Günün Sözü
3 sonuçtan 1 ile 3 arası

Konu: Kunut Duaları Ve Arapça Yazılışı ve Anlamları

 1. #1 Kunut Duaları Ve Arapça Yazılışı ve Anlamları 
  EmeL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2011
  Yer
  Kocaeli, İzmit
  Mesajlar
  18.513


  dualar ve anlamları, kunut duaları ve anlamları, konut dualari, dualar ve anlamı, kunut duası ve anlamları, kunut duasi anlami, kunut duası 1 ve anlamı, kunut duaları turkcesı, konut duası anlamı,
  Kunut Duaları Ve Anlamları


  Kunut 1 Arapçası;  Kunut 1 Arapça Okunuşu;

  Allahümme inna nestainuke ve nesteğfiruke ve nestehdik.Ve nü minübike venetübüileyk.Venetevekkelü aleyk ve nüsni aleykel hayra küllehu neşkürük vela nekfürük ve nahleu venetrükü men yefcürük.

  Kunut 1 Türkçe Meali;

  Allahım! Senden yardım isteriz, günahlarımızı bağışlamanı isteriz, razı olduğun şeylere hidayet etmeni isteriz. Sana inanırız, sana tevbe ederiz. Sana güveniriz. Bize verdiğin bütün nimetleri bilerek seni hayır ile överiz. Sana şükrederiz. Hiçbir nimetini inkar etmez ve onları başkasından bilmeyiz. Nimetlerini inkar eden ve sana karşı geleni bırakırız.  Kunut 2 Arapçası;

  Kunut 2 Arapça Okunuşu;

  Allahümme iyya kenağbudü ve leke nüsalli venescüd.Veileyke nes a ve nahfid.Fercü rahmeteke ve nahşa azabeke inne azabeke bilküffari mülhıg.

  Kunut 2 Türkçe Meali;

  Allahım! Biz yalnız sana kulluk ederiz. Namazı yalnız senin için kılarız, ancak sana secde ederiz. Yalnız sana koşar ve sana yaklaştıracak şeyleri kazanmaya çalışırız. İbadetlerini sevinçle yaparız. Rahmetinin devamını ve çoğalmasını dileriz. Azabından korkarız, şüphesiz senin azabın kafirlere ve inançsızlara ulaşır.


  ---------------------------------------------------------------


  Kunut Dularının Faziletleri

  Vitir namazının vakti ve fazileti hakkında da Peygamber Efendimiz (Sallallahü Aleyhi ve Selem) şöyle buyurmaktadır: “Allah size bir namazı ziyâde kıldı ki, o namaz sizin hakkınızda kırmızı tüylü develerden daha hayırlıdır. İşte o namaz vitir namazıdır. O namazı yatsı ile şafağın atışı arasında verdi.” Bilindiği üzere, Arapların yanında o zamanlar en kıymetli dünya malı kırmızı tüylü develerdi. Hadiste, vitir namazının en kıymetli dünya malından daha hayırlı olduğu bildirilmektedir.

  Bütün bu rivayetler ve hikmetleri ile birlikte, ibâdetlerle ilgili meselelerde aranan esas husus, Peygamber Efendimiz (Sallallahü Aleyhi ve Selem) nasıl kılmış ve tatbik etmişse, onu taklit edip yapmaktır. Zaten hikmet ve maslahatların sadece bir teşvik tarafı bulunmaktadır.


  Kunut Dualarının Tefsiri

  Kunût; kelime olarak itaat, huşu, dua ve kıyam manalarına gelmektedİr.İbnü’l-Enbâri kuılûtun dört kısımda olduğunu belirtti ve bunların da; namaz, uzunca kıyamda durmak, itaat ve sükûttan İbaret olduğunu söyledi:

  1-Sukût, ve huşu manası:
  Zeyd b. Erkanı şöyle anlattı:
  ‘Bizden birisi hacetini kardeşinden isteyecek şekilde biz namazda konuşurduk, sonunda şu ayet indi ve biz namazda susmakla emrolunduk’. Ayetin meali: ‘Namazları ve orta namazını devamlı kılın! Huşu içinde (bu emirleri) Allah için yerine getirin!’

  2-Kıyam manası:
  Câbir’den: Rasûluilah şöyle dedi:
  “Namazın efdali kunûtu (kıyamı) uzun olanıdır.”

  3-İtaal manası:
  “İffetini korumuş olan, îmran kızı Meryem’i de (Allah örnek gösterdi). Biz, ona surdan üfledik ve Rabbinin sözlerini ve kitaplarını tasdik etti. O gönülden İtaat eden*dendi” (Tahrim, 66/12) Sîstılah olarak kunût duası bazı namazlarda okunan dua anlamındadır

  Peygamber Efendimiz’in ümmetinde kunûtun üç şekilde olduğu görülmektedir;
  1-Zalimler için beddua,
  2-Mazlumlar için dua,
  3-Kişinin kendisi ve ümmeti için dua.

       

       

  " Senin sessizliğini anlamayan, muhtemelen senin sözlerini de anlamaz. "
  — Elbert Hubbard
  Alıntı  
   

 2. #2  
  Admin Kate - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2011
  Mesajlar
  18.743

  Şafii Kunut Duası


  Şafii Kunut Duası, Allahümmeh-dini fi men hedeyte ve afini fi men afeyte ve tevelleni fi men tevelleyte ve barik li fima a'tayte v ekini şerra ma kadayte feinnke vela yukda aleyke ve innehu la yezillu men valeyte vela yeizzu men adeyte tebarekte Rabbena ve tealeyte felekel-hamdu ala ma kadayte estağfirukellahümme ve etubu ileyke ve sallallahu ala Muhammedin-in nebiyyil ummuyyi ve ala Alihi Ve Sahbihi ve selleme.


  Şafi Mezhebinde Kunut Duasının Türkçe Anlamı


  Yüce Allah'um hidayete kavuşturmuş olduğun kişiler ile beni de hidayete kavuştur. Afiyet vermiş olduğun kişiler ile beraber bana da afiyet nasip eyle. Himaye altına aldığın kişiler ile birlikte beni de himayene al. vermiş olduğun bütün rızkları ben ve ailem için bereketli kıl. Kaza ettiğin kişilerin şerrinden beni koru. Çünkü sen her şeye hüküm edensin sana kimsenin hüküm etmeye gücü yetmez. Himayen altına almış olduğun hiç kimse zelil olmaz. Zelil etmiş olduğun kişi de aziz olmaz. Senin bereketin ve hayrın çok boldur. Sen en büyük en yüce olansın. Kaza etmiş olduğun şeyler üstüne şükür olsun iyide kötüde, şerde, hayırda senden gelir. Ey Yüce Allah'ım senden af diliyor ve sana tövbe ediyorum. Yüce Allah'ın selam ve selatı Muhammed Aleyhisselamın Ali ile Ashabının üstüne olsun.


  Şafi Mezhebinde Kunut Duasının Okunduğu Yer;


  Şafi mezhebinde kunut duasını okumak kuvvetli sünnetler arasında yer almaktadır. Kunut duasını okumayı bıraktığınızda mutlaka sehiv secdesi yapmanız gerekir. Kunut duası sabah namazının farzının ikinci rekatinde rükudan ayağa kalktıktan sonra eller aynen duada açıldığı gibi açılarak ayakta okunmaktadır. Ramazan ayının ikinci yarısında vitrin en son rekatinde kunut duası okunur.

  Şafii Kunut Duasını Bilmeyen Kişi Ne Okur?


  Kunut duasını bilmeyen bir kişi sadece;


  Rabbena atinafi'd dünya haseneten vefi'l ahireti haseneten ve kına azab'en nar (el Bakara, iki ve iki yüz bir duasını okur.)


  Anlamı: ''Yüce Allah'ımız bizlere hem bu dünyada iyiliği hemde ahirette iyiliği ver. Ve biz kullarını cehennem azabından koru.''


  Üç kez, ''Allahümmeğfirli (Allah'ım beni affet)'' yada yine üç kez; Ya Rabbi (Ey Allah'ım)''söylemesi de caizdir.

  Şafii kunut duasını bilmeyen ayrıca;


  Kunut duasını bilmeyen kimse yalnız;


  رَبَّنَا آتِنَا فِي الدُّنْيَا حَسَنَةً وَفِي الآخِرَةِ حَسَنَةً وَقِنَا عَذَابَ النَّارِ


  "Rabbenâ âtinâfi'd-dünyâ haseneten vefî'l-âhireti haseneten ve kınâ azâbe'n-nâr" (el-Bakara, 2/201) duasını okur.


  Anlamı: "Rabbimiz! Bize dünyada da iyiliği, âhirette de iyiliği ver. Ve bizi cehennem azabından koru".


  3 defa; "Allâhümmeğfirlî (Allah'ım beni bağışla)" veya 3 defa; Ya Rabbî (Ey Rabbim)" demesi de câizdir.

       

  Alıntı  
   

 3. #3  
  Admin Kate - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2011
  Mesajlar
  18.743

  Beş Vakit Namazda Kunût Okumanın Hükmü

  Sukût, ve huşu manası:

  'Bizden birisi hacetini kardeşinden isteyecek şekilde biz namazda konuşurduk, sonunda şu ayet indi ve biz namazda susmakla emrolunduk'. Ayetin meali: 'Namazları ve orta namazını devamlı kılın! Huşu içinde (bu emirleri) Allah için yerine getirin!' (Bakara2/238)

  Kıyam manası:


  Câbir'den: Rasûluilah şöyle dedi:

  "Namazın efdali kunûtu (kıyamı) uzun olanıdır."

  İtaal manası:

  "İffetini korumuş olan, îmran kızı Meryem'i de (Ailah örnek gösterdi). Biz, ona muzdan üfledik ve Rabbinin sözlerini ve kitaplarını tasdik etti. O gönülden İtaat eden*dendi" (Tahrim, 66/12) SÎstılah olarak kunût duası bazı namazlarda okunan dua anlamındadır. Rasûluilah'in ünnetinde kunûtun üç şekilde olduğu görülmektedir:
  1-Zalimler için beddua,
  2-Mazlumlar için dua,
  3-Kişinin kendisi ve ümmeti için dua.

       

  Alıntı  
   

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 02-10-2014, 06:29 AM
 2. 40 HADİS (Arapça Yazılışı - Türkçe Anlamları,Okunuşu)
  By EmeL in forum HADİSLER | Hadis-i Şerifler
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 05-03-2013, 11:51 PM
 3. Arapça Kısa Ayetler RUM Suresi 50.Ayet Arapça Yazılışı-Okunuşu,Meali
  By EmeL in forum Kuran-i Kerim Sûreler ~ Ayetler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 03-11-2013, 10:33 PM
 4. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 11-25-2012, 02:03 AM
 5. Arapça Sureler Tekvir Suresi Arapça Yazılışı, Okunuşu, Türkçe Meali
  By EmeL in forum Kuran-i Kerim Sûreler ~ Ayetler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 10-31-2012, 11:52 AM
Bu Konudaki Etiketler

Etiket Bulutu Ana Sayfası

Yetkileriniz
 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •