Kısa Tüylü Pointer (Alman) Köpeği Bakımı-Pointer Köpeği Beslenmesi-Pointer Köpeği Özellikleri,Resimleri, evcil köpekler, evcil kısa tüylü köpekler, evcil köpek türleri hakkında resimli bilgiler, German Shorthaired Pointer
Kısa tüylü Alman Pointeri her türlü avın bulunmasında, avın izlenmesinde ve korunmasında kullanılır. Dağlarda, ormanlarda, bataklıklarda ve her türlü iklimde olağanüstü bir avlanma yeteneği sergiler. Bir ölçüde kırsal görünüşlü bir köpektir. İyi huylu olmasına rağmen apartman köpeği olarak yaşayamayacağı düşünülür. Bununla birlikte, av mevsimi sona erdikten sonra kendisine belirli bir hareket alanının sağlanması halinde her koşula uyum sağlayabilir.

Kökeni
İspanyol pointerinden türetilen bu köpek 1600?de Flaman avcılar tarafından Almanya?ya getirilmiştir. İtalyan ve İngiliz pointerleriyle çiftleştirilerek daha hızlı ve daha enerjik hale gelmesi sağlanmıştır. Kısa tüylü modern tipi Avrupa?da kısa süre içinde popüler olmuştur.


Temel Özellikleri
Coşkulu, eğitilebilir, atik, kararlı, zeki, neşeli, itaatkar, çocuk dostu.

Yaşam Ortamı
Bu ırk apartman hayatına uygun değildir. Hareketi seven bir aile ile mutlu olur. Bahçe duvarları en az 2 m değilse kaçıp avare avare dolaşmayı tercih edecektir.

Egzersiz İhtiyacı
Egzersiz bu yorulmaz enerji ırk için büyük önem taşır. Sıradan hareketli bir ailenin karşılayabileceğinden fazla bir egzersiz gereksinimi içinde olduğundan alınmadan önce çok iyi düşünülmelidir.


Bakımı
Kurzhaar'ların bakımı oldukça kolaydır. Ayaklar özellikle de avdan sonra kontrol edilmelidir. Yine ıslak köpekler av sonrası kurulanarak üşütmeleri engellenmelidir. Kulaklar düzenli temizlenmelidir.


Familya: Av köpeği, avı işaret eden köpek, çok yönlü av köpeği

Diğer Adları: German Shorthaired Pointer, Deutscher, Kurzhaariger Vortsehund, Kurzhaar, Alman Kısa Tüylü Poyintır

Rengi: Kırmızımsı kahverengi; kırmızımsı kahverengi ve beyaz

Çıkış Yeri: Almanya

Çıkış Tarihi: 1600'ler

Orjinal İşlevi: Av

Günümüzdeki İşlevi: Avı işaret etme, avı işaret etme yarışmaları

Ortalama Ömür: 12-14 yıl

Kilo Erkek/Kilo Dişi: 25-32/20-27 kg

Boy Erkek/Boy Dişi: 58-64/53-58 cm