Günün Sözü
2 sonuçtan 1 ile 2 arası

Konu: Kuşlar Nasıl Konuşur ?

 1. #1 Kuşlar Nasıl Konuşur ? 
  Admin Kate - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2011
  Mesajlar
  18.743
  Sadece papağan ve muhabbet kuşları değil, üzerinde uğraşıldığında kargalar, kuzgunlar, saksağanlar ve sığırcıklar da konuşabilirler. Hatta bir kaç kelime söyleyebilen serçe ve kanaryalar bile kayıtlara geçmiştir.

  Aslında bu, kuşların yaptıkları konuşma değil, sesleri ezberlemeleri ve taklit etmeleridir. Her insan ağzı ile konuşur ama konuşabilmeyi sağlayan asıl organ beyindir. Beyinde oluşan düşünceler daha sonra dilimize ve dudaklarımıza aktarılır. Hayvanlar bu nedenle konuşamaz. Papağan ve benzeri kuşların yaptıkları da konuşma değil, mükemmel bir ses tınısı ezberi ve tekrarıdır.

  Kuşların ses organlarının memeli hayvanlardan çok farklı olarak gırtlakta değil de göğüs kafeslerinin dibinde, karın boşluğunun derinliklerinde yer alması kuşların bu ses taklit özelliklerini daha anlaşılmaz bir hale getirmektedir. Ses organlarının bu yeri dolayısıyla tavuk, ördek gibi bazı kuşgiller kafaları kesildikten sonra da ötmeye devam ederler.

  Bu ses taklit yeteneği bazı kuşların doğasında vardır. Tabiatla içice yaşarken diğer kuşların seslerini taklit edebilmeleri sayesinde onlarla daha iyi iletişim kurabilmişler ve çevreye daha iyi uyum sağlayabilmişlerdir.

  Konuşma denilince ilk akla gelen kuş olan papağanlar Avrupa`ya ilk olarak Büyük İskender tarafından Hindistan`dan getirilmişlerdir. Papağanlar arasında en iyi konuşan tür olan Afrika papağanlarının gelişi ise daha sonradır. Muhabbet kuşları 19. yüzyılın ortalarında Avustralya`dan Avrupa`ya getirilmişlerdir.


  Papağanlar insan isimleri, selam, emir ve soru sözcüklerini öğrenmekten hoşlanırlar. Bir papağan 500-600 kelime öğrenebilir. Zamanla bazı kelimeleri unutur ve yerine yeni kelimeler öğrenir.

  Papağanların insan seslerini ve hayvanların bağırışlarını son derece benzeterek taklit etme ve parmaklarını kullanabilme yeteneklerine rağmen çok gelişmiş bir tür oldukları söylenemez. Uzmanlara göre papağanlar, ruhsal bakımdan kargagillerden daha az gelişmişlerdir.

       

       

  Alıntı  
   

 2. #2 Cevap: Kuşlar Nasıl Konuşur ? 
  Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  Dec 2011
  Mesajlar
  716

  ama fotoğraf süper ötesi teşekkürler

       

  Alıntı  
   

Benzer Konular

 1. Kuş Kanatlarının Özellikleri Kuşlar Nasıl Uçar
  By JuLy in forum Hayvanlar Alemi Resimler ve Bilgiler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 02-18-2015, 09:14 PM
 2. Köpekler Birbiriyle Nasıl Konuşur ?...
  By Kate in forum EvciL KöpekLer
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 05-30-2014, 05:05 AM
 3. Kuşlar Neden Yuva Yapar ? Kuşlar Nasıl Yuva Yapıyor ?
  By meduSa in forum Hayvanlar Alemi Resimler ve Bilgiler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 03-12-2013, 11:39 AM
 4. Kuşlar Nasıl Konuşabiliyorlar?
  By meduSa in forum Hayvanlar Alemi Resimler ve Bilgiler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 10-28-2012, 03:10 AM
Bu Konudaki Etiketler

Etiket Bulutu Ana Sayfası

Yetkileriniz
 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •