Yaşamlarını toz aynı zamanda yaşamlarını sürdürmelerini sağlayan hayati bir zorunluluktur.

Doğadaki Canlılar Nasıl Temiz Kalır?

İlim bakımından herşeyi kuşatan Yüce Allah beslenme şekillerinden inşa ettikleri yuvalara kadar birçok üstün özellikle yaratmıştır. Canlıların en önemli özelliklerinden biri ise fiziksel özelliklerinin ve davranışlarının birbirleriyle ve yaşadıkları ortamla tam bir uyum içerisinde olmasıdır.Temizlenme de bunlardan biridir. Hangi ortamda olurlarsa olsunlar yeryüzünde var oldukları ilk andan beri sonsuz akıl sahibi Yüce Allah'ın ilhamı ile hareket etmektedirler. Bir Kuran ayetinde bu gerçek şu şekilde bildirilmektedir:". Göklerde ve yerde her ne varsa O'nundurDeniz Samurunun Kürk BakımıHayvanlar için temizlik ilk olarak kürk ve derilerinden başlamaktadır. Bu temizlik yaşamlarını sürdürebilmeleri için oldukça önemlidir. Çünkü dış etkenlerden yalnızca derileri ya da kürkleri sayesinde korunmaktadırlar.Dünyadaki tüm hayvanlardan daha kalın bir kürke sahip olan deniz samuru temiz ve düzgün olmasına bağlıdır. Bu nedenle deniz samuru kendini sürekli olarak temizlemek zorundadır. Bu işlemi ise iki aşamada gerçekleştirir.Deniz samuru temizlenmek için öncelikle kendini sürekli olarak ovalar. İkinci aşamada ise halı silkeler gibi kendine hafifçe vurur. Bu sayede hem kürkü temizlenmiş olur aynı zamanda kürkü oluşturan tüylerin arasına hava dolmasına da yarar. Dolan hava sayesinde ise derinin ılık ve kuru kalması sağlanır.Yavru Panterlerin TemizliğiTüm canlılar gibi panterler için de temizlik özel bir öneme sahiptir. Panterler kendi temizliklerinin yanı sıra yavrularının temizliği konusunda da oldukça titizdirler.Anne panterler serin havalarda kirli ve dağınık bir kürke oranla daha sıcak tutmaktadır.Çamur Banyosuyla Temizlenen GergedanlarHer biri ayrı birer yaratılış delili olan canlıların kullandıkları şaşırtıcı temizlik yöntemlerinden biri de çamur banyosu yapmaktır. Oldukça iri vücutları bulunan gergedanlar çamur banyosu gergedanın temiz ve sağlıklı kalmasını sağlamaktadır.Örneğin kalın bir çamur tabakası kene ve öteki asalakların deriye yapışmasını önlemektedir. Bunun yanı sıra bu tabaka serinletici dahi olmaktadır.

Gergedanlar vücutlarını çamurla kapladıktan bir süre sonra güneş ışınlarının güçlü etkisiyle çamur kurumaktadır. Ancak bu aşamada da gergedanlar mucizevi bir davranış sergilemektedirler. Gergedanlar üzerlerindeki çamur kuruduktan sonra kendilerini ağaca sürterek derilerinin üzerinde kuruyan çamurun dökülmesini sağlarlar. Çamurun dökülmesiyle birlikte ise gergedanların derisinde daha önceden bulunan ölü böcekler ve ölü deri de sıyrılmaktadır. Gergedanlar çamur banyosunun ardından temiz ve sağlıklı bir deriye kavuşurlar.Gergedanların derilerindeki parazitlerden kurtulmak için kullandıkları bir diğer yöntem ise kuşlarla yaptıkları iş birliğidir. Kuşlar hem de derilerindeki parazitlerden kurtulmuş olurlar.Kuşkusuz gergedanların temizlik esnasında sergiledikleri bu akılcı davranışlar doğadaki tüm canlılar gibi gergedanların da sonsuz ilim sahibi Yüce Rabbimiz'in ilhamı ile hareket ettiklerinin delillerinden yalnızca biridir.Hatasız Sayı Sayan Afrika AntiloplarıBazı canlı türleri bedenlerini temizlemek için dişleriyle tımarlama yöntemini kullanırlar. Afrika antilopları da bu canlı türlerinden biridir. Tımarlama yönteminde dişleriyle bedenlerini kazıyarak kene türü asalakları temizlerler. Ancak bu kazıma işlemini gerçekleştirirken aynı zamanda baş ve boyun kısımlarındaki ulaşamadıkları bölgeleri tımarlamaları için bir yardımcıya ihtiyaç duyarlar. Bu noktada bilim adamları antilopların işbirliği ile tımarlama işlemini gerçekleştirdiklerini görmüşlerdir. Olayın mucizevi yönü antilopların birbirlerini her defasında aynı oranda tımarlamalarıdır. Bilim adamlarının hem Doğu ve Güney Afrika'nın bozkırlarında ve vahşi bölgelerinde yaptıkları hem de San Diego Hayvanat Bahçesi'nde yaptıkları tüm gözlemler aynı sonucu vermiştir. Kaliforniya Üniversitesi'nden Fizyoloji ve Davranış Bilimi Profesörü Veteriner Ben Hart bu mucizeyi şöyle açıklamaktadır:Yaptığımız her çalışma göstermektedir ki antilopların tımarlama işlemi programlanmıştır. Tımarlamanın oranını belirleyen bir biyolojik saat bulunmaktadır.


Bu mucize partneri de karşılık olarak altı defa tımarlamaktadır. Prof. Ben Hart bu yaratılış delili için sözlerine şöyle devam etmektedir:Tımarlama tamamen karşılıklı… Ayrıca en şaşırtıcı olan antilopların tımar sayısını bile hesaplamaları.Afrika antiloplarının tımarlama özelliklerindeki bir diğer ilgi çekici nokta ise yeni doğan yavru antilopların da doğumlarının ikinci haftasından itibaren tımar sayısını hesaplamaya başlamalarıdır. Afrika antiloplarının uzmanlar tarafından "programlanmış" olarak adlandırılan bu özellikleri ve fedakarlıkları son derece hayranlık uyandırıcıdır ve Yüce Rabbimiz'in ilminin canlılar üzerindeki tecellilerinden yalnızca bir tanesidir.Antiseptik Uzmanı FillerDoğadaki canlıların tümü temizliklerini kendileri yaptıkları gibi antiseptik yapıdaki killi toprak parçalarını büyük bir özenle yaralarına sürerler veya hortumlarıyla yaralarının üzerine kabuk bağlaması için toz atarlar.Fillerin yanı sıra bizonlar ve Amerikan bufaloları da toz banyosu yaparak temizlenirler. Bu banyo sayesinde bufalo gevşek derisini değiştirir. Yeni derilerinin üzerinde kalan ince toz tabakası ise böceklerin bu canlıları ısırmasını engeller. (Noel Grove-Stephen J. Karemann Haziran 1996)Hayvanların temizlenmek yarattıklarını koruyandır.