Günün Sözü
2 sonuçtan 1 ile 2 arası

Konu: Osmanlı Tuğrası-Arması Ve Anlamı

 1. #1 Osmanlı Tuğrası-Arması Ve Anlamı 
  Admin Kate - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2011
  Mesajlar
  17.906  1- Tuğranın etrafındaki güneş motifi, padişahın güneşe benzetilmesinden ileri gelir

  2- II. Abdülhamit''in tuğrası

  3- Sorguçlu serpuş: Osman gaziyi ve tahtı temsil eder

  4- Yeşil Hilafet sancağı

  5- Süngülü tüfek: Nizam-ı Ceditle birlikte Osmanlı ordusunun asıl silahı olmuştur

  6- Çift taraflı teber

  7- Toplu tabanca

  8- Terazi: şeşper ve asaya asılıdır, adaleti temsil eder.

  9- (Üstte) Kuran-ı Kerim. (Altta) Kanunnameler.

  10- Nışan-ı al-i imtiyaz: Devlet adına faydalı işlerde bulunmuş ilim adamları, idareci ve askerlere veriliyordu.

  11- Nışan-ı Osmani: Sultan Abdülaziz Han tarafından 1862''de ihdas edilmiş olup, devlet hizmetinde üstün başarı sağlayanlara verilirdi
  12- Asa ve şeşper

  13- Çapa, Osmanlı denizciliğini temsil eder.

  14- Bereket boynuzu

  15- Nışan-ı iftihar
  16- Yay
  17- Mecidi nişanı
  18- Borazan, modern mızıka takımının kullandığı çalgı aletidir


  19- Şefkat nışanı, 1878''de II. Abdülhamit Han tarafından ihdas edilmiş olup; savaş zamanında, büyük afetlerde devlete, millete hizmet eden kadınlara verilirdi

  20- Top gülleleri (Bazı armalarda bulunmuyor.)

  21- Kılıç

  22- Top, topçu ocaklarını temsil eder

  23- El siperlikli tören kılıcı: bu kılıç klasik Türk kılıcı olmayıp, o devirdeki subaylar tarafından kullanılırdı.

  24- Mızrak.

  25- Çift taraflı teber, orduda üst düzey görevliler tarafından üstünlük sembolü olarak kullanılmıştır.
  26- Tek taraflı teber (balta)

  27- Bayrak

  28- Osmanlı sancağı

  29- Mızrak: Son dönem mızraklı süvari alaylarını remzeder

  30- Kalkan, Ortasında stilize edilmiş bir güneş motifi var. 12 yıldız: Rivayete göre bu 12 yıldız 12 burcu temsil eder. Güneş bu burçlar üzerinde hareket eder

       

       

  Alıntı  
   

 2. #2 Osmanlı Armasının Anlamı-Osmanlı Armasında ki Motiflerin Anlamı Nedir ? 
  EmeL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2011
  Yer
  Kocaeli, İzmit
  Mesajlar
  18.512  Topkapı Sarayı Harem girişinde köşeye yerleştirilmiştir. Tuğra II. Abdülhamid Han’a aittir. Bu da eserin 1876-1909 yılları arasında yapıldığını göstermektedir. Osmanlı Arması 18. Asır sonlarında şekillenmeye başlayıp, karakteristik özelliklerini II. Abdülhamit Han devrinde kazanmıştır. Bu devirde devletin unsurlarını armaya yerleştirme fikri ön plana çıkmıştır. Arma çok farklı fonlarda olabiliyor. Ama temel özellikleri hemen hemen aynıdır. Saltanat ve orduyu temsil eden motifler kullanılmıştır.

  Armanın en tepesinde güneş sembolü bulunur. O sembolün etrafını ise güneş ışıkları çevreler. Bu güneş sembolünün ortasında ise tahta olan hükümdarın tuğrası yer almaktadır. Tuğranın içinde olduğu o güneş sembolü padişahı simgeler. Yani padişah güneşe benzetilmektedir.
  Güneş motifinin oturtulduğu yukarıya doğru açık hilalin üzerinde Arapça metinle Osmanlı Devletinin hükümdarının Allahın muaffak kılmasıyla ve yardımıyla hüküm sürmesi anlamına gelir.

  Hilalin hemen altında ise Osmanlı Devletinin kurucusu Osman Gaziyi temsil eden bir sorguç vardır. Bu sorguç Osman Gaziyi ve tahtı simgeler. Bu da Osmanlıların köklerine ne kadar bağlı olduğunun göstergesidir.

  Onun altında ise armanın tam ortasına gelecek şekilde aynalıklı kalkan motifi yer alır. Kalkanın etrafında ise yıldızlar bulunur. Bu yıldızların sayısı 12’dir. Bir rivayete göre; 12 burcu temsil eder. Böylece Osmanlı kâinatın merkezine yerleştirilmiş olur. Başka bir rivayete göre de; Osmanlı’nın 12 eyaletini temsil eder.

  Kalkanın sağ tarafında ise Osmanlı sancağı yer alır. Sol tarafında ise Hilafet sancağı bulunur.

  Ortadaki kalkanın sağ tarafındaki şekiller;
  Osmanlı sancağının üzerinde bir mızrak vardır. Osmanlının son dönemindeki mızraklı süvari alaylarını temsil eder. Sancağın altında ise bir tane tek taraflı bir tanede çift taraflı balta bulunuyor. Tek taraflı balta tören silahıdır. Çift taraflı balta ise ordudaki üst düzey görevliler tarafından üstünlük sembolü olarak kullanılmıştır. Bunların altında mızrak onun altında da el siperli tören kılıcı bulunuyor. Tören kılıcı klasik Türk kılıcı olmayıp o devirdeki subaylar tarafından kullanılıyordu. Onun altında ise ağızdan doldurulan top, topun altında ise savaş kılıcı yer alır. Top topçu ocaklarını simgelediği gibi kılıçta klasik Türk kılıcıdır. Hemen altlarında ise gürz görülür. Gürz’ü sancaktan ayıran boynuzdan yapılmış boru ise savaş ilanını ve mehterhaneyi temsil eder.

  Ortadaki kalkanın sol tarafındaki şekiller;
  Hilafet sancağının altında tek taraflı balta, çift taraflı balta bunların altında toplu tabanca yer alır. Bu tabanca Osmanlı ordusunun modernize edildiğini simgeler. Onun altında ise topuz başlı asa bulunur. Asa ise asalet ve üstünlüğü temsil eder. Asaya asılı olan terazi ise adaleti simgeler. Terazinin kitap şekilleri üzerine oturtulduğunu görürüz. Bu kitaplar; üstteki kuran-ı kerim olmak üzere altındakiler hukuk kitaplarını temsil eder.

  Hilafet sancağının altındaki çiçek şekilleri Osmanlının estetik yönünü gösterir. Buket arasında ki güller hilafet sancağı üzerinde manevi ilhamlar sebebiyle bulundurulur. Buketin hemen altında bir çapa (gemi demiri) yer alır ki denizciliğin sembolüdür. Arma göbeğindeki kalkanın hemen alt yanın da dik duran bir borazan mızıka takımını; onun altında çaprazlama duran tirkeş (ok kuburu, sadak) ile meşale de gece donanmalarını ve ok müsabakalarını hatırlatır.

  Armanın alt tarafını boydan boya süsleyen inci defneyaprakları, çiçek motifleri arasından beş tane madalya sarkar. Bu madalyaların isimleri sağdan sola doğru şöyledir;

  Şefkat Nişanı: 1878’de II. Abdülhamit tarafından ihdas edilmiş olup savaş zamanında, büyük afetlerde devlete, millete hizmet eden kadınlara verilir.

  Mecidi Nişanı: Beş ayrı derecesi vardır ki kişinin başarıları arttıkça bir üst derecesi verilir. Savaşlarda başarı gösteren askerlere verilirdi.

  Nişan-ı İftihar: Sultan Abdülmecid döneminde ihdas edilmiştir. Üst düzey devlet hizmetlilerine ve askerlere verilirdi.

  Nişan-ı Osmaniye: Sultan Abdülaziz tarafından 1862 yılında ihdas edilmiş olup devlet hizmetinde üstün başarı sağlayanlara verilirdi.

  Nişan-ı Al-i İmtiyaz: Devlet adına faydalı işlerde bulunmuş ilim adamları, idareci ve askerlere verilmek üzere 1876’da II. Abdülhamit tarafından ihdas edilmiştir.

       

  " Senin sessizliğini anlamayan, muhtemelen senin sözlerini de anlamaz. "
  — Elbert Hubbard
  Alıntı  
   

Benzer Konular

 1. Osmanlı Arması Facebook Kapak Resimleri
  By EmeL in forum Facebook Kapak Resimleri
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 01-17-2014, 10:05 PM
 2. Cevaplar: 4
  Son Mesaj: 01-17-2014, 09:58 PM
 3. Galatasaray Bayrağı Resimleri Galatasaray Klup Arması Anlamı
  By EmeL in forum TÜRK Ve DÜNYA SPOR TARİHİ
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 09-02-2013, 04:29 PM
 4. Fatih Sultan Mehmet Tuğrası Anlamı ve Resimi
  By EmeL in forum Osmanlı Tarihi | Padişahlar
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 07-25-2012, 01:44 AM
Bu Konudaki Etiketler
2, adamları, adı, adına, ağızdan, ait, akımı, altı, anlamı, arapça, arkaplan osmanlı arması, armanın anlamı, armasında, armasınıanlamı, ayrı, bağlı, bal, balta, bazı, başka, beş, bir, black, boy, bu, bulunur, burçlar, burcu, büyük, devlet, devlet arması anlamı, devleti, devletin anlamı, devletinin, devri, doğru, dönem, dönemi, estetik, farklı, fenerbahçe nin armasının anlamı, fenerbahçenin armasındaki yaprak kötümüdür, fenrebahçe armasındakı yaprak, finlandiya devlet armasının anlamı, gece, güneş, han, harem, isimleri, kadar, kadı, kadınlara, kanun, kitapları, klasik, kullandığı, kuran, kılıcı, motifi, motiflerin, nedir, olan, olarak, olmak, olup, olur, osmalı armasındaki yeşilin anlamı, osmanli armasindaki yeşilin anlamı, osmanli devleti armasi anlami, osmanli devletinin armasinin anlamı, osmanli tuğrasi anlamlari, osmanli tugrasinin anlami, osmanli turasi anlami, osmanli turasi ne anlama geliyor, osmanlı, osmanlı amblemi osmanlı arması, osmanlı arkaplan, osmanlı arması anlamı, osmanlı arması anlamı vikipedi, osmanlı armasında yeşilin anlamı, osmanlı armasındaki renklerin anlamları, osmanlı armasındaki şekillerin manası, osmanlı armasının anlam, osmanlı armasının anlamı, osmanlı armasının anlamı vikipedi, osmanlı armasının sembollerinden yeşilin anlamı, osmanlı da yeşilin anlamı, osmanlı devlet arması anlamları, osmanlı devlet arması anlamı, osmanlı devlet arması anlamı vikipedi, osmanlı devlet arması arka plan, osmanlı devlet armasının anlamları, osmanlı devlet armasının anlamı, osmanlı devleti armasının anlamı nedir, osmanlı imparatorluğu armasının anlamı, osmanlı ordusu, osmanlı tuğrası anlamı, osmanlı tuğrasının açılımı, osmanlı tuğrasının anlamı, osmanlı tugrası, osmanlı tugrasının anlamı, osmanlı turasının anlamı, osmanlı yeşili, osmanlıda abd ne anlama gelir, osmanlının armasının anlamı, padişahı, sarayı, savaş, sayısı, siyah beyaz osmanlı devlet arması, son, subaylar, sultan, takımı, tam, tarafı, tarafından, tek, temel, tepesi, terazi, tugrası, türk, vardır, ve, yeşil, Üst, yıldız, yıldızların, yılları, yılı, yılında, üzerine, yönünü, şekilde, şekilleri

Etiket Bulutu Ana Sayfası

Yetkileriniz
 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •