Tamamen lav ve volkanik kül ile kaplı bulunan Lanzarote Adası'nda çok ilginç bir durum var.


Volkan patlaması ve ardından gelen külle kaplanan adada, inanılmaz bir şekilde üzüm yetişiyor.

Normalde hiçbir bitkinin yetişmediği volkanik ülün içerisinde üzüm yetiştirmeyi başardılar.Kanarya adalarına bağlı Lanzarote Adası, dünyanın en ilginç yerlerinden birisi olarak kabul ediliyor.

Volkanik ada, tamamen lav ve küllerle kaplanmış durumda.Bu adanın özellikle havadan yapılan çekimlerinde görenleri şaşkına çeviren bir durum gözleniyor.

Minik minik lav ve kül çukurlarında yemyeşil üzümler yetişiyor.

Lanzarote Adası; İspanya'da, Kanarya Adaları Özerk Topluluğu'na bağlı Las Palmas ilinde ada. Kanarya Adaları takım-adalarının en doğusunda yer alır.

Çok sayıda küçük kraterin ve lav akıntısının bulunduğu 845.9 km²'lik bir alanı kaplar.

1730-1736 arasında gerçekleşen yanardağ patlamaları adanın yarısının görünümünü değiştirmiştir. Son şiddetli patlama 1824'te görülmüştür. Fuego (Ateş) Dağlarındaki (montana) çatlaklardan yayılan ısı, yumurta pişirmeye yetecek düzeydedir.

1974'te kurulan Timanfaya Ulusal Parkı'nın yüzölçümü 52 km²'dir.

Yanardağların dik yamaçlarında açılan sekilerde kuru tarım yöntemleriye tahıl, sebze, üzüm ve başka ürünler yetiştirilir. İnce kumlu kumsalları ve balık avlama olanakları adaya çok sayıda turist çeker. Yönetim merkezi ve başlıca liman olan Arrecife'de balıkçılığa dayalı sanayi kuruluşları vardır.

Lanzarote'nin 1.6 km kuzeyinde, 25 km²'lik bir alanı kaplayan Graciosa adlı volkanik adacıkta çoğu balıkçı birkaç yüz kişi yaşar. Nüfus 127,457