Günün Sözü
3 sonuçtan 1 ile 3 arası

Konu: Örümcekler Neden Ağ Örer? Örümcekler Nasıl Avlanır ? Örümceklerde Üreme Çiftleşme

 1. #1 Örümcekler Neden Ağ Örer? Örümcekler Nasıl Avlanır ? Örümceklerde Üreme Çiftleşme 
  Örümcekler Neden Ağ Örer? Örümcekler Nasıl Avlarını Nasıl Yakalar ?

  Örümcekler, ağlarını sağlam ve esnek ördükleri gibi hafif ve güzel örerler. Bazen bu ağlar gerçek sanat eserleri gibidir. Örümcekler karnındaki salgı bezlerinde bulunan ve havayle temas ettiğinde sertleşen sıvı ile ağlarını örer. Ayaklarının ucunda bulunan tüyler sayesinde ağların üzerinde dolaşır. Ağa takılan bir böcek olduğunda zehirleyip veya ipleriyle avını öldürerek vücudundaki sıvıyı emer. Kısacası örümcekler, avlanabilmeleri için ağ örer. Bazı örümcek türleri ise ağ örmeden avlanır. Bunlar sudaki böcekler, balıkları yada kurbağaları kıskacına alarak zehir salgılar ve avını felce uğratır. Avı öldükten sonrada vücudundaki sıvıyı emer.

  Örümcekler, dıştan göründüğü kadar pekte sakin hayvanlar değildir. Tam aksine yırtıcı bir yapıya sahiptirler. Hayatlarını sürdürebilmeleri için karnındaki salgı bezlerinden ürettiği ünlü ağlarıyla avlarını yakalarlar.

  Örümcekler, günümüz teknolojisinin bile hala çözemediği inanılmaz hayvanlardır. Ağları, 1 milimetrenin binde birinden daha küçüktür ve aynı kalınlıktaki 5 kat çelikten daha sağlamdır. Aynı zamanda bu ağlar 4 kat daha esneyebilme özelliğinede sahiptir. Ayrıca örümcekler ağlarını merkezden dışarı doğru bir çember oluşturacak şekilde örer. Bu gerçekler bilim insanlarını herzaman hayretler içerisinde bırakmıştır.


       

       

  Alıntı  
   

 2. #2 Örümcekler Nasıl Ağ Yapar ? Örümceklerde Üreme Çiftleşme 
  Perhaps, Perhaps ,Perhaps DamLa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2011
  Mesajlar
  28.677

  Örümcekler çiftleşirken eşini neden yer ? Örümcekler Nasıl Ağ Yapar ? Örümcek Ağlarını Nasıl,Neden Örer ? Örümceklerin Üreme sistemi nasıldır ?
  Örümceklerin Ağ Yapma Amacı ; avlanmak olan ağ, bir nevi tuzaktır.

  Örümceklerde, diğer eklembacaklılar gibi açık bir dolaşım sistemi bulunur.
  Kılcal damarları yoktur. Hemen hemen her yerde rastlanan örümcek ağı, aslında bir sanat şaheseridir.


  Fakat her örümcek türü ağ yapmaz. Ancak bütün örümcekler ağ tellerinden yumurtalarının etrafını saran kozalar yaparlar.

  Bazıları da ağ bezlerini, yaprakları yapıştırmakta, yuvalarının içini döşemede, açtıkları çukurun çevresini kapatmakta vs. işlerde kullanırlar. Ağ kurmayan bu tür avcı örümcekler de, arkalarında ağdan bir iz bırakarak, rüzgarla sürüklenmekten korunurlar.
  Erkekler, dişileri bulmakta da bu izlerden faydalanırlar.

  Karın altlarının arka taraflarında üç çift ağ organları bulunur. Her birinin dışarıya ayrı bir çıkışı vardır. Bezlerden meydana gelen yapışkan ve sıvı iplik maddesi, havayla temas edince sertleşir. Her ağ memeciğinde 100 kadar ince ve küçük kanalcıklar bulunur. Bu ince kanalcıklardan sızan iplikçikler bir araya gelerek büküldükleri zaman tek iplik durumuna gelirler.  Esnek ve yapışkandırlar. Bir sinek ne kadar sert çarpsa da kopmazlar. Ağ yapmak isteyen örümcek, ağ organlarını bacaklarının bir kısmı ile bastırarak ağ maddesinin akışını başlatır. Örümcekler, iplik deliklerinden çıkan tellerin hepsini toplayıp bir tek tel halinde kullandıkları gibi bunlardan ayrı ayrı incecik tel de yaparlar.

  Düşme esnasında bir yere taktığı ağ telini, kendisi yere varıncaya kadar uzatabilir. Genç örümcekler, ağ tellerinin sayesinde uzun mesafelere uçabilirler. Bunun için telin bir ucunu bir yere bağlayarak kendilerini hava akımlarına bırakırlar. Böylece yerlerinden havalanan örümcekler, karada 5 km, denizde ise yüzlerce km uzaklara savrulabilirler. Okyanuslardaki ıssız adalarda yaşayan örümcekler, hep böyle havadan gelmişlerdir. Sonbaharda bol bol rastlanan ağ telleri de uçan genç örümceklerden kalmıştır.

  Ağ yapacak olan bir örümcek, önce yüksekçe bir yere tırmanarak, ağın ucunu bulunduğu kısma yapıştırarak ipek iplik yardımıyla aşağı süzülür. Gözüne kestirdiği bir dala ulaşarak bağlantı kurar. Sonra o iplik üzerinde gidip gelerek ağı kalınlaştırır. Daha sonra vücudundan çıkmakta olan ipliğin bir ucunu ilk ipliğe tutturarak kendisini boşluğa bırakır. Ağa bağlı halde bir yere varınca, o ucu vardığı yere yapıştırır. Bu yolla birkaç gidiş gelişte ağın kaba iskeleti meydana gelir. Bundan sonra iskeletin merkezi çevresinde dairevi halkalar yaparak ağı tamamlar.

  Ağ örümü çoğunlukla gece olur. Örülmesi en fazla 60 dakika alır. Ağın ortasında spiral ve yapışkan bir yer vardır. Diğer iplikçikler kurudur. Bir sinek ağa konsa hemen yapışır. Kurtulmak için çırpındıkça daha da yapışır. İkaz iplikçiği ile avın yakalandığını anlayan örümcek gelerek avını zehirler. İkaz iplikçiğinin bir ucu ağa bağlı, diğer ucu ise daima kendisindedir.

  Ağlar, genellikle yere dik vaziyettedir. Amaç, uçan arı ve sinekleri yakalamaktır. Her örümcek türünün, kendisine has ağ örme stili vardır. Ancak dikkati çeken nokta, ağlarda geometrik inceliklerin her zaman varlığıdır. Ağ örme işi örümceklerin, doğuştan kazandıkları bir sanattır. Küçük bir örümcek, daha önce hiç ağı görmemiş ve örmemiş olmasına rağmen büyüklere benzer ağlar örer.


  Düşmanlardan Korunma;

  Bazı örümcekler düşmanlarından korunmak için çeşitli hilelere başvururlar. Güneydoğu Asya'da bir örümcek türü yaptığı büyük ve dairevi ağının ortasında durur. Bu duruş örümcek yiyen kuşlar için kolay bir hedef teşkil eder. Örümcek, düşmanlarını yanıltmak için birkaç adet sahte ağ merkezi tesis eder. Yediği avlarının kalıntılarını da ağ merkezlerine takarak manken örümcekler kullanır. Başka bir örümcek çeşidi de diken ve ağaç kabuklarından manken örümcekler yapar. Örümcek ağlarının ipleri ipektir. Bu iplikler, aynı çaptaki çelik telden daha sağlamdır.

  Örümceğin ipeği, ipekböceğinin ipeğinden daha ince ve daha dayanıklıdır. Üstelik bildiğimiz ipekten daha güzeldir. Ancak yapılan araştırmalar göstermiştir ki, örümcek ipeği tellerinden ince ipek elde etmeye imkân yoktur. Daha doğrusu çok pahalıya mal olmaktadır. Bunun başlıca sebebi, örümcekleri bir arada tutmanın zorluğudur. Zira bir arada bulunan örümcekler birbirini yerler.


  Örümceklerde Üreme Çiftleşme  Örümcekler ayrı eşeyli canlılardır. Dişileri erkeklerden daha iridir.
  Bazı türlerde erkekler de ağ yapar.
  Örümceklerde bir arada yaşamak, toplum ve aile hayatı yoktur dense de bazı türlerin birkaç birey olarak yasadıkları litaratüre geçmiştir. Erkekten daha iri olan dişiler, çiftleşme sonrası diğer örümceği yiyebilirler.
  Örümceklerde en ilgi çekici hususlardan biri de erkeklerde duyu bacaklarının eşleşme organı vazifesi görmesidir.
  Erkek önce bir sperma ağı örerek üzerine bir damla spermatozoon sıvısı bırakır.
  Sonra ters dönerek bu sıvıyı şırıngaya çeker gibi pedipalplerin şişkin kısmına doldurur.
  Bundan sonra dişiyi aramaya çıkar.


  Çiftleştikten sonra dişi örümcek erkek örümceği neden yer ?

  Örümceklerin çiftleşmesinde erkek örümcek, daima ölümle karşı karşıyadır.
  Çiftleşme zamanında erkek örümcekler dişilerin karşısında çeşitli hareketlerle, dişilere açlığını unutturmaya çalışırlar.
  Sıçramalarla yaptığı bu hareketlere örümceğin sevgi dansı denir.
  Dişi örümceğe açlığını unutturmak için dans yaparken ondan uzak durmaya da dikkat eder.
  Zira bir anda yakalanmak tehlikesi vardır.
  Bazıları, çiftleşme öncesi dişi örümceğe bir böcek ikram ederek açlığını giderir.
  Bir tehlike kalmadığını anlayınca dişiye yaklaşır.
  Açlığını hatırlayan dişi, erkeği yemeyi düşündüğü için, erkekler çiftleşmeden sonra hemen kaçarlar.

  Genelde erkek, dişi aramaktan, sevgi dansından ve çiftleşmekten yorulduğu için dişi için çiftleşme sonrası en yakın protein kaynağı olarak görülür ve birçok örümcek kaçmaya fırsat bulamadan dişi örümceğe yem olur.
  Fakat her çiftleşmeden sonra dişinin mutlaka erkek örümceği yediği söylenemez.  Dişi Örümceklerin Anneliği;  Dişi örümcekler yumurtalarını, ağ ipiyle yaptıkları kokon adı verilen kozalara (torbalara) bırakırlar.
  Bir kozada bazan yüzlerce yumurta olabilir. Genellikle yazın sonlarında döllenen yumurtalar, ilkbaharda yavru verir.
  Yaz başlarında döllenen yumurtalardan 20-60 gün içinde yavru çıkar.
  Örümcek, sonbaharda sarımsı beyaz renkli kokon adı verilen ipek bir koza içine bıraktığı yumurtalarına karşı çok şefkatli olmasına rağmen dişilerin yumurtaları veya yavruları yediği de olur.Bu durum yumurtaların döllenmemiş olduğunu gösterebilir.
  Yumuşak ve çok küçük olan bu yumurtalarla dolu kozayı bir dala, taş altına duvar yarığına, ağaç kovuğuna veya çalılıklar arasına emin bir yere yapıştırır.Kokon anne örümcek tarafından çevrilerek alttaki yavrularında hava alması sağlanır. İlkbaharda doğan yavrular ana-babalarına benzerler.
  Doğduktan birkaç gün sonra iyi bir ağ kurup kendi kendilerine beslenirler.
  Çoğu türlerde, yavrular erişkinliğe erdiği zaman babaları çoktan ölmüş olacaktır.
  Zira erkek örümcekler erişkinlikten sonra birkaç yıl yaşarlar.

  vikipedi

       

  Alıntı  
   

 3. #3 Cevap: Örümcekler Nasıl Ağ Yapar ? Örümceklerde Üreme Çiftleşme 
  Ürkütücü hayvanlar.

       

  Boşversene ..
  Alıntı  
   

Benzer Konular

 1. Vejetaryenliği Seçen Örümcekler
  By meduSa in forum Hayvanlar Alemi Resimler ve Bilgiler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 08-21-2013, 02:57 AM
 2. Sincaplar Neden Avlanır ?
  By EmeL in forum Hayvanlar Alemi Resimler ve Bilgiler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 03-08-2013, 05:33 PM
 3. Su örümcekleri (Argyroneta aquatica) Örümcekler Suyun İçinde Ağ Örebilir mi?
  By EmeL in forum Hayvanlar Alemi Resimler ve Bilgiler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 11-08-2012, 06:15 PM
 4. Kutup Ayıları Nasıl Avlanır Beslenir?
  By EmeL in forum Hayvanlar Alemi Resimler ve Bilgiler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 05-22-2012, 08:31 PM
Bu Konudaki Etiketler

Etiket Bulutu Ana Sayfası

Yetkileriniz
 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •