DOĞU AVRUPA’YI KARADENİZ’LE BULUŞTURAN UKRAYNA’DAN İLGİNÇ MÜZELER, ZENGİN PAZARLAR VE MİMARİ HARİKALARLA ÜNLÜ ÜÇ GÜZEL KENT.ALTIN KUBBELİ BAŞKENT: KİEV

İlk yaşam izleri 10 bin yıl öncesine uzanan Kiev, Ukrayna’nın kuzeyindeki Dinyeper Nehri’nin kıyısına kurulmuş. Maidan Nezalezhnosti denilen Bağımsızlık Meydanı, başkentin merkezi. Meydana bağlanan 1,5 kilometre uzunluğundaki Kreşçatik Bulvarı hemen her zaman hareketli. Şehrin en prestijli kafe, restoran ve mağazalarının sıralandığı cadde hafta sonları müzik, dans ve pandomim performanslarıyla şenleniyor. Altın renkli kubbeleriyle ışıldayan kiliseler, Kiev panoramasının en dikkat çekici yapılarından. Şehrin en güzel manzaralarından birini sunan Podil Tepesi’ne asırlık bir füniküler ile çıkılıyor. Buradaki Andriyiviski Uzviz Yokuşu, resim atölyelerinin ve hediyelik eşya tezgâhlarının sıralandığı keyifli bir gezi yolu. Gelişmiş metro ağı sayesinde şehrin çok rahat gezilebildiğini de ekleyelim.

PÜF NOKTASI

Kiev’de sevilen sporlardan biri de buz pateni. Şehirde buz pateni yapmak için alışveriş merkezlerinden spor salonlarına dek pek çok mekân bulunuyor.
KAHRAMAN ŞEHİR: ODESSA


Karadeniz’in incisi olarak anılan Odessa, tarihi bir liman kenti. 1945 yılında kahraman kent unvanına layık görülen Odessa bununla gurur duyuyor. Odesa denince akla gelen belki de ilk şey meşhur merdivenleri. Potemkin Zırhlısı adlı filme konu olan merdivenler limana kadar uzanıyor. 1800’lü yılların ortalarında inşa edilen merdivenlerin en üstünde ise Roma stilindeki Duc de Richelieu Anıtı yükseliyor. Ülke geneline oranla yumuşak bir iklime sahip olan kentin uzun ve güzel kumsalları yaz aylarında rağbet görüyor. Şehir, 18. yüzyılda Rusların kontrolüne girince baştan aşağı yenilenmiş. Ünlü Rus yazar Puşkin’in Odessa hakkında “orada Avrupa’nın kokusunu alabilirsiniz” demesi boşuna değil. Kentin her iki yanda ağaçların gölgelediği bulvarları, klasik ve art nouveau yapılarıyla Paris’i çağrıştırıyor.

PÜF NOKTASI

Odessa için 1 Nisan tarihi çok önemli. Çünkü bu tarihte düzenlenen Şaka (Humorina) Festivali’nde şehir renkli konserler ve çeşitli şovlarla şenleniyor.UKRAYNA ASLANI: LVİV


Ukrayna’nın en batısındaki Lviv’de Eski Kent’in UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer aldığını biliyor muydunuz? 755’nci yaşını kutlayan Lviv, Ukrayna dilinde aslan anlamına geliyor. Doğu Avrupa’nın önde gelen eğitim şehirlerinden biri olan kent, özgün mimari dokusu ve 50 kadar müzesiyle her mevsim gezmeye uygun. Şehrin kalbi, Eski Kent’teki Rynok denilen Pazar Meydanı. 65 metrelik ihtişamlı saat kulesi de burada. Meydanın çevresi ise mimari bir açık hava müzesi gibi. Saraylar, malikâneler ve tarihi kiliseler, baroktan rönesansa uzanan bir çeşitlilik sunuyor. İki tarihi binada hizmet veren Lviv Tarih Müzesi sadece yürüyüş mesafesinde. Yakın çevrede pek çok kafe bulunuyor. Hepsi tıklım tıklım gençlerle dolu. Dilerseniz Habsburg Hanedanı’ndan kalma geniş bulvarlarda fayton turu yapmak elinizde.

PÜF NOKTASI

Karpat Dağları’nın bin bir çiçekli doğasından elde edilen ve gerçek bir sağlık deposu olan balı, Lviv’deki gastronomi pazarı Krakivsky’de bulabilirsiniz.