cevap: HZ. MUHAMMED 'in KABRİ (Mescid-i Nebevî) nerede? Hz.Muhammed'in mezarı nerede 
  Altın oluk,
  Osmanlı yapımı. Kabe-i Muazzamanın üzerinde biriken yağmur suyu, altın bir oluktan aksın diye ecdadımız yaptırmıştır, yönü Türkiye’yi gösterir. Rahmeti bereketi Türkiye’mize gelsin anlamındadır..

       

  Alıntı  
   

 6. #6 Cevap: HZ. MUHAMMED 'in KABRİ (Mescid-i Nebevî) nerede? Hz.Muhammed'in mezarı nerede 
       

  Boşversene ..
  Alıntı  
   

 7. #7 Cevap: HZ. MUHAMMED 'in KABRİ (Mescid-i Nebevî) nerede? Hz.Muhammed'in mezarı nerede 

       

  Boşversene ..
  Alıntı  
   

 8. #8 Cevap: HZ. MUHAMMED 'in KABRİ (Mescid-i Nebevî) nerede? Hz.Muhammed'in mezarı nerede        

  Boşversene ..
  Alıntı  
   

 9. #9 Cevap: HZ. MUHAMMED 'in KABRİ (Mescid-i Nebevî) nerede? Hz.Muhammed'in mezarı nerede 

       

  Alıntı  
   

 10. #10 Cevap: HZ. MUHAMMED 'in KABRİ (Mescid-i Nebevî) nerede? Hz.Muhammed'in mezarı nerede 
  Admin Kate - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2011
  Mesajlar
  18.743

       

  Alıntı  
   

Sayfa 1/3 123 SonSon

Benzer Konular

 1. HZ.ŞUAYB (A.s)’IN Mezarı Nerede?
  By meduSa in forum CAMİİLER -Türbeler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 02-04-2014, 06:47 AM
 2. Yılmaz Güney'in Mezarı Nerede ?
  By AdoNiS in forum Biyografi & Ünlülerin Yaşam Öyküleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 01-01-2014, 11:51 AM
 3. Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 09-02-2013, 03:41 PM
 4. Pargalı İbrahim Paşa'nın Gerçek Mezarı Nerede ? Resimleri-Bilgileri
  By meduSa in forum Osmanlı Tarihi | Padişahlar
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 01-20-2013, 08:22 PM
 5. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 12-27-2011, 10:45 PM
Bu Konudaki Etiketler

Etiket Bulutu Ana Sayfası

Yetkileriniz
 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •