Günün Sözü
2 sonuçtan 1 ile 2 arası

Konu: Şura-yı Devlet'in görevleri nelerdir ? Şura-yı Devlet Nedir ?

 1. #1 Şura-yı Devlet'in görevleri nelerdir ? Şura-yı Devlet Nedir ? 
  EmeL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2011
  Yer
  Kocaeli, İzmit
  Mesajlar
  18.513

  Şura-yı Devlet'in görevleri nelerdir ? Şura-yı Devlet Nedir ?

  Osmanlı Devleti'nde Tanzimat Dönemi'nde yasa ve tüzük tasarılarını hazırlayan, idari yargı görevi gören danışma kurulu. Bugünkü Danıştay'ın temelini oluşturur.

  Bir tür ulusal meclis konumunda olan Şura-yı Devlet, resmi olarak 10 Mayıs 1869'da açılarak, 28'i müslüman, 13'ü diğer dinlerden olmak üzere 41 üyesi ve Mithat Paşa başkanlığında göreve başlamıştır.

  Şura-yı Devlet'in görevleri şunlardır :

  1- Her türden yasa ve tüzük tasarılarınınhazırlanması ve incelenmesi

  2- Hükümetin ilettiği idari sorunların görüşülmesi ve karar bağlanması

  3- İdare ile yargı makamları arasında çıkan uyuşmazlıkların çözüm yerinin belirlenmesi

  4- Yürülükte olan yasa ve tüzüklerdeki sorunların yorumlanıp açıklanması

  5- Padişah yada hükümet tarafından yargılanması istenen devlet memurlarının yargılanması

  6- Padişah ve nazırların yönetime ilişkin sorularının incelenip yanıtlarının hazırlanması.

  Şura-yı Devlet reisi, daire reisleri ve şura başkatipi padişah tarafından atanırdı. Genel kurul yılda bir kez toplanarak meclis bütçesini hazırlar, yıllık çalışmaları planlardı. Genel kurulda alınan kararla gizli oyla alınırdı.

  Şura-yı Devlet, 15 Şubat 1872'de yapılan değişiklikle Tanzimat, Muhakemat ve Dahiliye daireleri olmak üzere 3'e ayrıldı. Böylece Şura-yı Devlet başkanı "nazır" ünvanıalarak Meclis-i Vükela üyesi oldu. Şura-yı Devlet1876'da Kanun-ı Esasi ile yargı ile ilgili görevleri kaldırılmış, Cumhuriyet'in ilabnı ile de "Danıştay" sanı ile göreve devam etmiştir.

       

       

  Alıntı  
   

 2. #2 Cevap: Şura-yı Devlet'in görevleri nelerdir ? Şura-yı Devlet Nedir ? 
  Admin Kate - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2011
  Mesajlar
  18.537

  Şura-yı Devlet

  Şura-yı Devlet (Osmanlıca: شوراى دولت)
  Osmanlı Devleti'nde günümüzdeki Danıştay'a karşılık gelen yüksek yargı kurumudur.
  1868-1922 yılları arasında görev yapmıştır.


  Şura-yı Devlet'in temelleri II. Mahmut tarafından 1837 yılında kurulmuş olan Meclis-i Vâlây-ı Ahkâmı Adliye adındaki yüksek mahkemeye dayanır. Bu mahkeme günümüzdeki Danıştay ile Yargıtay’ın temelleri olan bir kurumdur. Daha sonra 1839 yılında Gülhane Hattı Hümayunu ile Osmanlı halkının din ve mezhep farkı gözetilmeksizin can, mal, ırz ve namus gibi tabi haklarının kanun teminatı altına alınacağı devletçe vaat edilmiş, böylece yeni bir hukuk devletinin temel prensipleri ortaya konmuş, idarenin (devletin) de hukuk kurallarına uyması gerekliliği Osmanlı’da kabul edilir bir fikir haline gelmiştir.

  1868 yılında padişah Abdülaziz döneminde Meclis-i Vâlây-ı Ahkâm-ı Adliye ikiye ayrılarak Danıştay işlevini yapmak üzere Şura-yı Devlet, Yargıtay işlevini yapmak üzere ise Divan-ı Ahkâmı Adliye adıyla iki kuruma ayrılmış, böylelikle, yargı ve yasama birbirinden ayrılmıştır. Bu iki yargı organından Şura'yı Devlet'e hem kanun tasarılarını hazırlama hem de idarî uyuşmazlıklara çözüm getirme şeklinde hem "kanun tasarı hazırlama" hem "yargı" görevi olarak iki görev verilmiştir. Divan*-ı Ahkâm*-ı Adliye'ye ise yalnızca "yargı" görevi verilmiştir.

  Padişah Abdülaziz'in 10 Mayıs 1868 günlü nutkuyla fiilen çalışmaya başlayan Şura-yı Devlet'in görevi "Kavanin ve nizamat layihalarını tetkik ve tanzim, mesalihi mülkiyeyi tetkik, hükümet ile eşhas beyninde mütehaddis deaviyi rü'yet ve memurini devletin tahkik ahvaliyle, muhakemelerini icra" olarak ifade edilmiştir. "Hükümet ile eşhas beyninde mütehaddis davaları" görmek ve çözümlemek görevi, 1876 Kanuni Esasisi ile genel mahkemelere bırakıldığından, Şura-yı Devlet'in yargısal görevi çok sınırlı kalmıştır.

  Osmanlı döneminde 54 yıl görev yapan Şura-yı Devlet, 4 Kasım 1922 tarihinde İstanbul’daki bütün merkez kuruluşlarının TBMM Hükümetinin yönetimine geçmesiyle sona erdi. 669 sayılı Kanunla Şura-yı Devlet'in yerine Danıştay kurulup, 6 Temmuz 1927 tarihinde çalışmaya başladı.

  Vikipedi, özgür ansiklopedi

       

  Alıntı  
   

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 164
  Son Mesaj: 10-29-2014, 08:16 PM
 2. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 04-28-2012, 06:24 PM
 3. Devlet Hatun (Yıldırım Bayezid’in eşi) Devlet Hatun Kimdir ?
  By EmeL in forum Osmanlı Tarihi | Padişahlar
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 03-12-2012, 06:57 PM
 4. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 02-27-2012, 04:47 AM
Bu Konudaki Etiketler

Etiket Bulutu Ana Sayfası

Yetkileriniz
 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •