Günün Sözü
2 sonuçtan 1 ile 2 arası

Konu: Jane Eyre Kitap Özeti Jane Eyre Kitabı Özet Jane Eyre Özet Jane Eyre Kitabının Özeti

 1. #1 Jane Eyre Kitap Özeti Jane Eyre Kitabı Özet Jane Eyre Özet Jane Eyre Kitabının Özeti 
  EmeL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2011
  Yer
  Kocaeli, İzmit
  Mesajlar
  18.513

  Jane Eyre Eseri Hakkında :
  Jane Eyre Chaslotte Brante’nin kendi hayatından geniş ölçüde ilham alarak yazdığı bir romandır. Eserin kahramanı Jane Eyre de onun gibi mutsuz bir çocukluk geçirmiş, facialar görmüş, hayatın güçlüklerine karşı yılmadan savaşmıştır. Brante kardeşinin acı hayatından, yaşadıkları duygulardan yoğurarak yarattığı bütün eserler gibi bu roman da böyle derin bir zamandan beri nesiller boyunca elden düşmeyen bir eser olarak kalmıştır.


  Jane Eyre Klasik Bir Edebi Roman

  Yazarı : Chaslotte Brante

  Özeti :


  Jane Eyre on yaşlarında zayıf, çelimsiz bir çocuktur. Öksüzdür. Yengesi Bn. Rees’in yanında Gateshead Konağında yaşamaktadır.

  Dayısı ölmüştür. Bn.Reed tarafından hiç sevilmez, evde fazlalık olarak görülür. Bn.Reed’in Jahn, Eliza, Georgina adında üç çocuğu vardır. Jane Eyre’I onlardan ayrı tutar, çocukların Jane Eyre ile konuşmalarına izin vermez. Evde sağdece Bessie Leaven adlı bir kadın tarafından sevilir.

  Yengesi Jane Eyre’e daha fazla katlanamaz, onu yatılı okula vermeye karar verir. Jane Eyre de okumak istemektedir. Yengesi Lawood okuluna mektup yazar, bir kaç hafta sonra Jane Eyre ile tanışmak için Brucklehurst gelir. Bn. Reed Jane Eyre’I yaramaz ve yalancı bir çoçuk olarak tanıtır.

  Jane Eyre dokuz Ocak sabahı Gateshead Konağı’ndan okula gitmek için ayrılır. Bir hizmetçi tarafından karşılanır.Gateshead Konağı’na benzer bir yere gelirler. Burası okuldur. Bn.Miller adında bir kadın Jane Eyre’in karnını doyurur ve daha sonra salonuna götürür. Burada seksene yakın kız vardır.

  Bu okulda sekiz yıl kalacaktır. Mutsuz değildir, hareketli bir hayatı vardır. Zamanla bütün öğretmenler tarafından sevilir, herkesin gözüne girer. Önüne çıkan her fırsatı değerlendirir. Zamanla en üst sınıfın birincisi olur ve daha sonra öğretmenlikle görevlendirilir. İki yıl öğretmenlik yapar.

  Artık Lowood’dan sıkılır. Özgürlüğüne kavuşmak ister. Yeni işler yapmak, kendini geliştirmek ister. İş bulmak için gazeteye ilan verir. Bir hafta sonra ilanın karşılığı olarak mektup gelir. Bu mektupta on yaşındaki bir kız çocuğuna mürebbiyeliği istenmektedir. Mektup Millote dolaylarından gelmektedir.

  Birkaç hafta sonra Millote’de bir adam tarafından karşılanır. Thorfield Konağı’na giderler. Evin kahyası Bn. Fairfox, iyi kalpli, görgülü okumuş bir hanımdır. Öğrencisi Adela Varens hayat dolu sevimli bir kızdır.

  Jane Eyre Bn. Fairfax’ın mektuplarını postalamak için yolun buzlu olmasından dolayı kaza yapan atlı bir kişiyle karşılaşır. Ona yardın eder ve hızla mektubu atarak konağa döner. Yolboyunca adamın yüzü gözlerinin önünden gitmez Konağa geldiğinde bir misafir ile karşılaşır. Büyük bir tesadüf yolda yardımettiği kişi içerde oturmaktadır ve onun konağın sahibi Bay Rochester olduğunu öğrenir.

  Konakta acayip şeyler olmaktadır. Jane Eyre üçüncü katta bir odaya girmesi yasaklanır.Geceleri gülme sesleri duyar. Bu seslerin evin terzisi Grace Peale’den geldiğini söylerler.

  Bir gece B. Rochester ile Jane Eyre bahcede dolaşırlar. Birbirlerine iyice alışmışlardır. Herkes yatar, Jane Eyre uyuyamaz. O gece tekrar o gülme sesini duyar ve kim olduğunu öğrenmek için seslenir ama cevap alamaz ve kapının kolu açılmak için zorlanır. Jane Eyre korkarak koridora çıkar ve bir ışık görür. B. Rochester’in odasından çıkan dumanları görür, odasına giderek yangını söndürür. B. Rochester kendine gelerek şaşkınlık ile neler olduğunu sorar. Jane Eyre anlatır. Beyefendi bu olayları kimseye bahsetmemesini ister ve olay orada kapanır.

  Jane Eyre’in günleri çok güzel geçiyordu. Konakta olmaktan çok memnundu ve B. Rochester’I elinde olmadan sevmeye başlar.kasabaya giderken

  B. Rochester, Jane Eyre ile konuşmak ister ve gezintiye çıkarlar. B. Rochester Jane Eyre’I sevdiğini ve evlenmek istediğini söyler. Jane Eyre kaul eder veevlenmeye karar verirler, nişanlanırlar.

  Nişanlılık devresi sona erer ve düğün günü yaklaşır. Jane Eyre bir gece rüyasında Tharfield Konağı’nı yanmış olarak görür.

  Düğün günü gelir, Jane Eyre hazırlanır, herşey yolundadır. Kiliseye gidilir ve papaz gelir. Tam evlenecekleri sırada arkadan bir ses duyulur. Papaz konuşmasına ara verir. Gelen yabancı, bu düğünün olamayacağını, B. Rochester’in evli olduğunu söyler. B. Rochester, ispatlamasını ister ve yabancı herşeyi anlatır. Eşinin hala Thırfield Konağı’nda yaşadığını söyler. B. Rochester eşinin akıl hastası olduğunu, hayvandan farkı olmadığını ve odanın birinde hapis olarak yaşadığını söyler ve eşini tanıtmak için konağa giderler. Üçüncü kata çıkarlar ve odanın kapısını açtıklarında dört ayak üstünde durmuş, saçı başı dağınık, insana benzemeyen, vahşi bir hayvanı andıran biriyle karşılaşırlar. Kadın B. Rochester’e saldırır ve kadını zorla bağlarlar. B. Rochester nasıl böyle bir kadın ile evli kalabileceğini gösterir.

  Evde yabancı kalmamıştır. Jane Eyre odasına çekilir ve ne yapacağını düşünür. O gece rüyasında beyazlara bürünmüş bir kadın görür. Bu kadın annesidir ve konaktan kaçmasını söyler. Jane Eyre, gitmeye karar verir. Aniden kalkar ve eşyalarını hazırlar. B. Rochester ‘in hediye ettiği bırakır ve nereye gittiğinden habersiz yola koyulur. Yoldan bir posta arabası geçer ve durdurur. Bütün parasını verir ve götürebileceği yer kadar götürmesini ister.

  Aradan iki gün geçer ve arabacı Jane Eyre’I Whiclrass diye bir yerde indirir. Biraz yürüdükten sonra bir köye gelir. İş aramak için birkaç kapıyı çalar ama kapılar yüzüne kapanır. Biraz daha yürüdükten sonra bir ev görür ve oraya doğru yonelir. Evin penceresinden içerisini izler ve cesaretini topladıktan sonra kapıyı çalar. Kapıyı bir kadın açar ve Jane Eyre’I içeriye almaz, ona güvenmez, kapıyı kapatır. Jane Eyre oraya yığılır. Daha sonra konuşmalarını dinleyen ev sahibi Bay St. Jahn, Jane Eyre’I içeri alır. Karnını doyurur. Jane Eyre kendini sahte bir kimlik ile tanıtır. Evde Marj ile Doina adlı iki genç kız vardır. Onlar da Jane Eyre’I iyi bir şekilde karşılar.

  Jane Eyre birkaç gün içinde hızla iyileşir. St. Jahn, Jane Eyre’i kızlar içi kurduğu okulda öğretmenlik teklif eder. Jane Eyre kabul eder, okulun yanında bir köy evi vardır, orada oturacaktır.

  Jane Eyre, işini yapmaya başlar, günleri çok güzel geçer. Daha sonra St. Jahn, Jane Eyre’nin gerçek kimliğini öğrenir ve Jane Eyre’e amcasının ölmüş olduğunu ve miras olarak yüklü bir paranın kaldığını bildirir. Jane Eyre bunu nereden öğrendiğini St. Jahn’a sorar, kaçamak cevap verir. Jane Eyre üsteler ve onu amcasının kendisinin dayısı olduğunu, bunu bir avukat tarafından haber ile öğrendiğini söyler. Jane Eyre, yeğenlerinin olduğunu duyuncaçok sevinir ve mirası onlarla paylaşmaya karar verir.gerdanlığı çekmeceye

  Jane Eyre B. Rochester’I merak etmektedir ve Bayan Fairfox’a mektup yazar ama cevap alamaz.

  St. Jahn, Jane Eyre’e evlenme teklif eder ve onunla Hindistan’a gelmesini ister. Jane Eyre bu teklifi kabul etmez.

  Jane Eyre bir gece B. Rochester’inonu çağıran sesini duyar ve B. Rochester’I görmeye gitmeye karar verir.

  Ertesi gün yola çıkar ve iki gün sonra Thırfıld konağına varır. Ama konakta eser yoktur. Neler olduğunu öğrenmek için biraz ilerideki hana gider ve han sahibi Thırfıld’de yangın çıktığını B. Rochester’indeli eşinin çıkardığını, eşinin öldüğünü, B. Rochester’in ise kör olduğunu , şimdi ise ileride orman içinde oturduğunu söyler. Oraya gitmek için hazırlanır.

  Gittiklerinde B. Rochester çok şaşırır ve tekrar evlenme teklifi eder ve sessiz sedasız evlenirler.

  Evliliklerinin ilk yılı kör olarak geçirir, ikinci yılında gözleri açılır ve mutlu bir şekilde yaşarlar.

       

       

  " Senin sessizliğini anlamayan, muhtemelen senin sözlerini de anlamaz. "
  — Elbert Hubbard
  Alıntı  
   

 2. #2 Cevap: Jane Eyre Kitap Özeti Jane Eyre Kitabı Özet Jane Eyre Özet Jane Eyre Kitabının 
  Admin AdoNiS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2012
  Mesajlar
  6.979

  Charlotte Brontë


  Charlotte Brontë (d. 21 Nisan, 1816 – ö. 31 Mart, 1855)
  İngiliz yazar.

  Charlotte Brontë, 1816 doğumlu İngiliz yazar. İngiliz Edebiyatı’nın klasikleri arasına yerleşmiş eserleriyle tanınan 3 kardeşin (Charlotte Brontë, Emily Brontë, Anne Brontë) en büyüğü. En ünlü eseri “Jane Eyre”, bir asırdan fazla geçmişiyle halen büyük ilgi görüyor. Ayrıca ailenin kısa ve acıklı hayat hikâyesi de birçok esere konu oluyor.

  Charlotte Brontë, 21 Nisan 1816’da Yorkshire, İngiltere’de doğdu. Annesi Maria Branwell idi. Babası Partick Brontë, İrlandalı bir rahipti. Charlotte Brontë, çiftin 6 çocuğundan 3. olanıydı. Nisan 1820’de aile Haworth’a taşındı. Anneleri Maria, 15 Eylül 1821’de kanserden ölünce, 5 kız ve bir erkek çocuğuna bakma görevi teyzeleri Elizabeth Branwell’e düştü. 1824 yılında 3 kız kardeşiyle birlikte Clergy Daughters’ adlı okula başlayan Brontë, buradaki sağlıksız koşullar dolayısıyla okuldan hiç hoşlanmadı. Yazarın sağlığı bozuldu, hatta kardeşleri 1814 doğumlu Maria’yı ve 1815 doğumlu Elizabeth’i de okuldaki koşullar yüzünden 1825’te tüberküloza kurban verdi. Bir yıl sonra okuldan ayrıldı. Gençlik yıllarında, sağ kalan 4 kardeş; Charlotte, Branwell, Emily ve Anne, babalarının kütüphanesinde bolca vakit geçirmeye başladılar. Kurgusal krallıklar kuruyorlar ve bu krallıklarla ilgili hikâyeler ve şiirler yazıyorlardı. Edebiyata karşı ilgileri de bu yıllarda başlamış, hayal güçleri kardeşlerin tümüne ileride geliştirecekleri araçlar sunmuştu.

  Brontë, eğitimine Mirfield’daki Roe Head adlı okulda devam etti. 1831 ve 1832 yıllarında burada okudu ve bu okul, en iyi arkadaşları Ellen Nussey ve Mary Taylor ile tanıştığı yer oldu. Eğitimini tamamladıktan sonra bu okula öğretmen olarak döndü ve 1835 – 1838 yılları arasında burada öğretmenlik yaptı.

  1839’da Yorkshire’daki birçok ailenin evinde mürebbiyeliğe başladı ve 1841’e kadar bu işle uğraştı. 1842’de kardeşi Emily’yle Brüksel’e, Constantin Heger ve karısı tarafından işletilen okulda Almanca ve işletme dersleri almaya ve çalışmaya gitti. Önceleri öğrenci olarak katıldıkları okulda daha sonra bir miktar para ve kalacak yer karşılığında Brontë İngilizce, Emily de müzik öğretmenliği yapmaya başladı. Ancak Brüksel’de yeni kurdukları bu hayat, teyzelerinin ölümüyle yarıda kesildi. 1842’de bu yüzden İngiltere’ye döndüler ancak Brontë, 1843’te tekrar Brüksel’e gitmeye karar verdi. Brüksel’deki serüveninin 2. yarısı yazar için pek de iyi geçmedi. Yalnız kalmıştı, evine ve kardeşlerine karşı büyük bir özlem duyuyordu ve okulun sahibi Constantin Heger’e aşık olmuştu. Burada geçirdiği günleri, kitapları “The Professor” ve “Villette”ye ilham kaynağı oldu. Yazar, Ocak 1844’te İngiltere’ye geri döndü.

  1846’da 3 kız kardeş Charlotte, Emily ve Anne, “Currer Bell”, “Elise Bell” ve “Acton Bell” isimlerini kullanarak ortaklaşa “Poems by Currer, Elise and Acton Bell” isimli bir şiir kitabı çıkarttı. Kitap sadece 2 adet satarak büyük bir hayal kırıklığı yaratsa da kardeşler yılmadı ve ilk romanlarını yazmak için kolları sıvadı. Charlotte Brontë, ilk iki romanında “Currer Bell” ismini kullanmaya devam etti.

  Ailenin tek oğlu olan Branwell, 1848’de bronşit yüzünden öldü. Aynı yıl Emily Brontë ve 1849’da Anne Brontë tüberkülozdan hayatını kaybetti. Charlotte Brontë, babasıyla kalmıştı. “Jane Eyre”in gördüğü büyük ilgi üzerine bir yayıncı, yazarı sık sık Londra’ya davet ediyordu. Bu ziyaretler sırasında Brontë geniş bir sosyal çevre edinmiş, Harriet Martineau, Elizabeth Gaskell gibi isimlerle tanışmıştı. Ancak sürekli olarak yaşlı babasının yanında olmak istediğinden Londra seyahatlerini birkaç haftadan daha uzun tutmadı.

  Haziran 1854’te Charlotte Brontë, babasının yardımcısı Arthur Bell Nichollsla evlendi. Hamileliğinin dokuzuncu ayında, 31 Mart 1855’te öldü. Ölüm nedeni tam olarak bilinmese de tüberküloz, tifüs ya da hamileliğin ilk safhalarındaki bir rahatsızlıktan dolayı öldüğü sanılıyor. Brontë’nin eserleri halen büyük ilgi görüyor ve İngiliz Edebiyatı’nın klasikleri arasında sayılıyor. Aynı zamanda “On the Death of Anne” ve “Brontë” isimli iki şiir kitabı bulunuyor.


  ESERLERİ;
  Jane Eyre (1847)
  Shirley (1849)
  Villette (1853) ve
  The Professor (1857) (Bu kitap “Jane Eyre”den daha önce yazılmış ancak hiçbir yayınevi tarafından basılmak istenmemişti. Ancak Brontë’nin ölümünden sonra, 1857’de basıldı.)

       

  Alıntı  
   

Benzer Konular

 1. Jane Fonda Wallpaper Jane Fonda Resimleri
  By meduSa in forum ÜNLÜ RESİMLERİ | Wallpapers
  Cevaplar: 9
  Son Mesaj: 04-12-2014, 11:30 AM
 2. Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 01-08-2013, 02:26 AM
 3. Nostalji Güzeller-Jane Fonda-HD-Resimleri Jane Fonda Wallpapers
  By DamLa in forum ÜNLÜ RESİMLERİ | Wallpapers
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 01-08-2013, 01:39 AM
 4. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 07-06-2012, 01:47 AM
Bu Konudaki Etiketler

Etiket Bulutu Ana Sayfası

Yetkileriniz
 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •