Bel, boyun ve sırt ağrılarının nedenlerifibromiyalji, uzun süren, bel, boyun ve sırtta ağrılı noktaların varlığı ile karakterli yaygın ağrı sendromudur.
Sabah tutukluğu, uyku bozukluğu, yorgunluk ve uyuşmalar hastalığın genel özelliğidir.
Hastalığın teşhisi genellikle gecikir.Kısaca bu hastalığın belirtilerini sıralamak istiyorum.
Yaygın Ağrı ve Tutukluk: Ağrı genellikle boyun,sırt ve bel bölgesindedir.Yorgunluk, gerilim,aşırı fiziksel aktivite ,soğuk ve nemli Hava ve uykusuzlukla artar. Tutuklukta yaygındır ve gövdededir.
Duyarlı Noktalar: Hastanın bel, boyun ve sırt bölgesinde bastırmakla ağrı yapan nokta alanlar vardır.Bu ağrılı noktaların sayısı oldukça fazladır.
Yorgunluk ve Bellek Bozukluğu: Hastalar kendilerini günlük yaşamlarını etkileyecek şekilde yorgun hissederler.Sabah yataktan yorgun kalkarlar.
Konsantrasyon Bozukluğu : Hastada bellek kaybı,çaresizlik duygusu ve olayları yanlış algılama olabilir .Örneğin, hastaların çoğu eklemlerinin şiştiğini söyler, fakat hekim şişliği göremez.Bu şikayetler genellikle hekimi yanlış tanıya götürür.
Uyku Bozukluğu: Hastaların büyük çoğunluğu uykusuzluk çeker.Uyusalar bile sabah kalkınca kendilerini yorgun hissederler
Baş Ağrısı ve Stres : Migrene benzer baş ağrısı hasta ve hasta yakınlarının sıkça bildirdikleri şikayettir.Ayrıca, Depresyon bulguları,kronik yorgunluk sendromu ve panik atak hastalarda sık olarak görülür.
Karın Ağrısı : Karın ağrısı, kabızlık ve isal hastaların çoğunda gözenir.
Bu hastalığın teşhisi ancak deneyimli bir hekim tarafından konur. Fibromiyalji hastalığında tüm laboratuar incelemesi normal çıkar.
Tedavi: Hastalık kişinin yaşam kalitesini ve iş yaşamını olumsuz etkiler .Tedavi için doğru tanı şarttır. Tedavide
İlaç tedavisi
Fizik tedavi ve rehabilitasyon
Psikolojik destek
Duyarlı noktalara enjeksiyon
Diyet uygulanır
Doç. Dr. Serdar Dağ
Nörolog