Günün Sözü
2 sonuçtan 1 ile 2 arası

Konu: Kalp niçin ağrır-Kalp ağrısı neden olur-Sebepleri nelerdir?

 1. #1 Kalp niçin ağrır-Kalp ağrısı neden olur-Sebepleri nelerdir? 
  EmeL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2011
  Yer
  Kocaeli, İzmit
  Mesajlar
  18.513

  Kalp sancılarının nedeni ne olabilir,kalp ağrısı neden kaynaklanır,kalbin ağrısı sebebi nedir, kalp niçin ağrır,kalp niçin ağrı yapar sebebi ne olabilir-Kalp ve Damar hastalıklarının en önemli belirtisi-angina- olarak adlandırılan göğüs ağrısıdır.Koroner damarlarda meydana gelen daralma sonucunda oluşan ?angina?;genellikle göğüs kafesinin ön kısmında sıkışma ve baskı şeklinde ortaya çıkar. Ağrı sol kolun iç kısmı,omuz,kol,boyun ve çeneye doğru yayılan bir ağrıdır. Ağrı genellikle egzersiz sırasında oluşur ve yaklaşık 3-4 dakika içerisinde geçer. Fakat aynı hareket halinde olmadan (yemek yeme yada uykuda) oluşan ağrı kalp krizi belirtisi olabilmektedir.

  Çarpıntı
  Kalbin normal ritminden daha sert/hızlı veya yavaş atmasıdır. Sağlıklı bir insan istirahat halindeyken ortalama kalp atış hızı dakikada 60-100/dk arasında değişir. Ancak kalp atışının dakikada 100?ün üzerine çıkması veya dakikada yaklaşık 30-40/dk ?nın altına düşmesi kalp ve damar hastalıklarıyla ilgili olarak en belirgin semptomlardır.

  Nefes Darlığı
  Kalp hastalıklarının başlıca nedenlerinden bir olan nefes darlığı, kişinin normal olmayan ve rahatsız edici şekilde nefes alıp vermesi halidir. Nefes darlığı yürüme,koşma ve merdiven çıkma sırasında ortaya çıkabileceği gibi istirahat halindeyken de oluşabilmektedir. İstirahat halindeyken ortaya çıkan nefes darlığı ciddi kalp rahatsızlıklarının belirtisidir.

  Ayaklarda Şişme
  Kalp ve Damar hastalıklarının yanı sıra karaciğerde ve böbreklerde meydana gelen rahatsızlıkların belirtisi olan ayak şişmesi; alt bacağın ön kısmında ve ayak bileklerinde görülmektedir. Belirtilen bölgelerdeki şişlikler su birikmesinden dolayı meydana gelmektedir.

  Bayılma
  Senkop olarak adlandırılan bayılma; bilinçte kayıp ve birden yere yığılma şeklinde görülmektedir. Kişi genelde ayakta iken bilinç kaybıyla birlikte yere yığılır ve baygınlık çok uzun sürmemekle birlikte kişi kısa bir süre sonra kendisine gelmektedir. Ancak bayılma kalp ve damar hastalığı belirtileri dışında farklı bir çok hastalığın sebebi olabilmektedir.


  Kalp neden ağrır-Kalp ağrısı neden olur-Ağrının Sebepleri nelerdir? Kalp ağrısı genellikle tipik olarak % 80-90 vakada göğsün ortasında göğüs kemiğinin üzerinde veya solda kalp bölgesindedir. Ayrıca:
  - her iki omuzda,
  - her iki kolda (daha çok sol omuz ve sol kolda),
  - sırtta her iki kürekkemiği arasındaki kısımda veya sol kürekkemiği altında,
  - boyunda,
  - çenede ve dişlerde,
  - mide bölgesinde,
  - sağ göğüs ve kolda olabilir.
  Ağrı baskı tarzında sıkıştırıcı özelliktedir. Hasta göğsünde veya omuzlarında çok ağır bir yük hisseder. Beraberindeki korku hissi, endişe ve huzursuzluk vardır. Kunt ve sıkıştırma tarzında bir ağrıdır. Bıçak saplanır tarzda veya iğnelenme tarzında, anî, keskin, gelip geçici bir ağrı değildir.
  Eforla ve yorulmayla ortaya çıkar. Efor sırasında ortaya çıkan ağrı istirahatle geçer. Efora devam etmekle geçmez, aksine şiddeti artar. Efora devam edilemez. Eforun derecesi damardaki darlık derecesiyle orantılıdır. Bazı hastalar 2-3 kat merdiven çıkmakla ağrı hisseder. Diğer bazı hastalardaysa çok kısa yürümekle en ufak eforla bile ağrı meydana gelebilir. Hastalığın ilerlediği durumlarda, istirahatte sırasında da ağrı görülür. Egzersiz sırasında olabildiği gibi heyecanlanma, sinirlenmeyle kan basıncının yükselmesi ve yemek sonrası ortaya çıkabilir. Anî soğuk havayla temasta, rüzgâra karşı yüründüğünde meydana gelebilir.

  Koroner yetersizliğinden kaynaklanan ağrı damar genişletici Tirinitrine ve İsordil gibi ilaçlarla kısa sürede geçer. Ağrı genellikle 3-5 dakikadır. Ancak 15-20 dakikada sürebilir. 30 dakikayı aşan ağrılarda enfarktüs olabilir. Efor veya egzersiz sonucunda çıkmaz. Yani bir kimse gün boyu yaptığı fizik egzersizden sonra evde dinlenirken prtaya çıkan ağrı, kalp ağrısı değildir. Bu tip ağrılar, kas ağrılarıdır. Genellikle hanımlarda gün boyu yapılan temizliklerden sonra görülen, göğüs yerinde ve sırtta duyulan, günlerce süren ağrılar da «angina pectoris» değildir.

  Kalp ağrısı (angina pectoris) nefes alıp vermekle geçmez veya artmaz. Derin nefes almakla artan veya derin nefes almayı engelleyen bir ağrı değildir. Ağrı, sağ ve sola yatmakla göğsün ve sol veya sağa, öne ve arkaya yapılan hareketlerinde ortaya çıkmaz. Bu hareketlerde artmaz.
  Göğsün ortasında ve sol tarafta sırtta duyalan ağrıların hepsi «angina pectoris» değildir. Bu ağrıların bir kısmında göğüs boşluğundaki ve göğüs duvarındaki organlar sorumlu olabilir (mesela: kalp ve akciğer zarı, iltihaplanarı kaburgalar, sırt kemiklerindeki kireçlenmeler). Bu ağrılar genellikle batıcı ve keskindir. Devamlıdırlar, nefes alıp vermekle artarlar. Mide ağrıları, yemekborusu spazmları da kalp ağrısıyla karışabilir. Bu ağrıların süresi daha uzundur. Yemek yemek veya süt içmekle, mide asidini gideren ilaçlarla geçerler.
  Boyun ve sırt eklemleriyle ilişkili ağrılar da saatlerce sürer, ancak ağrı giderici ilaçlarla geçerler. Hareketlerle artarlar.
  Koroner arter hastalıklarının diğer belirtileri. Koroner arter hastalığı genellikle eforla gelen tipik ağrılarla başlar. Bazen anî olarak enfarktüs meydana gelir. Çoğunlukla enfarktüsten önce birtakım belirtiler olabilir. Ancak hasta bunları önemsemez ve enfarktüs durumda hastaneye müracaat eder. İlk belirti çarpıntı olabilir.
  Hasta, eforla veya istirahatle gelen çarpıntı hissedebilir ve doktora müracaat edebilir. Bunların dışında eforla nefes darlığı, nadiren yorgunluk hissi de başlangıç belirtileri olabilir.
  Hastalığın ilerlediği devrelerde kalp yetmezliğini gösteren belirtiler vardır. Nefes darlığı belirginleşir. Hem eforda hem de istirahatte olabilir. Vücutta, karında ve bacaklarda şişmeler meydana gelebilir.
  Koroner arter hastalığı uzman hekimlerce hastanın şikâyetinin dinlenmesi, muayene ve uygulanan testler sonucunda teşhis edilebilir. Hastalığın tedavisi ise yine uzman hekimlerce verilecek ilaçlarla veya cerrahî olarak yapılır.

       

       

  " Senin sessizliğini anlamayan, muhtemelen senin sözlerini de anlamaz. "
  — Elbert Hubbard
  Alıntı  
   

 2. #2 Cevap: Kalp niçin ağrır-Kalp ağrısı neden olur-Sebepleri nelerdir? 
  EmeL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2011
  Yer
  Kocaeli, İzmit
  Mesajlar
  18.513

  Kalp, dolaşımı ve vücuttaki tüm dokuların beslenmesi için kanı pompalayan bir organdır. Tüm organlara ve dokulara kan kalbin atımı sırasında gönderilirken , kalp kendi dokusunu gevşeme evresinde kanlandırır . Kalbi besleyen sağ ve sol ana koroner olmak üzere iki ana damar vardır ve bu damarlara koroner damarlar denir. Tüm kalbi bu iki ana damarın dalları sarar.

  Sigara içimi, kolestrol yüksekliği , hareketsiz yaşam tarzı , obezite gibi nedenlerle oluşan damar tıkanıklıkları en çok kalbin damarlarını etkilemektedir. Kalp damarlarındaki tıkanmalar %80 -90 seviyelerine kadar çok fazla belirti vermez. Sadece efor kapasitesi arttığında nefes darlığı ve çarpıntılar ortaya çıkabilir. Bu nedenle kalp krizleri ve diğer koroner sorunlar sinsi ilerleyen hastalıklardır. Koroner damarların tam tıkanıklığı yada kısmi tıkanıklıkları kalp krizlerine neden olur.

  Kalp krizleri son derece acil durumlardır ve ölümle sonuçlanma oranı en yüksek acil patolojilerdir. Tm ölümlerin %90’ından fazlası kalp hastalıklarından kaynaklanmaktadır. Hayatın tüm evrelerinde kalp krizleri görülebilir ancak daha çok ileri yaşlarda ve erkeklerde görülme oranı daha yüksektir.

  Kalp krizi geçiren bir kişiye ilk yapılacak müdahale hayat kurtarıcıdır. Kalp krizi geçiren kişide saatler öncesinden göğüs ağrısı , huzursuzluk, ölüm korkusu gibi hisler oluşabilir. Sol kol , elde ve boyun – çeneye yayılan bir his kaybı – uyuşma olabilir. Ayrıca nefes darlığı , mide ağrısı gibi nonspesifik belirtilerde eşlik edebilir.

  Kalp krizi geçiren bir kişi mutlaka oturtulmalı ve hareket ettirilmemelidir. Hastanın bilinci açık ise aspirin çiğnetilmesi hayat kurtarıcıdır. Mümkünse dilaltı isordil gibi nitrogliserin preparatları verilmelidir ve acilen bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Bilinci kapalı bir hasta da ise kalp krizi geçirip geçirmediğini anlamak son derece zordur. Hastanın nefes alıp almadığı ve nabzı kontrol edilmelidir. Eğer nabız alınamıyor ise kalp masajına başlanmalıdır. Temel ilk yardım bilgisi bu durumda hayat kurtarıcı olmaktadır. Bu işlemlere başlamadan önce de mutlaka sağlık yardımı istenmelidir. Eğer müdahale konusunda bilginiz yok ise ülkemizde 112 numaralı telefonu ücretsiz arayarak hem ambulans isteyebilir hem de yapacaklarınız konusunda telefonda yardım alabilirsiniz.
       

  " Senin sessizliğini anlamayan, muhtemelen senin sözlerini de anlamaz. "
  — Elbert Hubbard
  Alıntı  
   

Benzer Konular

 1. Yalancı, yabancı bir kalp ve ağrısı...
  By Kate in forum RESİMLİ ŞİİRLER
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 02-05-2015, 12:19 PM
 2. Cevaplar: 5
  Son Mesaj: 08-26-2014, 11:13 PM
 3. Kalp hastalıkları belirtileri nedenleri sebepleri izle, seyret
  By meduSa in forum ► SAĞLIK Konulu Videolar
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 01-22-2013, 03:59 PM
 4. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 06-19-2012, 11:00 AM
 5. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 04-16-2012, 05:55 PM
Bu Konudaki Etiketler

Etiket Bulutu Ana Sayfası

Yetkileriniz
 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •