Günün Sözü
2 sonuçtan 1 ile 2 arası

Konu: Kızılay Haftası (29 Ekim-4 Kasım) Bilgileri, Resimleri, Posterleri

 1. #1 Kızılay Haftası (29 Ekim-4 Kasım) Bilgileri, Resimleri, Posterleri 
  EmeL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2011
  Yer
  Kocaeli, İzmit
  Mesajlar
  18.512

  29 Ekim - 4 Kasım Kızılay Haftası


  Felakete uğrayanlara din, dil, soy ayrımı yapmadan yardım edilmesi gerektiği görüşünü ilk olarak İsviçre'li bir yazar savundu. Tek tek yapılan yardımın yeterli olmadığı görüşünde birleşen Avrupalı devlet adamları İsviçre'nin Cenevre kentinde toplandılar. 1859 yılında İlk Yardım Derneği'ni kurdular. Bağımsız, yansız uluslararası bir kuruluş olan bu dernek daha sonra Kızılhaç adını aldı. Kızılhaç Derneği'nin kuruluşundan kısa bir süre sonra ülkemizde 1868 yılında Yaralı Askerlere Yardım Derneği kuruldu. Dernek bir süre sonra Hilal-i Ahmer adını aldı. Hilal ay, ahmer kırmızı demektir. Cumhuriyet döneminde derneğin adı bu anlamı açıklayıcı biçimde değiştirildi. Türkiye Kızılay Derneği oldu.

  Kızılay; savaş, deprem, sel baskını, yangın, salgın hastalık gibi felakete uğrayanlara yardım eder. Depremden, selden, yangından zarar görenlerin yardımına koşar. Felakete uğrayanların barınmaları için çadır, battaniye yiyecek, giyecek dağıtır. Yaralananların iyileşmeleri için geçici hastaneler kurar. Savaşta yaralanan askerlerin iyileşmeleri için çaba gösterir. Onlara her tür yardımda bulunur.  Kızılay salgın hastalık durumlarında hastalara yardım eder. Aşevleri açar, aşevlerinde yoksul, kimsesiz, düşkün yurttaşlara yiyecek ve içecek verir.

  Yurt içinde ya da yurt dışında deprem, sel baskını, savaş olur olmaz Kızılay depolarını açar, felaket bölgesine çadır, battaniye, giyecek, yiyecek, kan ve ilaç gönderir. Bu yardımların dağıtımını sağlar. Kızılay ülke içinde ve ülke dışında yaptığı bu yardımları ; üyelerin ödentileri, yardımseverlerin bağışları ve öğrencilerin satın aldıkları Kızılay pullarından elde ettiği gelirlerle karşılar.

  Kızılay, hiç bir ayrım gözetmeksizin doğal yıkımlara uğrayanlara, savaş yaralılarına, düşkünlere, salgın hastalıklara yakalananlara, din, dil, ulus ayrımı yapmadan yardım elini uzatır. Kızılay gerektiğinde aynı amaçlı Kızılhaç, Kızılaslan, Güneş gibi yardım kuruluşları ile işbirliği yapar. Kızılay gençlik kampları, aşevleri, hastaneler, dispanserler, kan merkezleri gibi sağlık ve yardım kuruluşlarını çalıştırır.


  Türkiye Kızılay Derneği'nin beyaz zemin üstünde kırmızı aydan oluşan bir bayrağı vardır. Kızılay bayrağındaki beyaz renk yaralı askerlerin gömleklerini, kırmızı ay ise kan izlerini simgelemektedir.

       

       

  Alıntı  
   

 2. #2 KIZILAY (Hilal-i Ahmer Cemiyeti) Kuruluşu,Önemi,Tarihçesi 
  Türk Kızılay'ı Ne Zaman Kuruldu ?


  Hilal-i Ahmer Cemiyeti ismiyle 1868 yılında Osmanlı İmparatorluğu döneminde faaliyetlerine başlayan Kızılay,
  1947 yılında Türkiye Kızılay Derneği ismini almıştır. İnsanların tamamına din, dil, ırk ve sosyal statü ayrımı yapmadan yardım etmeyi amaçlayan dernek; bir hayır kurumu olarak tarafsız ve tam bağımsız hizmet anlayışını benimsemiştir. Günümüzde Kızılay bünyesine çalışan insanların bir bölümü bu işi tamamen gönüllü olarak yaparken, derneğin kendi bünyesinde yer alan ve maaşlı olarak çalıştırdığı personelleri de bulunmaktadır. Osmanlı Devleti döneminde kurulduğu ilk yıllarda etkin bir şekilde faaliyet vermeyen Kızılay’ın önemi sonraki yıllarda yaşanan Karadağ-Osmanlı Savaşı ile birlikte anlaşılmıştır.

  1876 yılında Osmanlı ile Karadağ güçleri arasında yaşanan çatışmalarda Sırp askerleri Kızılhaç Örgütü’nden yardım alarak tıbbi ihtiyaçlarını karşılarken, Osmanlı tarafından bu tür bir yardım desteği bulunmaması ciddi sıkıntılara yol açmıştır. Kızılhaç Örgütü çalışanları bu savaş esnasında Osmanlı birliklerine yardım etmemiştir çünkü Osmanlı Cenevre Sözleşmesi’ni imzaladığı halde yükümlülüklerini yerine getirmeyen bir devlet olarak örgütün hizmet kapsamı dışından çıkmıştır. Marko Paşa liderliğinde toplanan Osmanlı heyetinin Haç sembolünü değiştirmesi ve “hilal” kullanarak örgütü yeniden yapılandırması ile birlikte önemi bir anda artan ve pek çok farklı alanda hizmet sunmaya başlayan Kızılay, bu dönemden de günümüze dek etkinliği sürekli artan bir bağımsız yardım örgütü haline gelmiştir.

  Kızılay önce 1935 yılında Türkiye Kızılay Cemiyeti, daha sonra 1947 yılında ise Türkiye Kızılay Derneği adını almıştır. Gayrimenkul işletmeciliğinden mineralli su işletmeciliğine, kan hizmetlerinden lojistik desteğe, tıbbi destekten uluslararası afet yardımlarına kadar son derece geniş bir alanda faaliyet gösteren Kızılay ülkemizde olduğu gibi dünya genelinde de pek çok insana yardın sağlamış bir dernektir. Depremlerden yangınlara ve sel felaketlerine her türlü doğal afette ihtiyacı olan herkese hiçbir ayrım yapmadan yardım sağlayan Kızılay, teşhis ve tedavi konusunda da geniş içerikli hizmetler sunmaktadır. İlk yardım ve müdahale gibi alanlarda da yardım hizmetleri yürüten derneğin ayrıca ülke genelinde hizmet veren kan bankaları da bulunmaktadır.

  Eğitim ve gençlik hizmetleri alanında da kapsamlı faaliyetler yürüten Kızılay gerek kendi ticari işletme girişimleri gerekse de hayırseverlerin yardımları ile sunduğu hizmetleri finanse etmektedir. Halktan aldığı destekle yıllar içinde güçlenen ve sahip olduğu gücü de yine halka yarar sağlamak için kullanan Kızılay, ülkemizin en önemli yardım kuruluşlarından biri ve belki de en önemlisidir.


       

  Güzel günler çabuk geçer.
  İçimiz hep bir hoşçakal ülkesi..

  Cahit Zarifoğlu
  Alıntı  
   

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 07-06-2014, 11:36 PM
 2. Camiler Haftası (1-7 Ekim) İle İlgili Şiirler - Camii Şiirleri
  By KuL Tanesi in forum Belirli Günler & Haftalar Şiirleri
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 09-02-2013, 04:15 PM
 3. AKREP BURCU (23 Ekim - 21 Kasım) Ünlüleri
  By meduSa in forum Astroloji > Rüyalar > Burçlar
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 04-11-2013, 11:25 PM
 4. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 01-02-2013, 10:23 AM
 5. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 03-10-2012, 02:02 AM
Bu Konudaki Etiketler

Etiket Bulutu Ana Sayfası

Yetkileriniz
 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •