Oksitosin Hormonu, hipotalamus tarafından üretilmiş olup ve hipofizin hemen arka kısmında depolanmaktadır. Gerekli olduğu zamanlar hipotalamustan gelen sinirsel bir emir vasıtasıyla hipofiz tarafından salgılanmaktadır.


Görevi ise süt kanallarının kasılmasını sağlayabilmek ve doğum zamanı yaklaştığında rahim kaslarının kasılmasına fayda sağlamaktır. Bu şekilde doğumun kolayca gerçekleşmesine fayda sağlar. Yani oksitosin hormonunun anne sütünün üretilmesinin dışındaki bir diğer görevi ise doğum zamanı yaklaştığında rahim kaslarının kasılmasını sağlar. Doğum yaklaştığı anda oksitosin üretimi birden hızlanmaya başlar ve ne ilginçtir ki, rahim kasları, oksitosin hormonuna karşı dikkat çekici bir duyarlılık kazanır.

Oksitosin Hormonu Yararları:
Doğum esnasında, bazı anne adaylarına ağrının azalması ve doğumun daha rahat geçmesi için damardan oksitosin verilmektedir.

Oksitosin hormonunun üretiminin hatasız bir şekilde olması için hipotalamusu oluşturan hücreler, kendilerinden daha uzakta gerçekleşen doğum olayının tüm detaylarına hâkim olmak zorundadırlar. Doğumun zor bir durum olduğunu ve doğumun gerçekleşmesi için gereken rahim kaslarının kasılmaları ve bebeği dışarı doğru itilmesi gerektiğini bilmeleri gerekir.