Günün Sözü
5 sonuçtan 1 ile 5 arası

Konu: Mastit Nedir-Mastit Sebepleri, Belirtileri, Tedavisi

 1. #1 Mastit Nedir-Mastit Sebepleri, Belirtileri, Tedavisi 
  Mastit Nedir-Mastit Sebepleri, Belirtileri, Tedavisi EmeL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2011
  Yer
  Kocaeli, İzmit
  Mesajlar
  18.513

  Mastit Nedir-Mastit Sebepleri, Tedavisi-

  - Mastit nedir?
  Meme dokusunun ciltle birlikte oluşturduğu enfeksiyona mastit denir.

  - Mastitin görülme sıklığı nasıldır?
  Meme apsesi en fazla 30 ile 50 yaş arasında çok sık görülüyor. Özellikle, meme enfeksiyonlarına süt veren veya süt vermeyi yeni kesmiş kadınlarda sık rastlanır. Bu enfeksiyonlara genellikle çatlak bir meme başından içeri sızan bakteriler neden olur. Meme hastaları içinde mastit şikayeti olanların oranı yüzde 2–5 arasındadır. Yani sık karşılaştığımız bir konudur. Mastit, genellikle hijyenle ilgili olduğundan sosyoekonomik düzey yükseldikçe görülme oranı azalır.

  HORMON DEĞİŞİKLİĞİ VE SİGARA RİSKLİ
  - Mastitin risk faktörleri nelerdir?
  Mastitin oluşmasında birtakım faktörler vardır. Bunlardan en önemlisi memenin içindeki süt kanallarındaki genişlemedir. Tıp dilinde “duktal ektazi” dediğimiz bu genişleme sonucu kanallar tıkanır ve stafilokok gibi mikroorganizmalarla enfekte olarak meme apsesi meydana gelir.

  Araştırmalara göre bir diğer faktör sigaradır. Sigara içenlerde mastitin görülme oranının daha fazla olduğu tespit edilmiştir.

  Bir başka neden ise hormonal değişikliklerdir. Östrojen, progesteron, prolaktin gibi hormonların azalıp çoğalması mastite eğilimi artırmaktadır.

  Özellikle emziren kadınlarda ise meme çatlaklarının oluşmasıyla içeri sızan bakteriler mastite neden olur.

  Ayrıca bazı vitaminlerin de mastit oluşumuna etkisi olabileceği saptanmıştır.

  - Neden oluşur?
  Mastit apsenin yerleşimine göre iki şekilde meydana geliyor. Birincisi memenin başına yakın olan santral meme apsesidir, diğeri ise memenin dış kadranlarında oluşan periferal apsedir. Periferal olan apseler genellikle gebelikten sonra ortaya çıkar.

  - Belirtileri nelerdir?
  Mastitin her enfeksiyon gibi evreleri vardır. Kızarıklıkla başlar. Ağrı, o bölgede ateş, bazen yumru da olabilir.

  - Tedavisi nasıldır?
  Periferal apse erken evrede yakalanmışsa ve altında sıvı toplanmadıysa antibiyotik tedavisiyle ve beraberinde memeye ılık pansumanla ortalama 2 haftada geçer. Apse olduğunda anneye antibiyotik verilecekse anneye ve bebeğe zararı olmayan antibiyotiklerin verilmesi gerekir. Çünkü antibiyotik süt aracılığıyla bebeğe zarar verebilir. Kişideki apsenin durumuna göre apseyi dışarı boşaltıp tedaviyi yapıyoruz. Diğer tür olan santral meme apsesi mastitte ise tanı gibi tedavi de farklıdır. Apseyi boşaltmak, antibiyotik tedavisi yaptıktan sonra bir de araştırma yapmak gerekiyor. Çünkü bu tip mastit tekrar edebiliyor. Ultrason araştırması ile genişleyen kanal varsa o kanalı çıkartıp tekrarlamasını önlemek mümkün olabiliyor.

  - Mastitin oluşmaması için neler yapılmalıdır?
  * Bebeğini emziren anneler her emzirmeden sonra memesini beyaz sabunla iyice silmeli ve durulamalıdır.
  * Renkli sabunlar kullanılmamalıdır.
  * Memeyi tahriş eden kumaşlar giyilmemelidir.
  * Memeyi rahatlatacak uygun sutyenler kullanılmalıdır.

  Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Alp Demirağ


       

       

  " Senin sessizliğini anlamayan, muhtemelen senin sözlerini de anlamaz. "
  — Elbert Hubbard
  Alıntı  
   

 2. #2 Meme İltihabı (Mastit) 
  Admin Lale - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2014
  Mesajlar
  4.985

  Pr.Dr KORHAN TAVİLİOĞLU Meme İltihabı (Mastit) Hakkında bilgiler.

  Meme iltihaplanması neden olur?
  - Meme iltihaplanmasına % 95 oranında stafilokok adı verilen ciltte barınan bakteriler neden olur ve sıklıkla lohusalık döneminde görülürler.
  - Lohusalık dışında meme enfeksiyonu ender olarak görülür ve altta yatan şeker hastalığı (diyabet), kronik hastalıklar, AİDS ve bağışıklık sistemini zayıflatan diğer hastalıklar araştırılmalıdır.
  - Annenin stres altında süt kanalları yeterince uyarılmazsa süt kanallarında yığılma olur ve buda iltihaba sebep olur.
  - Bebeğin emme sırasında ağzından bulaşan bir bakteri ile meme başındaki çatlaklar aracılığı ile süt kanallarına geçip orada iltihaplanma yaratabilir.
  - Anne lohusalık döneminde yeterince sıvı almazsa sıvı kaybına bağlı olarak ateşi yükselebilir ve bu tabloya genelde ‘süt ateşi’ adı verilir.

  Meme iltihaplanması nedir?
  Meme iltihabı sıklıkla lohusalık döneminde olan meme enfeksiyonudur. Lohusaların ortalama % 1-3’ünde doğumdan sonraki ilk haftalarda görülür. Meme iltihabının diğer adları mastit, kronik mastit, meme apsesi ve meme enfeksiyonudur. Meme organı çeşitli bez ve kanallardan oluşur ve bunlar koyu kahverengi renkteki meme başına açılırlar. Lohusalık döneminde bu kanallar süt ile dolar. Bir kızın ergenliğe girmesi ile birlikte memede yağ oranı artmaya başlar. Süt biriktiren kanallar meme başından koltukaltına dek uzanırlar. Sınırlı bir boşlukta iltihap birikirse buna ‘meme apsesi’ denir ve daha ciddi bir durumdur.

  Kronik mastit ne demektir?
  Kadınların adetten kesilmesini takiben yani menapoz döneminde tekrarlayan meme iltihaplarına kronik mastit adı verilir. Sıklıkla, meme kanallarında gelişen kronik iltihabi durum nedeni ile olur. Vücuttaki hormon değişikliklerine bağlı olarak süt ve atıklar meme kanallarında topaklar halinde göllenip tıkanmaya neden olabilir. Bu tıkanıklıkta bakteri enfeksiyonları için uygun zemin hazırlar. Sıklıkla antibiyotik tedavisi ile bu durum düzeltilebilir.

  Süt akamamasının belirtileri nelerdir?
  - Meme cildinde kızarıklık
  - Memenin veya memelerin hassas, gergin ve ağrılı olması
  - Memenin irileşmesi veya şişmesi
  - Emzirdikten sonra memede veya memelerde rahatlama olmaması
  - Meme ucunun yaralanması
  - Koltukaltı bezelerinin şişmesi
  - Vücutta ağrılar ve kırgınlık hissi
  - Ateşlenme ve titreme hissi

  Meme apsesinin belirtileri nelerdir?
  Memede sınırlı bir boşlukta cerahat birikmesine ‘meme apsesi’ adı verilir. Meme apsesi, sorun olan bölgede ağrı, ısı artışı, şişlik, hassasiyet, ateş ve kızarıklık ile kendisini belli eder. Bazen meme başından iltihaplı akıntı olabilir.

  Meme iltihaplanmasında durumunda ne önlemler alınabilir?
  - Bebeğinizi sık emzirin
  - Ağrıyan, dolgun bölgeye soğuk bir bez veya bir beze sarılmış buz yerleştirin
  - Sütün daha iyi akması için emzirmeden önce ve emzirirken memeye masaj yapın.
  - Emzirirken bebeğinizi her seferinde farklı bir açıda tutun
  - Bu şekilde sonuç alınamazsa mutlaka bir Cerrah’a başvurunuz; antibiyotik tedavisi veya girişim gerebilir.
  - Meme uçlarını silmek için alkol veya sabun gibi tahriş edici maddeler kullanmayınız.
  - Meme ucu çatlaklarında Lanolin’li pomadların bu bölgede kurumaya engel olarak olumlu etkisi vardır.
  - Bebeğinizin ağzında beyaz lekeler ile belli olan mantar enfeksiyonu varlığını kontrol edin.

  Meme iltihaplanması kansere dönüşür mü?
  Meme iltihaplanması kansere dönüşmez, ancak ender ve saldırgan bir meme kanseri türü olan iltihabi (enflamatuvar) meme kanseri yanlışlıkla meme iltihabı ile karışabilir.

  İltihabi (enflamatuvar) meme kanseri nedir?
  İltihabi (enflamatuvar) meme kanseri tüm meme kanserlerinin % 1-5’ini oluşturur. Daha sık olarak genç kadınlarda ve siyah ırkta görülür. Erkeklerde ise daha ender ve ileri yaşlarda görülür. İltihabi (enflamatuvar) meme kanseri adı verilmesinin nedeni kanser hücreleri tarafından lenf damarlarının tıkanması ve böylelikle memede aynene basit bir meme iltihabında olduğu gibi, şişlik ve kızarıklık bulgularının gelişmesidir.

  İltihabi (enflamatuvar) meme kanseri nasıl belirti verir?
  İltihabi (enflamatuvar) meme kanseri; memede kızarıklık, şişlik, ağırlık hissi, yanma, batma ve ısı artışı ile belirti verir. Meme cildi lenf damarlarının tıkanmasına bağlı olarak ‘portakal’ gibi pütürlü bir görünüm alır (peau d'orange) ve sıklıkla ele gelen belirgin bir kitle yoktur. Kollar ve boyundaki lenfler de beraberinde şişebilir.

  İltihabi (enflamatuvar) meme kanserinin tanısı nasıl konulur?
  İltihabi (enflamatuvar) meme kanserini, basit meme iltihabından ayırt edebilmek için öncelikle bir Genel Cerrah muayenesi gereklidir. Tanıyı pekiştirmek için sıklıkla, meme ultrasonografisi, mamografi ve biyopsi (doku örneği veya parça alınması) ile konulur. İltihabi (enflamatuvar) meme kanseri ileri evre (evre 3b veya evre 4) olarak sınıflandırılırlar. Meme kanserinin 3b evresinde olması bölgesel olarak ileri aşamada bir hastalık, 4. evrede olması ise uzak organlara sıçrama (metastaz) yaptığını gösterir.

  İltihabi (enflamatuvar) meme kanseri nasıl tedavi edilir?
  İltihabi (enflamatuvar) meme kanseri hızla sıçrama (metastaz) yapan bir meme kanseri türü olduğundan, tedavisinde ameliyat öncesinde (neoadjuvan) kemoterapi, cerrahi, radyoterapi, hedefli tedavi ve hormon tedavisi uygulanır. Kemoterapi verilerek vücuda yayılması veya yayılmış ise, vücuda olumsuz etkileri önlenmeye çalışılır. Burada ameliyatla tümör yani kanserli hücreler o bölgeden uzaklaştırılır ve koltukaltındaki lenf bezleri cerrahi olarak alınır. Hedefli tedavi olarak trastuzumab (Herceptin®) verilebilir.

  İltihabi (enflamatuvar) meme kanserinin seyri nasıldır?
  İltihabi (enflamatuvar) meme kanseri vakalarında diğer meme kanseri türlerine göre seyir daha kötüdür. İltihabi (enflamatuvar) meme kanserinde, 5 yıllık sağkalım hastaların % 25-50’sinde mümkündür.


  Kaynaklar
  genelcerrah. com
  drtaviloglu.tv
  emedicinehealth. com
  cancer. gov

       

  Alıntı  
   

 3. #3 Cevap: Meme İltihabı (Mastit) 
  Admin Lale - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2014
  Mesajlar
  4.985

  Mastit genelikle doğumdan sonra tek taraflı olarak göğsün kızarması ve ısınması şeklinde kendini gösterir. Emzirmede göğüs ağrısına sebep olur ve tam olarakta göğüsteki süt boşalmaz. Buna ilavetten koltuk altı bezlerinde şişme görülebilir. Doğumla ilgisi olmayan mastitte (mastitis nonpuerperalis) ise önce göğüs ağrısı sonra ise meme ucunda iltihaplanma görülür.


  Mastitin sebebi;
  Mastitin yani doğumdan sonra ortaya çıkan göğüs iltihaplanmasına % 95 oranında stafilokokken ve stafilokkus aureus isimli bakteriler tarafından sebep olur. Ayrıca proteus ve escherichia coli isimli bakterilerde iltihaplanmaya sebep olur. Annenin stresli olması nedeniyle süt kanalları yeterince uyarılmaz ve böylece kasılma olmasa süt kanallarında yığılma olur ve buda iltihapa sebep olur. Mastitis non puerperalis doğum ve emzirme ile ilgili olmasada, bu iltihapada bakteriler sebep olur.

  Tedavi
  Emzirmeden önce göğsün masajlanması ve ısıtılması süt kanallarının açılmasına yardım edecektir. Ağrıyı dindirmek için süt kaybedilmek istenmediği takdirde soğuk kompres kullanılabilir. Bebeğin sürekli olarak iltihaplı olan memeden emzirilmesi tavsiye edilir(ancak diğer meme de ihmal edilmez). Ancak bebek sütün içerdiği tuza ve tadına göre ilk başlarda emmeyi istemeyebilir.

  Memedeki çatlaklar ve eziklikler enfeksiyon ihtimalini artırır. Dar kıyafetler ve oturmayan sütyenlerde baskı yaparak memelerde sorunlara probleme yol açabilir. Ayrıca emzirme sırasında bebeğin burnundan gelen akıntıdan da mikrop kapılabilir. Bu yüzden emzirmeden önve bebeğin burnunun boşaltılması yerinde olacaktır.

  Çok ağır durumlarda süt vermeyi durdurmak ve süt kesici ilaçların alınması gerekebilir.

  Mastitis Nonpuerperalis;
  Hamilelik dışında görülen türüne ise genellikle 60 yaşını aşmamış ve doğurgan olan kadınlarda rastlanır. Yeni doğan bebeklerde de veya ergenlik öncesi çocuklarda nadir olarak görülebilir.

  Ergenlik öncesi mastitis ergenliğin ilk dönemlerinde yahut ergenlikten hemen önce kız ve erkek çocuklarda görülür. Herhangi müdaheleyi gerektirmeden kendiliğinden iyileşir.


  Mastitis Puerperalis

  Hamilelik sırasında ve lohusalıkda görülen türü, süt verme döneminde süt kanallarının tıkanması yüzünden oluşur. Gögüs etrafında veya meme uçlarında oldukça ağrılı bölgeler oluşr ve ateşe veya grip benzeri belirtilere yol açar. Mastitis yüzünden emzirmeyi bırakmaya gerek yoktur, aksine emzirme tıkanan süt kanallarının açılmasında en etkili yollardan biridir ve bebeğe herhangi bir zararı yoktur. Bebeği ani olarak sütten kesme de mastitise benzer belirtilere yol açar.

  Mastitis basit tıkanıklıklardan, ağrıya, ateşe varan çeşitli şekillerde ortaya çıkabilir. Bazı durumlarda aşırı ateş hastanın antibiyotik ile tedavisini gerektirebilir. Yalnızca %10 kadarı ameliyatla çıkarılmayı gerektirecek abseslere yolaçar.


  Belirtiler;

  Genellikle memenin yalnız bir bölümünde ve meme ucu ve başına yakın yerlerde, göğsün yukarı ve iç yanlarında şu belirtilere rastlanır:

  Kızarıklık
  Ağrı
  Hissedilir bir kütle
  Bölgesel ısınma
  Şişmiş lenf düğümleri
  Abses
  Hamilelik sırasında olan mastitiste gribe benzer belirtilere rastlansa da bunun dışındaki durumlarda bu belirtilere rastlanmaz.

  Süt akamamasının belirtileri


  Göğsün gergin olması, sıkınca ağrı vermesi
  Emzirdikten sonra çok az veya hiç rahatlama olmaması
  Kızarmış ve ısınmış deri
  Meme ucunun yaralanması
  Koltukaltı bezelerinin şişmesi
  Göğüs iltihaplanmasının baş ve eklem ağrısına sebep olması ve vücut ısısına sebep olması
  Süt akmamasının önemli sebepleri

  Süt akışını oxytocin yetersizliği nedeniyle azalması
  Süt kanallarının tamamen boşanmaması
  Meme ucunun yara olması
  Süt akışının yara nedeniyle engellenmesi
  Göğüs dokusunun yaralanması


  vikipedi

       

  Alıntı  
   

 4. #4 Cevap: Meme İltihabı (Mastit) 
  Admin Lale - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2014
  Mesajlar
  4.985

  Prof. Dr. Sedat Yıldırım
  Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı

  MASTİT “MEME ENFEKSİYONU”
  Meme dokusunun iltihaplanmasına mastit denir. Genellikle 18 ile 50 yaş arasındaki bayanlarda görülse diğer yaştaki bayanlarda da görülebilir. Sıklıkla emziren bayanlarda(laktasyonal mastit) görülse de emzirmeyen(non laktasyonal) bayanlarda veya yenidoganlarda da meme iltihaplanması görülebilir. Hastalık meme dokusunu etkileyebildiği gibi memeyi kaplayan deriye doğruda yayılabilir. Bazen deriden gelişen iltihabı durumlar meme dokusuna doru yayılaraktan memede iltihaplanmaya neden olabilirler.

  İltehaplamanın tipine göre buna neden olan mikroorganizmalar farlılık gösterebilir.
  Yeni doğan mastit – S. aureus, E.coli
  Laktasyonal mastit – S.aureus
  Deri ilişkili mastit – S. Aureus
  Emzirmeyen mastit- S. Aureus, enterokok, streptekok, bacteriodes

  Hastalığın asıl tedavisi antibiyotik verilerek enfeksiyonu durdurmak, apse gelişimi söz konusu ise apsenin boşaltılmasıdır. Eğer bu tedavilere rağmen hastalık halen devam ediyorsa altta yatan asıl sebebin meme kanseri olabileceği düşünülmeli ve buna yönelik araştırmaların yapılması gerekmektedir.
  YENİ DOĞAN MASTİTİ
  Yeni doğan bebeklerde anneden gecen hormonların etkisiyle bazen memede büyüme ve burada meme enfeksiyonu gelişebilir. Genellikle antibiyotik tedavisi ile düzelirler. Nadiren meme dokusu içinde apse gelişimi olabilir. Bu durumda ileride gelişecek meme dokusuna zarar vermeden apseni boşaltılması gerekmektedir.

  LAKTASYONAL MASTİT
  En sık görülen meme enfeksiyonudur. Bu rahatsızlığa yakalanan bayanların genellikle meme başlarında çatlaklar, yarıklar veya derideki bozuklular nedeniyle derinin savunma bariyeri bozulur ve meme başında bazı mikroorganizmaların çoğalmasına neden olur. Buradaki mikroorganizmalarda memenin süt kanlarlına doğru ilerleyerek meme dokusunda iltihablamaya neden olurlar. Memede kızarıklığa, şişliğe, ağrıya ve memederisi veya başından iltihabı akıntıya neden olurlar. Enfeksiyon koltuk altındaki lenf bezlerinde büyümeye neden olabilir. İltihap bazı durumlarda tüm vücudu etkileyebilir. Buna bağlı olarak ateş, kalp atışlarında artışa, halsizliğe neden olabilmektedir.. Memedeki iltihabı göstermek için genellikle meme ultraonografi tetkiki yeterli olmaktadır. Bazı durumlarda tümör ve iltihap ayırımı için meme MR tetkiki gerekebilir. Bezende yine tümör ve iltihap ayırımının tam olarak yapılamadığı durumlarda meme dokusundan biyopsi ile parça alınarak mikroskop altında inceleme yapmak gerekebilir.
  Mastiti olan hastaların tedavisinde antibiyotik tedavisi ilk tedavi yöntemidir. Bazı durumlarda (apse oluşumu, ölü doku varlığında) cerrahi olarak iltihabi bölgelerin boşaltılması ve temizlenmesi gerekebilmektedir.
  Mastit olduğu durumda meme emzirmesine devam edilmeli veya meme içindeki süt mutlaka sağılarak boşaltılmalıdır

  EMZİRMEYEN(NONLAKTASYON) MASTİTİ
  Meme başında veya memenin diğer taraflarından gelişir. Meme başı altındaki süt kanlarlında genişlemeler sıklıkla olur ve buda burada iltihap gelişmesine neden olur. Meme başında içeri doğru çöküklüğe neden olabilmekte ve meme kanseri ile karışabilmektedir. Meme başının diğer kesimlerimde gelişen mastitlerde genellikle hastalarda altta yatan bir etken mevcuttur. Bunlar hastada şeker hastalığının, romatizmal hastalıkların olması, incinme öyküsünü olması, steroit tedavisi alıyor olması gibi durumlardır. Bu durumda tedavi antibiyotik ve gerekli durumlarda cerrahi boşaltma yöntemidir.

  DERİ İLE İLİŞKİLİ MASTİT
  Apse ile birlikte veya birlikte olmadan meme derisinden kaynaklanan meme iltihaplanmasıdır. Bazende ter veya yağ bezlerinden kaynaklanır. Antibiyotiklerle genellikle tedavi edilmektedirler. Bazı durumlarda cerrahi tedavi gerektirebimektedir.

       

  Alıntı  
   

 5. #5 Cevap: Meme İltihabı (Mastit) 
  Admin Lale - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2014
  Mesajlar
  4.985

  Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Alp Demirağ,
  memede enfeksiyon anlamına gelen “mastit”in uygun şekilde tedavisi edilmesi gerektiğini belirtiyor.


  Mastit nedir?

  Meme dokusunun ciltle birlikte oluşturduğu enfeksiyona mastit denir.


  Mastitin görülme sıklığı nasıldır?

  Meme apsesi en fazla 30 ile 50 yaş arasında çok sık görülüyor. Özellikle, meme enfeksiyonlarına süt veren veya süt vermeyi yeni kesmiş kadınlarda sık rastlanır. Bu enfeksiyonlara genellikle çatlak bir meme başından içeri sızan bakteriler neden olur. Meme hastaları içinde mastit şikayeti olanların oranı yüzde 2–5 arasındadır. Yani sık karşılaştığımız bir konudur. Mastit, genellikle hijyenle ilgili olduğundan sosyoekonomik düzey yükseldikçe görülme oranı azalır.


  Mastitin risk faktörleri nelerdir?

  Mastitin oluşmasında birtakım faktörler vardır. Bunlardan en önemlisi memenin içindeki süt kanallarındaki genişlemedir.
  Tıp dilinde “duktal ektazi” dediğimiz bu genişleme sonucu kanallar tıkanır ve stafilokok gibi mikroorganizmalarla enfekte olarak meme apsesi meydana gelir.

  SİGARA MASTİT İlişkisi;
  Araştırmalara göre bir diğer faktör sigaradır.
  Sigara içenlerde mastitin görülme oranının daha fazla olduğu tespit edilmiştir.
  Bir başka neden ise hormonal değişikliklerdir.
  Östrojen, progesteron, prolaktin gibi hormonların azalıp çoğalması mastite eğilimi artırmaktadır.
  Özellikle emziren kadınlarda ise meme çatlaklarının oluşmasıyla içeri sızan bakteriler mastite neden olur.
  Ayrıca bazı vitaminlerin de mastit oluşumuna etkisi olabileceği saptanmıştır.


  Neden oluşur?

  Mastit apsenin yerleşimine göre iki şekilde meydana geliyor. Birincisi memenin başına yakın olan santral meme apsesidir, diğeri ise memenin dış kadranlarında oluşan periferal apsedir. Periferal olan apseler genellikle gebelikten sonra ortaya çıkar.


  Belirtileri nelerdir?


  Mastitin her enfeksiyon gibi evreleri vardır. Kızarıklıkla başlar. Ağrı, o bölgede ateş, bazen yumru da olabilir.


  Tedavisi nasıldır?

  Periferal apse erken evrede yakalanmışsa ve altında sıvı toplanmadıysa antibiyotik tedavisiyle ve beraberinde memeye ılık pansumanla ortalama 2 haftada geçer. Apse olduğunda anneye antibiyotik verilecekse anneye ve bebeğe zararı olmayan antibiyotiklerin verilmesi gerekir. Çünkü antibiyotik süt aracılığıyla bebeğe zarar verebilir. Kişideki apsenin durumuna göre apseyi dışarı boşaltıp tedaviyi yapıyoruz.
  Diğer tür olan santral meme apsesi mastitte ise tanı gibi tedavi de farklıdır. Apseyi boşaltmak, antibiyotik tedavisi yaptıktan sonra bir de araştırma yapmak gerekiyor. Çünkü bu tip mastit tekrar edebiliyor. Ultrason araştırması ile genişleyen kanal varsa o kanalı çıkartıp tekrarlamasını önlemek mümkün olabiliyor.


  Mastitin oluşmaması için neler yapılmalıdır?

  • Bebeğini emziren anneler her emzirmeden sonra memesini beyaz sabunla iyice silmeli ve durulamalıdır.
  • Renkli sabunlar kullanılmamalıdır.
  • Memeyi tahriş eden kumaşlar giyilmemelidir.
  • Memeyi rahatlatacak uygun sutyenler kullanılmalıdır.

       

  Alıntı  
   

Benzer Konular

 1. Mastit (Meme iltihabı)
  By meduSa in forum Kadın Sağlığı, Hamilelik
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 03-16-2013, 10:09 PM
 2. Glokom (Göz Tansiyonu) Nedir-Belirtileri-Sebepleri-Teşhisi
  By EmeL in forum Göz Sağlığı,Hastalıkları
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 01-22-2013, 05:30 PM
 3. Az görme Nedir Sebepleri Nelerdir, Belirtisi, Tedavisi
  By EmeL in forum Göz Sağlığı,Hastalıkları
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 12-21-2012, 05:51 PM
 4. Vertigo Nedir Tedavisi Belirtileri?
  By DamLa in forum İNSAN SAĞLIĞI
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 08-21-2012, 03:54 AM
 5. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 06-24-2012, 11:05 AM
Bu Konudaki Etiketler

Etiket Bulutu Ana Sayfası

Yetkileriniz
 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •