tac mahal efsanesi Tac Mahal hakkında ansiklopedik bilgi tacmahal vikipedi tacmahal tarihçesi Taj Mahal efsanesi Taj Maha'i kim yaptırdı Taj Mahal nerededir


Tac Mahal, Babür İmparatorluğunun 6. hükümdarı Şah Cihan (1593-1666) tarafından, o zamanki imparatorluğun başkenti olan Hindistan'ın Agra şehrinde, Jumna (Yamuna) Nehri'nin kıyısında yaptırılmış anıtsal yapı.Şah Cihan Taç Mahal ;


Taç Mahal Nedir, Nerededir,Tarihi ve Taç Mahali Kim, Neden Yaptı?
Dünya tarihi boyunca yer yüzünde insanoğlu tarafından yapılmış en güzel eserlerden birisidir Taç Mahal. Öyleki dünyanın yedi harikasından birisi konumuna gelmiştir. Taç Mahal, Hindistan’ın ve Hindistan’daki müslümanların gurur kaynağı olmuş, Hindistan’ın en büyük kültür ve turizm merkez haline gelmiştir. Her yıl milyonlarca insan, dünyanın farklı yerlerinden Taç Mahal’i görmek için Hindistan’a gitmektedir. Bunun elbette bir nedeni vardır ve bu nedende kelimelerle anlatılmaz bir güzellik ve mimariye sahip olmasıdır Taç Mahal’in. Sadece güzelliği ve mimari estetiği midir insanların bu kadar ilgisini çeken? Kesinlikle hayır! Yaptıran kişinin kişiliği ve yaptırmadaki nedeni de en önemli özelliğidir hiç kuşkusuz. Bizde bu yazımızda kelimelerimizin yettiği ölçüde Taç Mahal’in kısaca önemli özelliklerine ve tarihine değinmek istedik.


Taç Mahal, Babür İmparatorluğu ‘nun 5. hükümdarı Şah Cihan (Şah-ı Cihan) (Dünyanın şahı)-(1593-1666) tarafından, o zamanki imparatorluğun başkenti olan Hindistan’in Agra şehrinde, Jumna (Yamuna) Nehri’nin kıyısında yaptırılmıştır. (Babür Şah’ın kurduğu Hint-Türk İmparatorluğu, Hindistan’da 332 yıl (1526-1858) egemen oldu.)

Dünyada aşk için dikilmiş en büyük ve en güzel anıt olarak kabul edilen bu türbe, Şah Cihan’ın büyük bir aşkla sevdiği eşi Arcümend Banu ‘nun, (Mümtaz Banu Begüm) doğum sırasında ölümü üzerine, onun hatırasına yaptırılmıştır.


Yapının mimarları; Mimar Sinan ‘ın talebelerinden Mehmet İsa Efendi ve Mehmet İsmail Efendi ile yapıdaki yazılari yazan Hattat Serdar Efendi, eserin yapimi için Şah Cihan tarafından İstanbul ‘dan davet edilmişlerdi.1630′da inşaasına başlanan eser, 22 yil sonra 1652 de tamamlanmıştır.

Taç Mahal ‘in yapımında parlak, ince mavi damarları olan beyaz mermer kullanılmistır.
Aynı mermerden yapılan ve yerden yüksekliği 82 metre olan kubbe, Mimar İsmail Efendi tarafından yapılmıştır.

Kubbe üzerinde altınlı bir alem vardır. Türbenin beyaz mermerden 4 minaresi vardır. Anıtın dört yanına Hattat Serdar Efendi tarafından Yasin suresinin tamamı yazılmıştır.

İnşaatta çok sayıda ustanın da yanısıra, günde 20 bin işçinin çalışmasıyla türbe 1643 ‘te, çevresindeki avlu ve yapılar 1649 ‘da bitirildi. Tac Mahal, 22 yılda 1653 ‘te bütünüyle tamamlandı.

Agra ilinin dışında Yamuna Irmağı’nın kıyısında, 305×580 metre ölçülerinde dikdörtgen avluda yer alan Taç Mahal, dört cephesinin ortalarında 33 metre yüksekliğindeki taç kapılarıyla 75 metre yüksekliğindeki anıt kubbeyi çevreliyor.

İç mekanı örten 30 metre yüksekliğindeki alt kubbeyle üst kubbe arasında türbe mekanı kadar ölü hacim var.

Mümtaz Mahal ve Şah Cihan’in sandukaları üst katta, kubbenin altındadır. Sandukaların bulunduğu yerdeki kubbede insan ağzından çıkan her ses 7 kez yankılanacak şekilde bir akustiğe sahiptir. Şah’ın ve eşinin asıl lahitleri ise, en alt katta bulunmaktadir.

Taç Mahal’in yüzbinlerce akik, sedef ve firuze gömülü olan duvarlarında ayrıca 42 zümrüt, 142 yakut, 625 pırlanta ve 50 adet çok iri inci vardır.

Romantik görünüşü ile herkesi büyüleyen, Doğulu Batılı birçok ünlü yazar ve şaire ilham kaynağı olan Taç Mahal, mehtaplı gecelerde bile aydan daha parlak görünür.


Efsaneye göre ; yapımı bittikten sonra, türbe işçilerinin kolları aynı yapıttan bir tane daha yapılmaması için kesilmiştir. Bugün Hindistan'ın en fazla turist çeken bölgesi. Ancak çevresinde oluşan çarpık yapılaşma, bu tarihi yapıtın geleceğini tehdit ediyor. Bulunduğu şehrin bir çok noktasından açıkça görülebilen Tac Mahal, Türk-İslam Mimarisi'nin en önemli yapıtları arasında yer almaktadır.

Dünyada ask için dikilmiş en büyük ve en güzel anıt olarak kabul edilen bu türbe,
Şah Cihan'ın büyük bir aşkla sevdiği eşi Ercümend Banu Begüm'ün doğum sırasında ölümü üzerine, onun anısına yaptırılmıştır. (Çocuk doğururken ölen kadınların kutsal olduğuna inanılır.)