Mesleki Gelişim İçin Yabancı Dil Şart
Bir yüksek öğrenim kurumu başarılı bir dereceyle tamamlayabilir, aldığınız eğitim alanında çok iyi bir bilgi birikimine sahip olabilirsiniz. Ancak eğer yabancı diliniz yeterince iyi değilse, iş bulma şansınız çok düşüktür. Buna ek olarak, aldığınız eğitim ile ilgili kaynakların çoğunun yabancı dilde yazılmış olması ve çeviri eserlerin yetersizliği mesleki gelişimde sizi birkaç adım geriye sürükleyecektir. Gelişmeleri takip edebilmek ve güncel bilgiye ilk elden ulaşmak için yabancı dil bilmenin gerekliliği her geçen gün artmaktadır.

Pratik Yapmaya Çalışın
Dil öğrenmenin en iyi yolu, bol miktarda pratik yapmaktan geçer. Turistik yerlerde yaşayanların, hatta küçük yaşlardaki çocukların çok iyi yabancı dil konuşabilmelerinin nedeni, yurtdışında yaşıyor ve yurtdışında dil eğitimi alıyor olmaları değildir. İşin püf noktası onların yabancı turistlerle çok fazla pratik yapma imkanına sahip oluşlarıdır. Kendinize her zaman bu şekilde pratik yapacak bir ortam yaratamıyor olabilirsiniz. O zaman yurtdışına çıkmayı düşünebilirsiniz; ancak yurtdışına çıkarken zihninizi ve düşüncelerinizi kendi ülkenizde bırakmalısınız. Ancak ana dilinizi de yurtdışına çıkarır, orada yabancılarla beraber olup bol bol pratik yapmak yerine hemşerilerimizle zaman geçirirseniz paranızı çarçur etmiş olursunuz.

Dili, Konuşulduğu Ülkede Öğrenmek Gerek
Dil eğitimi, sabır isteyen ve zorlukları olan bir eğitimdir. Dil öğreniminde, mutlak başarı için günü gününe çalışmak ve ana dilinizden uzak kalmak gerektiğini unutmayın. Yabancı bir dilin en kolay öğrenilebileceği yer, hiç kuşkusuz o dilin konuşulduğu ülkedir. Elbette ki, kendi ülkenizde alacağınız dil eğitimi ile de bir şeyler öğrenebilirsiniz; ancak bunun süresi doğal olarak biraz daha uzun olacaktır.

Yurtdışında daha önce dil eğitimi almış olanlar çok iyi bilirler. Dil öğrenmenin uzun, yorucu, sıkıcı ve zor bir uğraş olduğu, birkaç ayda bunu gerçekleştirmenin mümkün olmadığı söylendiğinde, öğrencilerin verdikleri cevap çoğu kez şöyle olmaktadır: Benim gramerim ve temelim çok iyi, bir kaç ay bana yeterli olacaktır... Burada, seviyenizin ne olduğunun önemli olmadığını hatırlatmakta yarar görüyorum.

Dil eğitiminde dilin başlangıç kısmını öğrenmek çok kolaydır, seviye ilerledikçe öğrenme süresi de buna paralel olarak uzamaktadır. Yani başlangıçta hızla yükselen öğrenme çizginiz, seviyeniz yükseldikçe yavaşlamaya başlayacaktır.

İngilizce’yi hiç bilmeyen bir kişi, seviyesini orta düzeye getirmek için ortalama 6 aya ihtiyaç duyar; ancak İngilizce’yi orta düzeyde bilen birinin seviyesini iyi düzeye getirmesi 8-9 ay gibi bir zaman alır. İnanmak istemeseniz de kendinizi bu gerçeğe hazırlamalısınız.

Gözden kaçırılmaması gereken önemli bir nokta da ne kadar yoğun bir dil eğitimi alırsanız alın, bunun öğrenme sürenizi etkilemeyeceğidir. İngiliz dil okullarında yapılan eğitim deneyleri öğrencinin günde en fazla 3-4 saat ders almasını uygun görür. Günde 3-4 saatten daha uzun süreli eğitimlerde, dikkat dağılması nedeniyle öğrencinin başarısı büyük oranda düşmektedir. Bu nedenle tercihinizi yurtdışına gitmekten yana kullanırsanız, saatlerce süren dil eğitimi almak yerine, günlük yaşamın içine katılıp konuşma fırsatı bulacağınız ortamlarda bulunun. Alışveriş yapın, sohbet edeceğiniz arkadaşlar edinin, konuşacak ve dinleyecek birilerini arayın durmadan.

Her zaman aklınızı kullanın. Genç bir birey olarak kısa zamanda çok şeyler başarmanız gerektiğini unutmayın. Zamanınızı her zaman en verimli şekilde değerlendirin, amacınızı duygularınıza feda etmeyin.

Yabancı Dil Öğrenmeyi Kolaylaştıran Pratik Yöntemler
< Dil eğitimi için yurtdışında kaldığınız her anın değerini çok iyi bilin ve elinizden geldiğinin de ötesine uzanıp pratik yapma yollarını araştırın.
< Yabancı arkadaşlar edinin, onlarla bol bol konuşun. Böylece dilin günlük kullanımına dair uygulamalı olarak çok şey öğrenebilirsiniz.
< Yabancı ülkelerden mektup arkadaşı edinebilir, onlarla yazışabilirsiniz. Bu, sizin yazma becerinizi geliştirmenizi sağlar.
< Günün belirli saatlerini dil çalışmaya ayırın. Çok yoğun olduğunuz günlerde bile mutlaka yabancı dilde yazılmış birkaç satır okumaya veya kısa da olsa bir şeyler dinlemeye çalışın.