Günün Sözü
3 sonuçtan 1 ile 3 arası

Konu: Atatürk'ün Annesi Zübeyde Hanım Mezarı Nerede? Zübeyde Hanım Ne Zaman Öldü ?

 1. #1 Atatürk'ün Annesi Zübeyde Hanım Mezarı Nerede? Zübeyde Hanım Ne Zaman Öldü ? 
  EmeL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2011
  Yer
  Kocaeli, İzmit
  Mesajlar
  18.513

  1858 yılında Selanik Langaza da doğan Zübeyde Hanım, eşi Ali Rıza Efendiyi 1888 yılında kaybetti.
  Eşinin Ölümünden sonra abisinin evine yerleşen Zübeyde Hanım daha sonra abisine yük olmak istemediği için Selanik Gümrükler Başmüdürü Ragıp Bey ile evlendi. Babasına saygısızlık yapıldığını düşünen Mustafa Kemal bu duruma kızmıştı. Nitekim Zübeyde Hanım, Balkan Savaşından sonra Ragıp Beyden Ayrılmış artık Osmanlı Topraklarına ait olmayan Selanik’ i terk ederek kızı Makbule’nin yanına İstanbul’a gidip Beşiktaş’ta bir eve yerleşmiştir. 1919 yılında Anadolu’ ya çıktığından beri oğlunu görememişti. Osmanlı Padişahının, Mustafa Kemal için idam istemesi üzerine oğlunun yanına, Ankara’ya taşınmıştır

  Eşinin Ölümünden sonra abisinin evine yerleşen Zübeyde Hanım daha sonra abisine yük olmak istemediği için Selanik Gümrükler Başmüdürü Ragıp Bey ile evlendi. Babasına saygısızlık yapıldığını düşünen Mustafa Kemal bu duruma kızmıştı. Nitekim Zübeyde Hanım, Balkan Savaşından sonra Ragıp Beyden Ayrılmış artık Osmanlı Topraklarına ait olmayan Selanik’ i terk ederek kızı Makbule’nin yanına İstanbul’a gidip Beşiktaş’ta bir eve yerleşmiştir. 1919 yılında Anadolu’ ya çıktığından beri oğlunu görememişti. Osmanlı Padişahının, Mustafa Kemal için idam istemesi üzerine oğlunun yanına, Ankara’ya taşınmıştır. Sert iklim koşullarına dayanamayıp sağlığı bozulan Zübeyde Hanım tedavi için İzmir’e gitti. 66 yaşındayken 14 Ocak 1923 yılında öldü. Anıt mezarı İzmir Karşıyaka’dadır.
       

       

  Alıntı  
   

 2. #2 Cevap: Atatürk'ün Annesi Zübeyde Hanım Mezarı Nerede? Zübeyde Hanım Ne Zaman Öldü ? 
  Zübeyde Hanım Vikipedi
  Zübeyde Hanım'ın Hayatı;
  Zübeyde (d. 1857, Selanik- Langaza - ö. 14 Ocak 1923[1], İzmir), Ali Rıza Efendi'nin eşi, Mustafa Kemal Atatürk'ün ve Makbule Atadan'ın annesidir. Aslen Konya-Karamanlıdır.

  Osmanlı devrinde, Fatih Sultan Mehmet zamanında Anadolu Larende-Karaman'dan Rumeli’ye göçen ve Selanik yakınlarındaki Langaza’da toprak işleri ile uğraşan bir Türkmen ailesi olan Hacı Sofu ailesindendir. Mustafa Kemal Atatürk'ün anne soyu da, Karaman'dan gelerek Selanik ile Manastır'ın arasında bulunan Vodina Sancağı'na bağlı "Sarıgöl" de denilen "Kayalar" Nahiyesine yerleştiler. Aile, sonradan Selanik yakınlarında bugün de kaplıcaları ile meşhur olan Langaza'ya yerleşmiştir. Dedesi Feyzullah Efendi'in taşıdığı "Sofu-zade" (Sofular) lâkabı, yerleştikleri Sarıgöl bölgesindeki yer adları ve ailedeki hatıraların gösterdiği üzere, Mustafa Kemal Atatürk'ün anne soyu Karaman'dan Rumeli'ye gelen ve bundan dolayı da "Konyarlar" olarak Rumeli'de anılan Yürük, Türkmenlerdendir. Zübeyde, 1857'de Lankaza'da dünyaya gelmiştir.

  kaynak :Kara harp okulu int.sitesi ve Karamanlı Sarı Paşa, doc.Albay Ali Guler. .] Babası: Sofuzade Feyzullah (Sadullah) Ağa, annesi : Molla Hanım olarak anılan Ayşe Hanım’dır. Döneminde kadınların okula gitmesi yaygın olmadığı için, okur yazar oluşu nedeniyle kendisi de Zübeyde Molla olarak anılırdı.
  Hacı Sofu gibi dinine bağlı bir aileden geldiği için kendisi de öyleydi. Türk tarih kitaplarında sıkça geçen, eğitim sisteminin karışık olduğu bir dönemde, Mustafa Kemal'in ne tür bir okula gideceği konusundaki tartışmalarda Zübeyde'nin, dini eğitim veren Mahalle Mektebi'ne gitmesinde ısrarcı oluşu bu yüzdendir.
  Selanik'te Gümrük Muhafaza Teşkilatında memur Ali Rıza ile 1871 yılında henüz 14 yaşında iken evlendi. Ali Rıza, sarışın ve mavi gözlü bir kadınla evlenmeyi düşlerken, kendisinden 20 yaş küçük olan, siyah saçlı ve derin mavi gözlü bu kadına sevdalandığını belirtmiştir.

  Yeni çift Selanik Yenikapı semtinde yeni hayatını başlatmış ve Zübeyde Fatma, Ömer ve Ahmet adlı çocukları doğmuştur. Ancak Fatma bu dönemde ölmüştür.
  Eşi Ali Rıza'nın Yunanistan sınırında Çayağzı (ya da Papaz Köprüsü)'na tayin ediliği için taşınmış ve orda Ömer ve Ahmet ölmüş.
  1881’de dördüncü çocukları Mustafa, 1885’te Makbule, 1889’da Naciye doğdu. Naciye’yi de küçük yaşta veremden kaybettiler. Ali Rıza Efendi de 1888 yılında öldü.


  İkinci Evliliği

  Bunun üzerine Zübeyde, çocuklarını da alarak abisi Hüseyin Bey'in Langaza'daki çiftliğine gitti. Babasının erken ölümünün ve dayısının çiftliğinde ailenin erkeği olarak yaşadıklarının Mustafa üzerinde derin etkileri olduğu düşünülür.

  Abisine daha fazla yük olmak istemeyen Zübeyde, ikinci evliliğini Selanik Gümrükler Başmüdürü Ragıp Bey ile yaptı. Ragıp'ın de önceki evliliğinden dört çocuğu vardı. Bu evlilik, babasının hatırasına saygı gösterilmediğini düşünen Mustafa Kemal'i kızdırdı. Zübeyde Balkan Savaşı’ndan sonra Ragıp Bey’den ayrıldı ve artık Osmanlı toprağı olmaktan çıkan Selanik’i terk ederek kızı Makbule ile birlikte İstanbul’a göç edip Beşiktaş Akaretler’de bir eve yerleşti.

  Mustafa Kemal, Ali Fuat Cebesoy'a, Ragıp Bey hakkında ;
  Bana karşı hep çok saygılı davranmış, büyük adam muameleri etmiştir. Nazik ve kibar bir insandır. demiştir.
  1919’da Anadolu'ya çıktığından beri görmediği ve üstelik Osmanlı Padişahı tarafından hakkında ölüm emri verildiğini öğrendiği oğlu Mustafa Kemal ile ancak 14 Haziran 1922’de Adapazarı’nda tekrar buluşan Zübeyde, onun yanına Ankara’ya yerleşti. Ancak bu şehrin sert iklim koşulları sağlığını olumsuz etkileyince tedavi amacıyla İzmir’e gitti. 14 Ocak 1923 günü 66 yaşında oğlunun başarılarını gördükten sonra hayatını kaybetti. İzmir’in Karşıyaka ilçesinde 1940 yılında yaptırılan anıt mezarda yatmaktadır.


  Annesinin öldüğü günde Mustafa Kemal Atatürk

       

  Boşversene ..
  Alıntı  
   

 3. #3 Cevap: Atatürk'ün Annesi Zübeyde Hanım Mezarı Nerede? Zübeyde Hanım Ne Zaman Öldü ? 

  Üyelik tarihi
  Feb 2014
  Mesajlar
  4.393

  Ellerinize sağlık arkadaşlar

       

  Alıntı  
   

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 05-05-2014, 05:54 PM
 2. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 05-12-2013, 09:32 AM
 3. Atatürk, Annesi Zübeyde Hanımın Mezarı Başında Sözleri (1923-İzmir)...
  By EmeL in forum Atatürk Sözleri & Özdeyişleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 10-01-2012, 07:17 PM
 4. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 04-29-2012, 02:46 PM
 5. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 01-19-2012, 10:25 AM
Bu Konudaki Etiketler

Etiket Bulutu Ana Sayfası

Yetkileriniz
 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •