Günün Sözü
Sayfa 1/3 123 SonSon
27 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: BEBEK BAKIMI,BEBEK SAĞLIĞI HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

 1. #1 BEBEK BAKIMI,BEBEK SAĞLIĞI HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER 
  Perhaps, Perhaps ,Perhaps DamLa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2011
  Mesajlar
  28.625

  ilk 6 ay yalnızca anne sütü vermeleri gerekmektedir.

  Bebekler 2 yaşına kadar emzirilmelidir  İl Sağlık Müdürü Ertuğrul Ünkoç, yeni doğan bebeklere ilk 6 Ay Anne Sütü dışında besin verilmemesi gerektiğini söyledi.
  İl Sağlık Müdürü Ünkoç, 1-7 Ekim tarihleri arasının her yıl emzirme haftası olarak kutlandığını ve annelere bebeklerini emzirmeleri özendirilmeye çalışıldığını belirtti. İl Müdürü Ünkoç, "Bebeklere ilk 6 ay yalnızca anne sütü verilmesi gerekir. 6 aydan sonra ek gıdalar ile birlikte bebekler 2 yaşına kadar emzirilmelidir" dedi.
  Sağlık Müdürlüğü olarak sadece yılın bir haftasında değil yılın her gününde özellikle ebeler vasıtasıyla gebe olan ve bebek emziren anneleri ziyaret ettiklerini vurgulayan Ünkoç, "Annelere, anne sütünün önemini, anne sütünün neden gerekli olduğunu anlatıyoruz ve anne sütünün bebeklere emzirme tekniklerini anlatıyoruz. Bu çalışma il genelinde yılın her Günü devam ediyor. Tabi bu hafta olması dolayısıyla bu işe biraz daha yoğunluk verilmektedir.

  Annelerimize özellikle ilk sütü mutlaka bebeğe emzirmeleri gerektiğini söylüyorum. Ve ilk 6 ay yalnızca anne sütü vermeleri gerekmektedir. Anne sütü bebek için hangi dönemde olursa bebek o dönem için gerekli besin Maddelerini ihtiva ediyor. Yani bebek yeni doğduğunda anne sütünün içeriği değişiktir, bebek 1 aylıkken anne sütünün içeriği değişiktir, bebek 6 aylıkken anne sütünün içeriği değişiktir. O nedenle annelerimiz anne sütünü bebeklerinden eksik etmesinler. Bu hem bebeğin beslenme açısından önemli hem de anne ile bebek arasında bir bağ kurulması açısından gerçekten önemlidir. Bebeklerin emzirilmesi sırasına anne ile bebek arasında duygusal bir bağ kurulmaktadır. Bütün annelerimiz anne sütünü mutlaka bebeklerine versinler. Bebekleri bu haklarından mahrum bırakmasınlar" diye konuştu.
  İHA

       

       

  Alıntı  
   

 2. #2 Cevap: BEBEK BAKIMI,BEBEK SAĞLIĞI HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER 
  Perhaps, Perhaps ,Perhaps DamLa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2011
  Mesajlar
  28.625

  Bebekleri tehdit eden 20 bakteri

  Konya Dr. Faruk Sükan Doğum ve Çocuk Hastanesi Başhekimi Dr. Adnan Tekin, enfeksiyon sonucu ölümlerin dünya genelinde yaşanan ciddi Sağlık sorunları arasında yer aldığını söyledi.
  Konya Dr. Faruk Sükan Doğum ve Çocuk Hastanesi Başhekimi Dr. Adnan Tekin, hastanelerin yeni doğan bebek ünitelerinde, bebeklerin enfeksiyon kapabileceği en az 20 çeşit bakterinin bulunduğunu belirterek, ''Yeni doğan bölümüne gelen bir ziyaretçi ya da elini yıkamayan bir görevli de ünitedeki bütün bebeklerin ölümüne yol açabilir'' dedi.
  Trakya Üniversitesi Edirne Tıp Fakültesi Hastanesi'nde yaşanan olayların her hastanede olabileceğini ifade eden Tekin, bazen hastanelerde bebek ölümlerinin yüzde 10'lara bile ulaşabileceğini belirtti. Bunun önüne geçebilmek için hastanelerde Enfeksiyon Kontrol Komitesi kurulduğunu ifade eden Tekin, şunları kaydetti:
  ''Bu komite, enfeksiyonu minimuma indirmek için gerekli tüm tedbirleri alır. Yeni doğan bebek ünitelerinde bebeklerin enfeksiyon kapabileceği en az 20 çeşit bakteri var. normalde zararsız görünen bir bakteri savunmasız haldeki bebeğin ölümüne yol açabilir. Hastanemizde kurulu komite Trakya Üniversitesi'nde gerçekleşen olayın arkasından, olağanüstü toplanarak tedbirleri artırdı. Enfeksiyon riskinin ortadan kaldırılması bazı kriterlere bağlı. Bunların başında yeni doğan ünitesine girişlerin sınırlandırılması geliyor. Buraya görevlilerin dışında kimsenin girmemesi gerekiyor.''
  ''ENFEKSİYON GENELLİKLE DOKUNMA YOLUYLA KAPILIR''
  İlgili görevlilerin üniteye girerken özellikle ellerini özel olarak temizlemesi gerektiğini vurgulayan Tekin, ''Hava yoluyla enfeksiyon kapma riski binde bir civarındadır. Yani bulaşmanın Hava yoluyla gerçekleşmesi neredeyse olanaksızdır. Enfeksiyon genellikle dokunma yoluyla kapılır'' diye konuştu. Yeni doğan bebek ünitesinde kullanılan aletlerin temizliğinin sürekli yapılmasının şart olduğunu ifade eden Tekin, hastanelerinde belli dönemlerde bebekleri dışarı çıkararak ünitede UV ışınları ile temizlik yaptıklarını söyledi.

  Yeni doğan bebek ünitesindeki temizliğin ameliyathanelerden bile önemli olduğuna dikkat çeken Tekin, şöyle devam etti:
  ''Dışardan gelecek bir mikroorganizma çok tehlikeli sonuçlar ortaya çıkarabiliyor. Üniteye dışardan gelecek bir bebek bile çok riskli. Bu yüzden özellikle görevlilerin temizliği büyük önem taşıyor. Ziyaretçilerin yeni doğan bebek ünitesine girmekte ısrarları da bebek ölümlerine neden olabilir. Yeni doğan bölümüne gelen bir ziyaretçi ya da elini yıkamayan bir görevli ünitedeki bütün bebeklerin ölümüne yol açabilir. Çünkü bir ziyaretçi üzerinde enfeksiyon sonucu ölüme yol açacak çok sayıda bakteriyi bulundurabilir.'' Tekin, hastanelerin yeni doğan bebek bölümlerine ziyaretçilerin girme konusunda ısrarcı olmamalarını istedi.

       

  Alıntı  
   

 3. #3 Cevap: BEBEK BAKIMI,BEBEK SAĞLIĞI HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER 
  Perhaps, Perhaps ,Perhaps DamLa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2011
  Mesajlar
  28.625

  Bebeklere göz muayenesini ihmal etmeyin
  Denizli Devlet Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Ömer Eyüpoğlu, bebeklerde doğum sonrası göz muayenesinin ihmal edilmemesi gerektiğini söyledi. Yeni doğanlarda göz tembelliği sorununun yaşanmaması için doğum sonrası ve 2,5 yaş civarında göz muayenesi yapılması gerektiğini söyleyen Dr. Ömer Eyüpoğlu, "Gözlük gerektiren durumlar genetik geçişle ilgili yani ırsidir.
  Bir çocuğun gözlük gerektiren duruma bağlı olarak gözünün tembel kalmaması için doğumdan hemen sonra göz muayenesi yapılması gerekir.
  Erken teşhis konulmayan göz tembelliğinin 8 yaşından sonra tedavisi pek mümkün değildir' diye konuştu.
  Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Ömer Eyüpoğlu ayrıca okula başlamadan önce her çocuğun göz muayenesinden geçmesi gerektiğini hatırlatarak, okul başarısı açısından göz muayenesinin son derece önemli olduğunu ifade etti.
  Çocuğun okuldaki başarı durumu ile göz tembelliği arasında önemli bir bağlantı olduğunu belirten Eyüpoğlu, "Ayrıca her yaştan kişinin kendini rahat ve mutlu hissetmesinde tam görme son derece önemlidir.
  Bu bakımdan 35 yaşın üstünde olan herkesin 2 yılda bir göz muayenesi olması, özellikle sinsi ilerleyen ve körlükle sonuçlanan göz tansiyonu açısından önemli' dedi.

       

  Alıntı  
   

 4. #4 Cevap: BEBEK BAKIMI,BEBEK SAĞLIĞI HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER 
  Perhaps, Perhaps ,Perhaps DamLa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2011
  Mesajlar
  28.625

  Bebeklerde Demir Eksikliği Görülmesi

  Türkiye Hastanesi'nden Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Şükrü Cido, huzursuz, iştahsız, bazen çok uyuklayan, bazen de uykusuzluk çeken bir bebekte demir eksikliğine bağlı Kansızlık sorunu olabileceğini söyledi. Cido, bu tip belirtilerde ailelerin muhakkak bir hekime başvurmaları gerektiğinin altını çizdi.
  Demir eksikliğine bağlı Kansızlık, çocukların hem zeka hem de bedensel gelişimini olumsuz etkiliyor. Çocukları demir eksikliğinden korumak için altı Ay Anne Sütüyle beslemek ve ek besinlere zamanında başlanması yönünde anneleri uyaran Dr. Cido, "Bebeklik döneminde normalmiş gibi görünen bazı problemler bebekte demir eksikliğine bağlı kansızlık bulunduğunun habercisi olabiliyor. Anne sütüyle beslenmeme, demirden eksik gıdalarla beslenme gibi faktörlerle ortaya çıkan demir eksikliğine bağlı kansızlık problemi hem fiziksel hem de zeka gelişimini olumsuz etkiliyor. Bu nedenle ailelerin bebeklerde ve çocuklarda sık görülen demir eksikliğine bağlı kansızlığının belirtilerini iyi bilmesi ve zamanında hekime başvurması gerekiyor" dedi.
  Dr. Cido, demir eksikliğinin belirtilerine değinerek, demir eksikliği bulunan bebeğin, huzursuz, iştahsız, çok uyuklayan, bazen de uykusuzluk çeken bir bebek durumunda olduğunu söyledi. Demir eksikliği söz konusu olduğunda çocuğun çoğu zaman büyümesinin ve gelişmesinde duraklamalar gözlendiğini ifade eden Dr. Şükrü Cido, "Hemoglobini çok düşerse cilt rengi de solar. Bu solukluk en çok göz kapaklarının içine, ağız mukozasına, avuç içlerine ve tırnak yataklarına bakılarak anlaşılabilir. Demir eksikliği olan çocuk garip şeylere karşı bir iştah duyar. Toprak yeme, kum yeme, buz yeme gibi durumlar görülür. Demir eksikliğinin ayrıca ciddi zeka geriliğine ve davranış bozukluğuna yol açtığına dair giderek çoğalan bilgiler mevcuttur. Demir eksikliğine erken tanı konup tedavi edilmesi durumunda bu bozuklukların büyük bir kısmı düzelmektedir" diye konuştu.
  Kansızlığın Oluşum Mekanizması
  Dr. Cido, kansızlığın oluşum mekanizması hakkında bilgi vererek, tıbbi adı "anemi" olan kansızlığın, kırmızı kan hücrelerinin yani alyuvarların sayısının ve hemoglobinin beraber veya ayrı olarak o yaşa uygun normal değerlerin altına düşmesi sonucu oluşan bir klinik tablo olduğunu belirtti. Bu azalma sonucu, kanın Oksijen taşıma kapasitesi ve dokulara giden oksijen miktarının azaldığını belirten Dr. Cido, "Bununla birlikte hemoglobin düzeyi 7-8 gr/dl'nin altına inmedikçe önemli fizyolojik değişiklikler ortaya çıkmaz. Deri ve mukozaların solukluğu ancak bu değerin altına inince belli olur. Kansızlık çocuklarda kendini çok değişik biçimlerde gösterebilir. Klinik tablo hiçbir bulgu olmamasından, ağır hasta bir çocuğa kadar geniş bir yelpaze içerir" açıklamasında bulundu.
  Dr. Cido, çocuklarda kansızlığın oluşum nedenlerini 'eritrositlerin ve hemoglobinin yetersiz yapımına bağlı kansızlıklar', 'eritrositlerin aşırı yıkımına bağlı kansızlıklar' ve 'kan kaybına bağlı kansızlıklar' olarak 3 grupta topladı. Kansızlığın çocuklarda çoğu zaman bu mekanizmalardan birisinin eksik veya bozuk olması sonucu oluştuğunu ifade eden Dr. Cido, "Bazı durumlarda birden fazla neden bir arada bulunabiliyor. Diyetin en önemli olduğu yaş grupları 6 ay ile 2 yaş arası ve bir de ergenlik dönemidir. Büyümenin çok hızlı olduğu bu iki dönemde demirden fakir yiyeceklerle beslenilmesi sonucunda demir eksikliği anemisi meydana gelebilir. Ergenlik dönemindeki kızlarda adet kanamalarının düzensiz ve fazla olması da demir eksikliğine katkıda bulunan bir faktördür. Kan yapımında önemli rol oynayan B12 vitamininin eksikliği daha çok vejeteryan diyetle beslenen kişilerde olurken folik Asit eksikliği ise yeşil yapraklı sebzelerden fakir bir diyetle beslenen kişilerde ortaya çıkar. Ancak bu iki besinin eksikliğine bağlı anemiler, çocuklarda demir eksikliğine bağlı kansızlık kadar sık görülmezler" ifadelerini kullandı.
  Bazı ilaçların Yan Etkileri
  Dr. Şükrü Cido, bazı ilaçların çocuklarda anemiye neden olabileceğini belirterek, ebeveynleri uyardı. Bazı ilaçların, alyuvarların yıkımına katkıda bulunarak veya kemik iliğine doğrudan zararlı etki göstererek Alyuvar yapımını baskılamak suretiyle kansızlık meydana getirebileceğini ifade eden Dr. Cido, "Bazı ilaçların ise besin Maddelerinin ince bağırsaktan emilmesini engelleyerek kansızlık yaptığı bilinmektedir. Bu tür ilaçlar arasında epilepsi için kullanılan ilaçlar sayılabilir. Kullanım alanı sınırlı olmasına rağmen en sık kullanılan ilaçlar arasında olan Aspirin ise mide ve bağırsaklarda kanamaya neden olarak kansızlık meydana getirir. Bu kanama çoğu zaman mikroskobik düzeyde olup gözle görülemez. Kan yapımındaki bozukluklar ve diyetin yanı sıra, sık geçirilen enfeksiyonlar ve kronik hastalıklar da kansızlık problemini tetikleyebiliyor. Kansızlıkta etnik kökenin ve ırkın da büyük önemi bulunuyor. Siyah ırkta ve Arap ülkelerinde orak hücreli kansızlık fazla görülürken, Akdeniz anemisi olarak bilinen talasemi ön planda görülüyor" dedi.
  Dr. Cido, talaseminin bir hemoglobin yapım bozukluğunu ifade ettiğini belirterek, "Erişkin hemoglobinin en önemli kısmı olan Hb A1 i oluştura alfa veya beta zincirlerinden herhangi birinin yapımında kısmi bir eksiklik olması durumunda taşıyıcılık, tam yapılamaması durumunda ise hastalık oluşuyor. Taşıyıcılık durumunda tedavi gerekmiyor. Ancak hastaya ve ailesine genetik danışmanlık verilmesi şart sayılıyor. Genellikle bebek 4-6 aylıkken ortaya çıkan hastalık, yoğun tedavi gerektiriyor. Bu bebeklerde derin kansa'femesi sonucu oluşaızlık oluşuyor. Karaciğer ve dalakları büyüyor. Yüz ve kafa kemiklerinde geniadüşmesi sonucu oluşan bir klinik tablo olduğunu belirtti. Bu aşlemer olduğunu belirtti. Bu azalma s oluşuyor. Tekrarlayan kan transfüzyonların yapılması gerekiyor. Kemik iliği nakli tedavi seçenekleri arasında yer alıyor" diye konuştu.
  En Sık Görülen Kansızlık Tipi
  Demir eksikliği anemisinin çocuklarda en sık görülen kansızlık tipini oluşturduğunu belirten Dr. Cido, "Anne sütü ile beslenen bebeklerde ilk 6 ay demir eksikliği görülmüyor. Anne sütündeki demir çok kolay emilebildiği için büyüyen süt çocuğuna miktar olarak yeterlidir. Altı aydan sonda ek gıdalar ile yetersiz demir alan bebek demir eksikliği için adaydır. Demir en çok kırmızı ette, yumurta sarısında, yeşil sebzelerde ve hububatta bulunur. Beyaz ette kırmızı etteki kadar yüksek değildir. Demir eksikliğinin gelişmemesi için etten ve sebzelerden gelen demirin dengeli alınması gerekir. Demir eksikliği anemisi saptanan çocukta dışkı ve idrar ile kan kaybı olup olmadığı araştırılması büyük önem taşıyor. Dışkı ile kan kaybı meydana getiren en önemli durumlar arasında peptik ülserler ve inek sütü alerjisi sayılabiliyor. Ayrıca bağırsakta bulunan polipler ve makatta mukoza çatlakları da kan kaybına neden olabilirler. Dışkıda gizli kan testi birkaç kez tekrarlanmalıdır, zira kanama aralıklı olarak meydana geliyor olabilir. İdrarla kan kaybının en sık nedeni ise idrar yollarına ait enfeksiyonlardır" açıklamasında bulundu.
  Dr. Cido, kansızlığın nasıl önlenebileceği konusunda ise şunları söyledi:
  "Yol açtığı sorunlar dikkate alındığında, çocukların kansızlıktan korunmalarının önemi kendiliğinden ortaya çıkıyor. Bu yüzden bebeklerin altı anne sütüyle beslenmesi gerekiyor. Demir eksikliğine bağlı kansızlığın engellenmesi için diyete önem verilmesi, demirden zengin ek gıdaların verilmesine zamanında ve uygun şekilde başlanması gerekiyor. Erken ve düşük tartılı doğan bebeklere koruyucu demir preparatları verilmesi gerekiyor. Çünkü anneden bebeğe demir transferi hamileliğin sonlarında yoğunluk kazandığı izin bu bebekler demir depoları tam dolmadan doğarlar ve çoğu zaman yoğun bakımda kaldıklarından tetkikler için bebeklerden fazla kan alınmak zorunda kalınır. Demir eksikliğinin tedavisi çoğunlukla ağızdan verilen demir preparatları ile yapılıyor. Tedavi ortalama 3 ay kadar devam ediyor. İlk 2 ay hemoglobinin yükseltilmesi, 1.ay ise demir depolarının doldurulması amaçlanıyor".
  istanbul(iha)

       

  Alıntı  
   

 5. #5 Cevap: BEBEK BAKIMI,BEBEK SAĞLIĞI HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER 
  Perhaps, Perhaps ,Perhaps DamLa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2011
  Mesajlar
  28.625  Yeni doğmuş bebeklerde atelektazi nedir ?
  Bu hastalık yeni doğan çocuğunun akciğerlerinin bazı kısımlarının genişleyememesidir. Bu kısımlarda Hava ve Oksijen bulunmamakta ve akciğerin o kısmı kana oksijen ulaştıramamaktadır.
  Atelektazinin sebebi nedir ?
  Solunum kanallarının balgamla veya (amniotic) yani rahim içinde gelişmekte olan bebeğin içinde bulunduğu Su gibi sıvılarla tıkanmasından ileri gelmesi muhtemeldir. Veya akciğer dokularının gelişmemiş olmasından hava keseciklerinin gerektiği derecede genişlememesinden meydana gelebileceği de ileri sürülmektedir.
  Atelektazinin belirtileri nelerdir ?
  Çocuk çabuk çabuk ve soluyarak nefes alır. Nefes alırken homur-danır. Oksijen eksikliğinden mavimsi bir renk alır. Nefes almaya çalışırken kaburga bölgelerinde ve boynuna yakın kesimde göğsünü içeriye çeker.
  Bu durumun tam teşhisini yapmak mümkün müdür ?
  Göğsün sıkı bir muayeneden geçirilmesiyle ciğerlerin bazı kısımlarına hava girmediği tesbit olunabilir. Yine göğüsün röntgen filmin, de ciğerlerin bazı kısımlarına hava giremediği belirli bir şekilde görülebilecektir.
  Yeni doğmuş bebeklerde atelektazi nasıl tedavi edilir ?
  Eğer solunum kanallarında tıkayıcı bir Madde varsa, bu emme usulüyle dışarı çıkarılmalıdır. Bazı ciddî vakalarda tıkayıcı maddeyi çıkarmak için bronkoskopi yapılması gerekebilir. Bundan başka hasta bebeğin fazla nemli olan ve oksijen muhteviyatı yüksek, erken doğan bebekler için kullanılan «Kuvöz» denen bir aygıt içerisinde tutulması gerekecektir. Üstelik hasta çocuğun derin nefes almasını temin maksadiyle devamlı olarak, bazen birkaç Dakika süreyle, ağlatılması icab eder.
  Bu durumun sonucu ne olur ?
  Atelektazi hafifse birkaç Gün içerisinde ciğer normal şekilde genişleyerek çocuk iyileşir. Eğer vaka ciddiyse beyne giden oksijene engel olabileceğinden beyin hücrelerinin zedelenmesine yol açabilir. En ciddî vakalar çocuğun bir veya iki gün içerisinde ölmesine neden olabilir.
  Bebeklerde atelektazi

       

  Alıntı  
   

 6. #6 Cevap: BEBEK BAKIMI,BEBEK SAĞLIĞI HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER 
  Perhaps, Perhaps ,Perhaps DamLa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2011
  Mesajlar
  28.625

  Bebeklerde aşırı ağlamanın nedeni

  Tüm bebekler, bir ihtiyacı olduğunda ağlar. Bu normal bir tepkidir. Kolik ağlaması ise, her Gün yaklaşık olarak aynı saatlerde ve bebek 2 haftalık olunca başlar, 3-4 aylık olunca kendiliğinden geçer. Koliği olan bebeğin Gazı fazladır.
  Koliği tanımanın yolları:
  - Nedeni açıklanamayan ağlama nöbetlerinin varlığında
  - Günde bir iki kez, genelde aynı saatlerde tekrarlayan ağlamalarda
  - Ağrısı olmayan Sağlıklı bebeklerin ağlamasında
  - Ağlama nöbetinin 1-2 Saat sürmesi durumunda
  - Ağlama dönemleri dışında bebeğin bir sorunun olmaması durumunda
  - Dördüncü haftadan önce başlayan ağlamalarda
  - Bebeğin üç-dört aylık olmasıyla, ağlamaların azalması ya da kaybolması durumunda kolik tanısı konulabilir.
  Kolik nedenleri kesin olarak bilinmemekte ancak, bu bebeklerin uykuya dalmadan önce ya da başka nedenlerle daha fazla kucağa alınmaya ihtiyaçları olduğu düşünülmektedir.
  Ağlama nöbetlerini yok etmenin bir yolu yoktur, ancak; bebek ağladığında kucağa alınarak sakinleştirilmeye çalışmak; bebeğin gündüz yerine, gece uzun süre uyumasını teşvik etmek gibi bazı önlemlerle ağlama süresi kısaltılabilir.

       

  Alıntı  
   

 7. #7 Cevap: BEBEK BAKIMI,BEBEK SAĞLIĞI HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER 
  Perhaps, Perhaps ,Perhaps DamLa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2011
  Mesajlar
  28.625

  Bebekler neden ağlar ?
  Onlar hiçbir zaman boşu boşuna ağlamaz. İşte bebeklerin ağlamasına neden olan etmenler..
  Bebekler mutsuz olduklarında ya da bir şey gerçekten canlarını sıktığında size haber vermek ve yardımınızı almak için ağlar.
  Bebekler ağlamaya başladı mı anne – babalar ne yapacaklarını şaşırır. Hele de o, ilk bebekleri ise daha çok panikler. Uzman Psikolog Sinem Olcay "Bebeğim neden ağlıyor" sorusunun yanıtını veriyor.
  Yeni doğan bebeklerin çok ağlamasının bir sebebi var mıdır ?
  Bebekler sıkıntı veren her durumda teselli bulmak için yardım aramaya programlanmıştır. Bebeğinizin ağlaması, beyni henüz yeterince gelişmediği için tek başına başa çıkamadığı yoğun duygular ve korku veren bedensel hisler için yardım istemesi anlamına gelir. Bebekler hiçbir neden olmadan boşu boşuna ağlamaz. Mutsuz olduklarında, bir şey gerçekten canlarını sıktığında size haber vermek ve sizin yardımınızı almak için ağlar. Tüm türler arasında doğduğunda en olgunlaşmamış durumda olan insan yavrusudur. Aslında bebeklerin gebelik süresini anne karnının dışında tamamladığını söyleyebiliriz. Freud'un insan yavrusu için "dünyaya tamamlanmamış olarak gelir" demesi doğrudur. Yeni doğmuş bir bebeği dışarıdaki bir cenin gibi düşünebiliriz. İşte bu nedenle yani doğduklarında yeterince olgunlaşmış olmadıkları için bebekler çok hassastır.
  Bebeklerin ağlamasına en çok ne sebep olur ?
  Bebekler hem fiziksel hem de duygusal pek çok nedenden ötürü ağlayabilir. Bir bebek, yorgun ya da aç olduğu ya da başka bir dış etken yüzünden fazla uyarıldığı için ağlayabilir.
  Annelerin ağlamanın ne anlama geldiğini anlama şansı var mıdır ?
  İlk başlarda ağlamanın ne anlama geldiğini çözmek zor olabilir ama zamanla ağlamaları çok daha doğru bir şekilde okumayı öğreneceksiniz. Örneğin; zamanla açlık ağlamasını yorgunluk ağlamasından ayırt etmeye başlayacaksınız. Bazen ise ağlamanın nedenini kesinlikle bilemeyeceksiniz. Ama bunun bir önemi yok. Önemli olan bebeğin paniğini ve acısını ciddiye almanız ve sakinleşmesi için ona yardımcı olmanızdır.
  Bebekler en çok ne zaman ağlar ?
  Ağlama, bebek 3-6 haftalık olduğunda en yüksek seviyededir. Bebek, 12-16 haftalık olduğunda ise azalır. Bunun nedeni bu dönemde bebeklerin hareket kabiliyetinin yükselmesi, bir şeyleri tutup onlarla oyun oynayabilmeleri dolayısıyla artık daha az sıkılma ve engellenme yaşıyor olmasıdır. Daha büyük bebekler ve 3-4 yaşına kadar çocuklar, açlık, soğuk, yorgunluk, hastalık gibi sebepler yüzünden ağlamaya devam eder. Bunun yanında, ağlamaya neden olan yeni hisler eklenmiştir. Ebeveynden ayrılma korkusunun yarattığı panik yüzünden ağlayabilir. Büyüdükçe hoşlandıkları ve hoşlanmadıkları şeyler; onları korkutan ya da huzursuz eden şeyler netleşir ve her biri bir ağlama nedeni olabilir. Konuşamayan bir çocuk için ağlama genelde "hayır" anlamına gelir. "Hayır bir başkasının kucağına gitmek istemiyorum", "Hayır bu tulumu giydirmenden hoşlanmıyorum" gibi.
  Bebek ağladığında ne yapmak gerekir ?
  Bebeklere her ağladığında müdahale etmek, sakinleşmeleri için yardımcı olmak gerekir. Ağlamasına uzun süre cevap verilmeyen bebekler aşırı duyarlı bir stres algılama sistemi geliştirebilirler.
  Bebeğinizin kendi kendine sakinleşmesini beklemenizin hem beyin hem beden gelişimi bakımından olumsuz etkileri olabilir. Bir bebek, ağlamayla kaybettiği kontrolünü kendisi sağlayamaz, bunu sadece siz yapabilirsiniz. O nedenle bebeklerin her ağlamasına tutarlı şekilde cevap vermek gerekir. Araştırma ve gözlemler göstermekte ki ağlamalarına cevap verilen bebekler ilerleyen zamanda daha az ağlayan, daha mutlu ve daha kolay sakinleştirilebilen çocuklar oluyor.
  Milliyet

       

  Alıntı  
   

 8. #8 Cevap: BEBEK BAKIMI,BEBEK SAĞLIĞI HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER 
  Perhaps, Perhaps ,Perhaps DamLa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2011
  Mesajlar
  28.625

  Bebekler nasıl beslenmeli ?

  Ona yemek hazırlarken dikkat etmeniz gerekenler
  Bebek beslenmesinde 0-3 yaş arası kritik bir dönemdir. Bu dönemde annelerin her konuda olduğu gibi beslenme konusunda da- bebekleri için mümkün olan en iyi başlangıcı yapması gerekir. Sağlıklı beslenmenin temelleri bu yaş aralığında atılır ve bu dönemdeki beslenme alışkanlıkları bebeğin ileri yaşlardaki sağlığını etkiler. Bebeğinizin sağlıklı beslenmesine destek olmak üzere, ona yemek hazırlarken dikkat etmeniz gereken noktaları şöyle sıralayabiliriz:
  # Bebeğinizin yemeklerine Tuz ve şeker ilave etmeyin.
  # Yetişkinler için hazırlanmış, katkı Maddesi içeren ürünler kullanmayın. (Şanti, çikolata, hazır kek vb.)
  # Sıvı yağı tercih edin. (Mısır özü veya zeytinyağı)
  # Bir yaşından önce inek sütü kullanılmayın. Süt kullanılması gereken yerlerde -WHO (Dünya Sağlık Örgütü) özellikle 1 yaşına kadar inek sütü önermediği için bebeklerin ayına uygun, devam sütlerini tercih edin.
  # Bebeğinizin yemeğini hazırlarken mutlaka sağlıklı ve dengeli beslenmesi gerektiğini göz önünde bulundurun.
  # Bisküvi gibi şeker içeren gıdalar kullanmayın. Ayrıca nişasta, Pirinç Unu gibi gıdalar da besin içeriği açısından yetersizdir, bu ürünlerin yerine tahıllara ağırlık verin.
  0-3 YAŞ ARASI ÇOK ÖNEMLİ!
  # Bebeğinize 6. aydan sonra, demir bakımından zengin gıdalar verin. Kırmızı et, yeşil yapraklı sebzeler ve yumurta sarısı gibi
  # Ayrıca, bebeğinizi farklı tatlardaki meyve ve sebzelerle şaşırtın. Bu onun değişik besinlere alışmasını sağlar.
  # Süt içme alışkanlığını oluşturmak için de bebeğinize farklı lezzetler sunulabilirsiniz. Sütün Tahıl ve meyvelerle birlikte hazırlanmasıyla farklı tatlar yaratılabilir.
  # Farklı meyveler, farklı "antioksidan" besinler, farklı vitamin ve Mineraller içerir. Şöyle ki:
  # C vitamini dişetleri için gereklidir, demir emilimini hızlandırıp beynin gelişimini sağlar.
  # Beta-karoten koruyucudur ve dokuların normal büyümesini, görme gücünü sağlayan A vitaminine çevrilir. Beta-karotenin en iyi kaynağı ise mangodur.
  # Brokoli gibi yeşil yapraklı sebzeler B vitamini açısından zengindir.
  # Farklı çeşitlerde meyve, sebze tüketimi, farklı miktarlarda vitamin ve Mineral alımı sağladığından önemlidir. Örneğin, 1 elma 100 gramda 4 mg. C vitamini içerirken, çilek tam on sekiz kat fazla C vitamini içerir.
  # Günde 2-3 kez meyve tüketimi, kabızlığı önler ve sağlıklı bağırsak hareketleri bakımından önemlidir.
  # Bebeğinize verdiğiniz sebzelerin çeşitliliği önemlidir. Araştırmalara göre, 1 hafta içinde verilen sebzelerin çeşitliliği, bebeğin yeni tattığı yiyecekleri kabul etmesini sağlıyor.
  # Şekerin bebeğin sağlıklı gelişimine katkısı yok, sadece enerji kaynağı ve bebeğin ağzında tatlı bir lezzet bırakır.
  # Fazla tuz, bebekler ve çocuklar için zararlı. 1 yaşını doldurmamış bebeklerin günde 1 gramdan fazla (400 mg sodyum); 1-6 yaş arası çocukların da günde 2 gramdan fazla (800 mg sodyum) tuz almamaları öneriliyor. Çünkü tuz miktarının biraz yükselmesi bile ileride tansiyon riskini arttırıyor.
  # Tahıllar, lif ve demir açısından zengin besinlerdir; özellikle C vitamini içeren meyvelerle alındığında demir emilimi artar. Bebeğe ilk başlanacak tahıl pirinç olmalı.
  # Bebeğinize yemek pişirirken buharda haşlama ve fırında pişirme yöntemini tercih edin. Çünkü Sulu pişirmelerde vitamin kayıpları oldukça yüksektir.
  # Bebeğinizin yemeklerine pişme işlemi bittikten sonra, sızma zeytinyağı veya mısırözü yağı koyun.
  # Sebze ve meyveleri üzerinde kalmış olabilecek tarım ilaçlarına karşı, bebeğinize vermeden önce Su dolu bir kapta bekletin ve soyarak verin.
  # Bebeğiniz için pişirdiğiniz yemeği 2 Günden fazla saklanmayın ve 1 kereden fazla ısıtmayın.
  # Salam, sucuk gibi işlenmiş etler ve konserve gıdalar bebek beslenmesi için sağlıklı değildir. Tercih etmeyin.
  Hangi ayda hangi besini yiyebilir ?
  # Bebeğinize 7. aydan sonra et ve yumurta sarısı verebilirsiniz.
  # 8. aydan itibaren taze balık ve bakliyatlar verebilirsiniz.
  # 1 yaş sonrası yumurta beyazı kullanabilirsiniz.
  # Bebek yemeklerinde patlıcan, çilek gibi alerjen gıdalar kullanmayın.
  # 1 yaş öncesi tariflerde Bal ve kepek Ekmeği kullanmayın.
  # Kek, kurabiye gibi tarifleri bebek tahılları ile hazırlayabilirsiniz.
  # Turunçgiller, muz ve kivi 6. aydan sonraki tariflerde yer alabilir.
  # Prebiyotik lif kaynağı olan enginar, omega 3 kaynağı olan ceviz, Protein kaynağı olan bakliyatlar ile çoğunun antioksidan etkisi olan meyve ve sebzelere bebeğinizin beslenmesinde öncelik tanıyın.
  Akşam

       

  Alıntı  
   

 9. #9 Cevap: BEBEK BAKIMI,BEBEK SAĞLIĞI HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER 
  Perhaps, Perhaps ,Perhaps DamLa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2011
  Mesajlar
  28.625

  Bebekler mamaya ne zaman başlamalı ?
  Bebekler büyüdükçe ihtiyaçları artar. Bu dönemde ek besinler Anne Sütünün tamamlayıcısıdır.
  Anne sütü 4-6 Ay boyunca bebeğinizin Su da dahil tüm ihtiyaçlarını karşılar. Ek besinlere kesinlikle erken başlanmamalıdır. Bebeğinizin sindirim sistemi zamanla geliştiği için erken dönemde ek besinlere başlanması sıkıntı yaratır ve hastalanmasına neden olur. Bunların başında da ishal gelir. Bebeklerde ishaller ölümcül olabilir.
  Az miktarla başlanmalı
  Meyve püresi, sebze püresi, muhallebi, yoğurt gibi besinler bebeğe ilk başlanabilecekler arasında yer alır. Ek besinlere başlandığında şunlara dikkat edilmelidir:
  Ek besinlere 4-6 aydan önce başlamayın.
  İlk başlanan ek besin, ayına uygun olmalı ve tatlı olmamalıdır. Bu bebeğinizde tatlı alışkanlığı geliştirir ve gereğinden fazla enerji alıp kilolu bir bebek olma riskini ortaya çıkartır.
  Ek besinleri vermeye teker teker başlanmalıdır.
  Besinler kaşıkla az miktarda başlanarak verilir, zamanla herhangi bir tepki görülmezse miktarı artırılır.
  Yeni besini, bebeğinizin karnı aç iken vermeniz çok daha uygun olur.
  Kullanacağı kapları iyice yıkamalısınız
  Yeni ikinci bir besine başlanıyorsa, alışık olduğu besinden önce bu besin verilip, bir müddet gözlemlemek gerekir.
  Ek besinlerin hepsine birden aynı hafta içinde başlanmamalıdır. Yeni besinlerin diğerine alıştıktan en az 3 Gün ya da 1 hafta sonra beslenme programına eklenmesi uygundur.
  Bir besin denendikten sonra herhangi bir alerji belirtisi gelişirse, bu besin kesilir. 15-20 gün sonra tekrar denenir.
  2 yaşına kadar kaynatılıp ılıtılmış su verilmelidir.
  Sebze, meyve, pirinç, Mercimek iyice yıkanmalıdır.
  Bebeğiniz için kullanacağınız tabak, kaşık sabunlu su ile iyice yıkanıp durulanmalı ve tekrar Sıcak sudan geçirilmelidir.
  Bebeğinizin besinlerine 1 yaşına gelene kadar Tuz eklememeniz önem taşır. Besinlerin yapısından tuz ihtiyacını zaten alacaktır. Artı yemeğine tuz eklersek, onun daha minicik olan böbreğine binen yükü artırırız. Bu da büyük oranda zarar verir.
  Süte Bal ya da şeker eklenmemelidir. Sizin gibi bebeğinizin de şeker ihtiyacı yoktur. normal günlük beslenmesinden kendisi için gereken karbonhidrat ihtiyacını zaten alacaktır.
  Çocuğun yediği miktar, hiçbir dönemde aynı yaştaki diğer çocuklarla, hatta kendi kardeşleriyle bile kıyaslanmamalıdır.
  TAKVİM

       

  Alıntı  
   

 10. #10 Cevap: BEBEK BAKIMI,BEBEK SAĞLIĞI HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER 
  Perhaps, Perhaps ,Perhaps DamLa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2011
  Mesajlar
  28.625

  Bebekler için ideal oda ısısı  Bebeklerin bulunduğu ortamın sıcaklığı, 16-20 derece arasında olmalıdır. Ancak, aileler daha Sıcak olması gerektiğini düşünüyor. Uzmanların araştırmasına göre ebeveynlerin yüzde 56'sı, bebekleri için ideal oda ısısını bilmiyor.
  Bir yaşın altında bebek sahibi 187 ebeveynin, sadece üçte birinin bebek odasında termometre bulundurduğu öğrenildi.
  Gereğinden fazla sıcak tutulan bebeklerin, ani ölüm riskiyle karşı karşıya olduğunu söyleyen İngiltere'de Bebek Ölümleri Çalışması Derneği'nin (FSID) yöneticisi Joyce Epstein, şu mesajı verdi:
  "Aşırı sıcak olup olmadığını görmek için bebeğinize bakın ve dokunun. Basit bir oda termometresi edinmek, bebeğiniz için güvenli bir uyku ortamı yaratır.'

       

  Alıntı  
   

Sayfa 1/3 123 SonSon

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 8
  Son Mesaj: 03-12-2014, 01:28 PM
 2. Cevaplar: 5
  Son Mesaj: 02-06-2014, 08:28 PM
 3. Cevaplar: 5
  Son Mesaj: 01-15-2014, 03:01 PM
 4. TÜP BEBEK MERKEZİ SEÇİMİ Ve DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER
  By EmeL in forum Kadın Sağlığı, Hamilelik
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 07-05-2013, 07:45 AM
 5. Bebek İsteyenlerin Dikkat Etmesi Gerekenler
  By αşк - ı ∂єяûη in forum Kadın Sağlığı, Hamilelik
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 10-31-2012, 05:07 PM
Bu Konudaki Etiketler

Etiket Bulutu Ana Sayfası

Yetkileriniz
 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •