Günün Sözü
2 sonuçtan 1 ile 2 arası

Konu: Güzel Söz Söylemek İle İlgili Atasözleri Güzel Söz Söylemek İle İlgili Açıklamalı Atasözleri

 1. #1 Güzel Söz Söylemek İle İlgili Atasözleri Güzel Söz Söylemek İle İlgili Açıklamalı Atasözleri 
  EmeL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2011
  Yer
  Kocaeli, İzmit
  Mesajlar
  18.513

  Güzel Söz Söylemek İle İlgili Atasözleri Güzel Söz Söylemek İle İlgili Açıklamalı Atasözleri yalan söylememek ile ilgili atasözleri  Söyleyenden dinleyen arif gerek.
  1. Çok söz söylemek yerine çok dinlemek daha iyidir. Çünkü öğrenmenin en önemli yollarından biri de dinlemektir. Ayrıca çok konuşanın çok hata yaptığı da ortadadır. 2.Kimi konuşmacılar üstü kapalı, sanatlı ve derin anlamlı konuşurlar. Bu durumda söylenenlerin anlaşılması, dinleyenin bilgi ve anlayış yeteneğine bağlı kalır. Dinleyen, ne denmek istendiğini çaba göstererek anlamalıdır.


  Söz ağızdan çıkar.
  Faziletli, dürüst, ahlâklı ve mert kişi ağzından çıkan sözü bilir; ona bağlı kalır, verdiği sözden dönmez ve onun gereğini yerine getirir.


  Söz gümüşse, sükût altındır.
  Konuşmak her ne kadar iyiyse de, susmak bazen konuşmaktan daha iyi sonuç verir. Öyle ki, hiç ummadığı zamanda bile kişinin sarf ettiği sözler başına iş açabilir; onu zor duruma sokabilir.


  Sözünü bil, pişir; ağzında der, devşir.
  Söyleyeceği sözün ne anlam taşıdığını, ne gibi sonuçlara yol açacağını düşünmeli; derleyip toparlamalı, ondan sonra söylemelidir insan. Eğer söz ağza geldiği gibi, bir tartıdan geçirilmeden söylenirse insanın başına umulmadık dertler açabilir.


  Söz var iş bitirir, söz var baş yitirir.
  Sözün insan üzerindeki etkisi tartışılmaz. İyi, güzel, akıllıca ve yerinde söylenmiş sözler çoklukla insanlar üzerinde olumlu etkiler bırakır; inandırıcı, kabullendirici, yumuşatıcı bir rol oynayarak rayından çıkmak üzere olan işleri bir düzene sokar. Bunun yanında, kimi kırıcı, kaba, sert, düşünülmeden söylenmiş, ölçüsüz sözler de kimi tepkilere yol açar; anlaşmazlıklara, kavgalara sebep olur; işler çıkmaza girer, giderek büyür ve kimilerinin ölümüne bile sebep olur.


  Sükût ikrardan gelir.
  Susmak kabul etmek demektir. Bir kişi, kendisine yapılan suçlamalara karşı itiraz etmiyor, kendisine yapılan tekliflere ses çıkarmıyorsa, bu "evet, kabul ettim" demek anlamına gelir.

  Kötü söyleme eşine, ağu katar-aşına.
  Yakın ilişkide bulunduğun kimselere (aile fertleri, komşu, arkadaş, mesai arkadaşları vs.) iyi davran, onları incitip kırma. Eğer böyle yaparsan onlar da senin hakkında hiç iyi düşünmezler, sana daha büyük kötülük yapma yoluna giderler.


  Yalancı kim? İşittiğini söyleyen.
  Yalan, aldatmak amacıyla bilerek ve gerçeğe aykırı olarak söylenen sözdür. Eğer kişi, öyle her duyduğunu doğru kabul edip aslını araştırmadan başkasına aktarırsa birilerini yanıltır; kendisi de yalancı konumuna düşer.

  Yalancının evi yanmış, kimse inanmamış.
  Yalan söylemeyi huy edinmiş kimselere kolay kolay kimse inanmaz. Kişilerin yalancı hakkındaki bu kanıları öyle pekişir ki, yalancının sözleri gerçeği yansıtsa bile onun bu sözlerine kimse inanmaz.


  Az söyle, çok dinle.
  Dinlemek, öğrenmenin güzel bir yoludur. Kulak vererek dinleyen insan pek çok şey öğrenebilir. Oysa çok konuşan insanda yanılma payı (özellikle bilmediği konularda) çok olur, hata yapma ihtimalî de artar. Ayrıca kişi yanlış ve çok konuşmalarıyla çevresindekileri rahatsız da edebilir.


  Yalancının mumu yatsıya kadar yanar.
  Hayatını yalancılık üzerine oturtmuş olan insanlar, kendi yalanlarına destek olacak tedbirleri alırlar; bunun için de gerekli titizliği gösterip masrafa girerler.       

       

  " Senin sessizliğini anlamayan, muhtemelen senin sözlerini de anlamaz. "
  — Elbert Hubbard
  Alıntı  
   

 2. #2  
  Admin Kate - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2011
  Mesajlar
  18.743

  Sükût ikrardan gelir.
  Çok sevdiğimbir sözdür.

       

  Alıntı  
   

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 05-18-2012, 04:13 PM
 2. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 05-18-2012, 03:14 PM
 3. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 05-18-2012, 02:08 PM
 4. Abdallar İle İlgili Atasözleri Abdallar İle İlgili Açıklamalı Atasözleri
  By EmeL in forum Atasözleri & Deyimler Sözlüğü
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 05-18-2012, 02:01 PM
 5. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 05-18-2012, 01:57 PM
Bu Konudaki Etiketler

Etiket Bulutu Ana Sayfası

Yetkileriniz
 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •