Tırnak yemek parazit gibi mikrobik rahatsızlıklara hatta kalbi etkileyen kalıtımsal hastalıklara yol açıyor.


Tırnak yeme hastalığının çocukların yüzde 33'ünde görüldüğü ve önlem alınmaması halinde diş hastalıklarından parazit gibi mikrobik rahatsızlıklara hatta kalbi etkileyen kalıtımsal hastalıklara yol açabileceği bildirildi.

Özellikle çocukların yüzde 33'ünde görülen tırnak yeme hastalığının temelinde ailelerin önemli bir rol oynadığına dikkat çeken Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Fatih Gök tırnak yiyen çocukların ailelerinin çoğunda tırnak yiyenlere rastlandığını ileri sürdü. Dr. Gök tırnak yemenin bir davranış bozukluğu olduğunu da söyleyerek önlem alınmaması halinde diş hastalıklarından mikrobik hastalıklara hatta ağır ilaç kullanılması gerektiren kalıtımsal hastalıklara sebebiyet verebileceği konusunda aileleri uyardı.TIRNAK YEMEK GÜVENSİZLİK BELİRTİSİ


Tırnak yeme alışkanlıklarının en önemli sebeplerinin üzüntü ve sıkıntı duyguları gerilim ve kaygı duyguları öfke ve saldırganlık duyguları korku ve aile içi iletişim sorunlarının olduğunu belirten Dr. Gök "Tırnak yeme bir güvensizlik belirtisi olarak kabul edilir. Aile içinde aşırı baskılı ve otoriter bir eğitimin uygulanması ve bu çocuğun sürekli azarlanarak eleştirilmesi kıskançlık yeterli ilgi ve sevgi görememe sıkıntı ve gerginlik başlıca nedenlerdir" dedi.

KENDİLİĞİNDEN GEÇMEZ BU ALIŞKANLIK


anne ve babaların çocuklarının bu davranışını görmezlikten gelmemesi çocuklarının kendisini güvensiz hissetmemelerini sağlamaları tırnak yemenin çirkin bir davranış olduğu konusunda uygun bir dille anlatılması gerektiğini belirtti. Dr. Gök"Aileler bu davranışın kendiliğinden kaybolmasını beklerler ancak kendiliğinden geçmez. Ancak ve ancak buna neden olan sebepler ortadan kaldırıldığında geçer" dedi.

"TIRNAK YEMEK DİŞLERİNİZİ BİLE AŞINDIRABİLİR "Tırnak yeme hastalığının psikolojik bir davranış bozukluğu olmasının yanı sıra vücuda fiziksel zararları da olduğuna dikkat çeken Fatih Gök "Uzun süre tırnak yiyenlerin dişlerindeki kesici kenarlar aşınabilir. Dişlere yapılan basınçla dişler köklerinden sallanabilir. Tırnak içindeki bakteriler diş etlerini iltihaplandırabilir ağız hastalıkları oluşabilir. Ayrıca parazitlerin vücuda yayılması söz konusu olur. Kalp kapakçıklarını tutan mikrobik hastalıkların yanı sıra ağır antibiyotiklerin kullanımını gerektiren hastalıklara yakalanma riski daha yüksektir" diye konuştu.