Günün Sözü
2 sonuçtan 1 ile 2 arası

Konu: Yunus Balıkları Hakkında Yunus Balıklarının Bacakları Var mı?

 1. #1 Yunus Balıkları Hakkında Yunus Balıklarının Bacakları Var mı? 
  EmeL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2011
  Yer
  Kocaeli, İzmit
  Mesajlar
  18.513

  Yunuslar rahimdeyken arka bacaklara benzer iki tomurcuğa, yani gelişmemiş organa sahip oluyor. Bu kısa süreli oluşum, yunuslar doğmadan önce kayboluyor. Evrime kanıt olarak gösterilen bu olaya benzer başka gelişimlerin rahimdeki insan fetüsünde de gerçekleştiği düşünülüyor. Evrimi savunanlar ile evrime karşı çıkanlar arasındaki tartışmalı konulardan biri de bu.

  İnsan fetüsü rahimdeyken solungaç yarıklarına benzer oluşumlara sahip oluyor. Bu, evrimi destekleyenler tarafından şöyle yorumlanıyor: Her embriyo, evrimin hızlandırılmış şeklini rahimdeyken yaşıyor. Yani insan önce balık gibi gelişirken daha sonra memeliye dönüşüyor. Bu yarıklar da balık dönemini simgeliyor. Bahsedilen oluşumlar balıklarda çene ve solungaçlara dönüşürken, insanda ortakulak kemiklerini, östaki borusunu, şah damarını, bademcikleri, gırtlağı ve kafatası sinirlerini meydana getiriyorlar.

  Yine evrimi destekleyenler tarafından önesürülen bir başka konu ise insan fetüsünün rahimde lanugo ismi verilen ince bir tüy tabakası ile kaplı olması. Prematüre doğan bebeklerde de gözlenen bu tüy tabakası normalde doğumdan önce kayboluyor. Bu tabaka atalarımızın tüy tabakası ile ilişkilendiriliyor, örneğin diğer primatlarda lanugo kaybolmak yerine güçlenerek hayvanın tüylerini oluşturuyor.

  Yunuslara geri dönersek, 2006 yılında Tokyo'da balıkçılar tarafından arka bacakları/yüzgeçleri olan bir yunus yakalanmış, fotoğrafı yukarıda. Arka bacakların bir mutasyon sonucu oluştuğu düşünülüyor. Evrim teorisine ve fosil kalıntılarına göre yunus ve balinalar karadan suya geçen hayvanlar. Buna kanıt olarak suyun dışında nefes alma gereksinimleri, yüzgeç kemiklerinin kara memelilerindeki uzuv kemiklerine benzeyişi ve balıklarda değil fakat memelilerde görülen omurganın dikey hareketi gösteriliyor.


  Kaynak:evrimteorisi.org

       

       

  Alıntı  
   

 2. #2 Cevap: Yunus Balıkları Hakkında Yunus Balıklarının Bacakları Var mı? 
  Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  Dec 2011
  Mesajlar
  716

  iyi de sen denizleri kirletirsen doğayı acımadan dengesini bozmaya çalışırsan sen petrol çıkarayım derken petrol oluk olur denize sızarsa doğanın dengesini değiştirirsen insanda olduğu gibi diğer canlılarda da olur.6 parmaklı doğanlar yok mu sanki.

       

  Alıntı  
   

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 12-01-2014, 05:06 PM
 2. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 05-24-2012, 10:35 PM
 3. Beyaz Yunus Balığı Nerede Yaşar Beyaz Yunus Beslenmesi Yaşam Koşulları
  By EmeL in forum Hayvanlar Alemi Resimler ve Bilgiler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 05-22-2012, 08:47 PM
Bu Konudaki Etiketler

Etiket Bulutu Ana Sayfası

Yetkileriniz
 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •