MAVİ Rengin Sözcük Kökeni-Anlamı Nedir ? Çeşitli Kültürlerde MAVİ
Göğün ve denizin rengi mavidir. Gökyüzü, Güneş ışığının Rayleigh dağılımına uğraması sonucu mavi gözükür. Suyun mavi gözükmesi ise suyun kırmızı civarındaki dalga boylarını soğurması sebebi iledir.

Arapça "ma" su anlamına gelmektedir. Mavi sözcüğü Arapça "su gibi" anlamına gelen Ma'i sözcüğünden Türkçe'ye geçmiştir. Kaşgarlı Mahmut'un 1073 yılında Araplara Türkçe öğretmek için yazdığı sözlük olan Divân-ı Lügati't-Türk adlı yapıtında çaqır (çakır) ve gök (kök) sözcükleri mavi anlamında kullanılır. Bu sözcükler günümüzde de zaman zaman mavi anlamında kullanılır.


Müzikte

Blues (maviler) bir tür müzik türüdür. Siyahi Amerikalıların çıkardığı bu müzik türüne maviler isminin verilmesinin sebebi, şarkıların üzüntüyü ifade etmesindendir.

Mavi (müzisyen) müzik dünyasına 2010 Ekim ayında kendi adını taşıyan albümüyle merhaba dedi. Istanbul 1979 doğumlu müzisyen Işık Lisesi'ni bitirdikten sonra hukuk okumaya başlıyor. Bu süre zarfında oyunculuk, kısa film yönetmenliği ve yazarlık alanında eğitimler görüyor ve şarkılar yazıyor. Birgün ani bir kararla mesleğini bırakıyor ve bir sene boyunca seyahat ediyor. Geri döndüğünde şarkılarını paylaşmak için sadece müziğe yoğunlaşmaya karar veriyor. Beş şarkılık ilk albümü Pasaj Müzik tarafından Ekim ayında piyasaya sürülen Mavi, bu albümün sadece bir tanışma olduğunu, yakın zamanda gelecek daha kapsamlı eserler için dinleyiciyle bir bağ kurmak istediğini söylüyor. Albümden "30" ve "Düş" isimli parçalara klip çekildi. Sıradaki klibin eski bir Seyyal Taner şarkısı olan "Neler Oluyor"a çekilmesi bekleniyor.

Çeşitli kültürlerde Mavi

Azurro, İtalya'nın ulusal rengidir. Açık mavi bir rengi vardır.
Mavi, Hindistan'ın ulusal spor rengidir. Laikliği temsil eder
Mavi rengi, çevresi okyanusla veya denizle çevrili ülkelerin bayraklarında kullanılır (örn. Avusturalya).
Mavi, beyaz ile birlikte Somali, İskoçya, Finlandiya, Guatemala, Honduras, Yunanistan, İsrail, Nikaragua gibi ülkelerin ve Birleşmiş Milletler'in bayraklarında barışı temsil etmek amacıyla kullanılır.
Mavi, sarı ile birlikte İsveç, Kazakistan, Ukrayna, ve Barbados ülkelerinin, yeşil ile birlikte Brezilya'nın, kırmızı ile birlikte Kolombiya, Venezuela, Ekvador, Çad, Romanya, ve Moldova ülkelerinin bayraklarında kullanılır.
Türkler genellikle bayraklarında mavi ve mavinin tonlarını kullanmışlardır. Göktürk bayrağı, Gagavuz bayrağı, Azerbaycan bayrağı, Kazakistan bayrağı, Doğu Türkistan bayrağı, Irak Türkmenleri (Türkmeneli) bayrağı, Hazar Devleti bayrağı, Büyük Selçuklu Devleti bayrağı, Karamanoğulları bayrağı, Akkoyunlular bayrağı, Kazak Hanlığı bayrağı, Türkistan Milli Devleti bayrağı İdil Ural Devleti, Altay, Balkar, Başkurdistan, Karaçay, Kalpakistan, Taymir, Tuva, Yakutistan gibi tarihi ve çağdaş Türk devletlerinin bayraklarında mavi ve mavinin değişik tonlarının olduğu görülmektedir.
Yahudilik'te mavi; mavi gök ve denizin rengi olduğundan tanrısallık vasfını simgeler.