Günün Sözü
2 sonuçtan 1 ile 2 arası

Konu: Hz. Ömer'in İdarecilere Tavsiyeleri Hz.Omer'in Yoneticilere Nasihatları

 1. #1 Hz. Ömer'in İdarecilere Tavsiyeleri Hz.Omer'in Yoneticilere Nasihatları 
  EmeL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2011
  Yer
  Kocaeli, İzmit
  Mesajlar
  18.512  1.Bir adam Hz. Ömer’e (ra) geldi ve “Allah’tan kork ya Ömer!” dedi. Orada bulunan birisi “Sus! Emiru’l-Mü’minîne karşı fazla konuştun!” dedi. Hz. Ömer (ra) “Bırak konuşsun. Şayet biz onların doğru sözlerine kulak vermez ve kabul etmezsek bizde hayır yoktur” dedi.

  2. Hz. Ömer (ra) bir hutbesinde şöyle buyurdu: “Ey Nâs! Bizim sizlere iman esaslarıyla nasihat etmek, hayra yardımcı olmak hakkımız vardır. Ey idareciler! Allah katında idarecilerin yumuşaklık ve şefkatlerinden daha ileri ve halkına daha faydalı olan bir vasıf yoktur. Yine Allah katında idarecilerin cahil ve bunak olmasından daha kötü, daha sevimsiz ve halkına zararlı bir vasıf yoktur. Biliniz ki her kim emri ve idaresi altındakileri iyilik ve afiyetle tutarsa ondan daha fazlası kendisine verilir.

  3. Abdullah b. Abbas (ra) Emire’l-Mü’minîne su-i kast yapıldığı zaman yanına giderek şöyle der: “Yâ Emire’l-Mü’minîn! Sana cenneti müjdelerim. Çünkü sen insanlar bu dine küfürle yaklaştıkları zaman Müslüman oldun ve dine hizmette bulundun. Resulullah (sav) ile beraber Allah için cihat ettin. Resulullah senden razı olduğu halde vefat etti. Hilafetinde kimse ihtilafa düşmedi ve nihayet şehit olarak Allah’a ruhunu teslim ediyorsun.”

  4. Hz. Ömer (ra) şöyle vasiyet etti: “Benden sonra gelecek olan halifeye Allah’tan korkmasını tavsiye ederim. Yine muhacirlerin haklarını, izzet ve şereflerini korumalarını tavsiye ederim. Şehirliler ve köylülerin zekâtlarını alıp fakir halka vermelerini, rasulullaha olan ahitlerine sadık kalmalarını, cihattan kaçmamalarını ve halka kaldıramayacakları yükleri yüklememelerini tavsiye ederim.

  5. Bir hutbesinde şöyle konuştu: “Emmâ ba’dü! Kendisi baki, gayrısı fani olan yüce Allah’ın azabından korkup rahmetinden ümitvar olmanızı tavsiye ederim. Allah’a itaate sevgili kulları muvaffak kılınır. İsyan edenler de kendileri zarar görürler. Malum ola ki helak olan için hidayet zannı ile bilerek yaptığı bir dalalete mazereti yoktur. Keza dalalet sanıp terk ettiği bir hakta da mazereti yoktur. Reâyanın en önemli vazifesi Allah’ın farz kıldığı şeyleri ona karşı ifa etmeleridir. Biz idarecilerin vazifesi ile Allah’ın yapılmasını isteyip farz kıldığı şeyleri sizden istememiz, yasakladığı şeyleri de size bildirerek yasaklamamızdır. Bunu da adil olarak herkese tatbik etmemizdir. Ey Nâs! Tamah fakirlik, kanaat zenginliktir. Kötülere karışmaktan ise uzlet iyidir. Hoşuna gitmeyen hususlarda Allah’ın kaderine rıza göstermeyen, hoşuna gittiği hususlarda tam manası ile Allah’a şükretmiş olmaz. Allah’ın sevgili kulları batılı terk ederek öldürür. Hakkı zikrederek ihya ederler. Allah korkusu onları ihlâslı kılmıştır. Faniye değil bakiye yönelirler. Hayat onlar için bir nimet, ölüm de onlar için bir ikramdır.”

  6. Hz. Ömer (ra) bir Cuma Hutbesinde şöyle buyurdu: “Allahım! Valileri şahit tutuyorum ki ben onları ancak insanlara dinlerini ve peygamberin sünnetini öğretmek için gönderdim. Vergiyi aralarında adil dağıtsınlar ve insanlara adaletle hükmetsinler için gönderdim. Bir müşkül ile karşılaşırsa onu bana ulaştırmalarını emrettim” dedi

  7. Hz. Ömer (ra) Abdullah b. Zühri’ye şöyle dedi: “Halife tarafından bir görev tevdi edilen kişi Allah hakkında hiçbir kötüleyicinin kötülemesine ve kınamasına aldırmasın. Böyle bir vazifesi olmayan ise kendi işine baksın ve idareye nasihatle yardımcı olsun. Sen de seni ilgilendirmeyen işlere karışma. Düşmanından uzak ol. Emin olduğun dostundan hariç dostlarından kendini koru ve sırlarını kimseye açma. Emin olan insana hiçbir şey denk değildir. Kötü ahlak sahibi ile arkadaş olma, aksi takdirde kötülüklerin pek çoğunu sana telkin eder. Böylesine sırlarını da ifşa etme. İşlerinde de Allah’tan korkanlarla istişare et.”

  8. Hz. Ömer (ra) Ebu Musa el-Eş’âriye şöyle yazdı: “Emmâ ba’dü. Allah katında idarecilerin en hayırlısı emri altındakileri mutlu edendir. Çobanın en kötüsü de güttüklerini mutsuz eden ve sıkıntıya sokandır. Kötülük etmekten ve dalalete düşmekten son derece sakın. Aksi takdirde emrindekiler de kötülüğe dalarlar. O zaman senin Allah katındaki durumun yerin yeşil tarafına bakıp beslenmeyi ve yağlanmayı isteyen hayvanın durumu gibi olur. Hâlbuki onun ölümü semizliğine bağlıdır...

       

       

  Alıntı  
   

 2. #2 Cevap: Hz. Ömer'in İdarecilere Tavsiyeleri Hz.Omer'in Yoneticilere Nasihatları 
  Yeni Üye KuL Tanesi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2011
  Mesajlar
  2.188

  teşekkürler

       

  Alıntı  
   

Benzer Konular

 1. HAYYAM'dan Dörtlükler » Ömer Hayyam Şiirleri
  By EmeL in forum İSLAMİ, Dini Şiirler
  Cevaplar: 8
  Son Mesaj: 10-06-2012, 05:24 AM
 2. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 03-16-2012, 08:07 PM
Bu Konudaki Etiketler

Etiket Bulutu Ana Sayfası

Yetkileriniz
 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •