evde su kaplumbağası bakımı-Evde (Suda) Kaplumbağa Beslemek-Evde Su Kaplumbagasi Beslemek-su kaplumbağası neler yer-su kaplumbağası nasıl bir suda bakılır-su kaplumbağası kaç yıl yaşar-su kaplumbağası akvaryum düzeni nasıl olmalıdır-satın alırken nelere dikkat etmeliyiz-

Evde (Akvaryumda) Su Kaplumbagasi Beslemek

- ortalama 20 yıl yaşarlar
- kara kaplumbağaları otçuldur, su kaplumbağaları ise çoğunlukla etle beslenir
- kabuk boyları yetişkin dişilerde 30 cm, erkeklerde 25 cm'e kadar çıkabilir
- ev ortamında beslenecekse akvaryum ve tertibatı şarttır
- yaşamaları için hem suya, hem de kuru alana ihtiyaçları vardı
- su kaplumbağası leğende, küvette, fanusta vs. değil akvaryumda beslenir. su kaplumbağası yetiştirmek istiyorsanız ilk yapmanız gereken şey bir akvaryum ortamı yaratmaktır. (kimileri bu akvaryumda kuru alan da bulunduğu için inatla "paludaryum" terimini kullanırlar ama sehpa üzerinde duran standart bir akvaryuma sırf taş, odun koyduk diye paludaryum demek paludaryuma hakarettir) "ben buna bakarım leğende ya nolucak?" derseniz tek yaptığınız şey kaplumbağanızın ölümüne yavaş yavaş tanıklık etmek olur. pet shoplarda kaplumbağa aldığınızda elinize tutuşturulan ve ekseriyetle ortasında plastik bir palmiye ağacı olan kaplumbağa kapları ise kaplumbağacılar arasında "ölüm kabı" olarak bilinir. bu kaplarda kaplumbağasını birkaç aydan fazla yaşatan insanoğlu görülmemiştir. dolayısıyla su kaplumbağası beslemek sanıldığı kadar ucuz değildir. akvaryum ve tertibatı şarttır.


- ideal bir akvaryum kurulumu, hayvanınızın sağlığı ve huzuruyla direk bağlantıdır. çoğu malzemeyi yalnızca tek sefer alacağınız için özen gösterin, masraftan kaçınmayın. bir su kaplumbağası akvaryumunda bulunması gerekenler şunlardır:

* kaplumbağanın yüzebileceği kadar su, rahatça yayılabileceği kadar kuru alan (su kaplumbağaları balık gibi yüzebilir, yüzmeyi sever. bu nedenle akvaryumun 3/4'ünü suyla doldurmanızda fayda vardır. amaç hayvanı ıslatmak değil, doyasıya yüzdürmektir. kuru alan ise başlangıç için taş yığını, odun ya da türkiye'de bulunmayan turtle dock denen aparatla sağlanabilir)

* spot lamba. sıradan bir masa lambası da olabilir. su kaplumbağaları yüzdükten sonra karaya çıkıp kabuklarını kurutma ihtiyacı duyar. bu nedenle kuru alanlarına minimum 10-15 cm uzaklıkta bir lamba tutulmalı ve kuruduğu yerin ısıtılması sağlanmalıdır. kuru alan sıcaklığı 30 c'ye yakın olmalıdır. aksi taktirde kaplumbağanız kuru alana çıkmaz, suda buruşana dek durmayı tercih eder. lambayı gündüz açıp gece kapatarak yapay bir gece-gündüz ortamı oluşturmaya gayret edin.

* ısıtıcı. türkiye'de satılan kırmızı yanaklı su kaplumbağalarının anavatanı karayiplerdir. bu nedenle sıcak suda yaşarlar. su kaplumbağasının leğende, küvette vs. yaşatılamamasının nedenlerinden biri budur. akvaryumunuzda 24-27 dereceye ayarlı bir ısıtıcı bulunmalı ve bu ısıtıcı her zaman çalışmalıdır. benim kabım kaloriferin yanında, sehpanın altına odun kırıp yaktım, hohlamak suretiyle suyu ısıtıyorum gibi bahanelere sığınmayın. ısıtıcıyı alın.

* filtre. daha önce balık beslediyseniz akvaryumda filtrenin önemini açıklamamama gerek yok. ama şunu söylemek isterim ki su kaplumbağaları görüp görebileceğiniz en kirli su canlılarıdır. bokları, kirleri bitmez. bu nedenle filtreye çok dikkat edin, başlangıç için iyi bir iç filtre edinin. (daha sonra lanet okuyup dış filtreye geçmek zorunda kalacaksınız) filtreyi düzenli olarak temizleyin.

* ultraviyole lamba. su kaplumbağaları kabuk sağlığı ve direnç kazanmak için güneşlenmeye ihtiyaç duyarlar. güneş ışığını, güneşli havalarda kaplumbağanızı birkaç saatliğine bir kap veya leğende balkona çıkararak da yapabilirsiniz ama bu görev genelde bir süre sonra ihmal edilir ve kaplumbağa güneşten mahrum bırakılır. bu nedenle yapay güneş ışığı görevi gören uv lambaları şarttır. "peki ben akvaryumu cam kenarına koydum, almaz mı öyle güneş ışığı?" sorusunun cevabı ise ne yazık ki "hayır"dır. kaplumbağa, güneş ışığını doğrudan almalıdır, arada cam bulunmamalıdır.

- kirli hayvanlardır. kaplumbağa büyüdükçe suyu pisletme oranını görüp şok olmanız olasıdır. bu nedenle düzenli aralıklarla 1/2 su değişimi, dip çekimi, birkaç ayda bir de komple akvaryum temizliği yapmanızda fayda var. kaplumbağanızı temizlemeye ise gerek yok, ama diş fırçasıyla kabuğunu suyla fırçayabilirsiniz.

- su kaplumbağaları petshoplarda yavru halde satılırken kabukları bozuk 1 lira kadardır. insanlar bu kaplumbağaların birkaç yıl içinde 30 cm olacağını düşünmedikleri için genelde çok sayıda alırlar. asla bu hataya düşmeyin. ideal sayı 1, hadi arkadaşı da olsun derseniz 2'dir. ama 3 ve üzeri fazladır, akvaryum dayandıramazsınız, temizlik yapmaktan gına gelir, yem yetiştiremezsiniz. bu arada bu hayvanlar pek de sosyal sayılmazlar. kendi aralarında kavga ederler, anlaşıp anlaşmayacakları biraz şanstır. özellikle sonradan akvaryuma dahil olan kaplumbağaları dışlarlar, hatta kolunu bacağını koparabilirler. bu yüzden sonradan akvaryuma kaplumbağa dahil etmeyin.

- beslenme diyetleri önemlidir. ideal doz günde bir defa kaplumbağanın kafasının büyüklüğü kadar yem vermektir. yavruyken yalnızca yemle besleyin. stick yemin yanı sıra gammarus denen böcüklerden de verebilirsiniz. yaşlandıkça daha az yeme ihtiyacı duyarlar. yemden başka şeyler de vermek istiyorum derseniz haşlanmış tavuk ve balığa bayılırlar. marul, hıyar falan da yerler.

- yavru kaplumbağaların cinsiyeti belli değildir. tamamen şans.. petshopların "bir erkek bir dişi verem mi?" sorusu müşteri memnuniyeti için uydurdukları bir yalandır. bir su kaplumbağasının dişi mi erkek mi olduğunu anlamak için en az bir senenin geçmesi gerekir. erkeklerin tırnakları dişilere nazaran çok daha fazla uzar ve içinde cinsel organ bulunduğu için kuyrukları daha kalın ve uzun olur. bir de dişiler çoğunlukla daha iridir. cinsiyeti bu şekilde anlayabilirsiniz.

- kaplumbağa zırt pırt akvaryumdan çıkarılıp "ehehe" diye oynanacak, halıya koyup napacağı izlenecek, ters çevrilip acı çektirelecek bir hayvan değildir. bu konuda gayet hassaslardır. onları, yaşam alanlarından çıkartılmamaları gereken bir canlı olarak görün. hatta balık yerine koyun, yalnızca izleyin.

- çeneleri çok kuvvetli olduğu yetişkinlere parmak uzatmak gibi bir hataya düşmeyin. ısırdıklarında bırakmazlar, gözünüzden yaş gelebilir.

- "odaya girdiğinizde kuru alandalarsa suya can havliyle atlamaları" kımızı yanaklı su kağlumbağalarında doğal bir davranıştır. bu kaplumbağalara ingilizce'de "red eared slider" denir. kuru alanda kendilerini güvensiz hissettikleri için en ufak bir kıpırtıda "suya kaymaları" içgüdüseldir. yaşlandıkça bu konuda daha umursamaz olurlar, o ayrı.

- yavru su kaplumbağaları salmonella bakterisi taşıyabilir. hatta amerika'da yavruların satışı bildiğim kadaryla yasak. bu nedenle ilk bir sene akvaryum suyuna elinizi her soktuğunuzda mutlaka gidin elinizi yıkayın. elinizde açık yara varken suya ve kaplumbağaya temastan kaçının.

- akvaryumda dilediğiniz kadar özene bözene taşla vs. dekor yapın onlar güçlerinin yettiği kadar evlerini dekore etmeye çalışırlar. bu konuda ısrarcı olmayın. bırakın onlar kafalarına göre akvarumu dizayn etsinler. bu arada akvaryum tabanına fazla taş koymayın, yem kalıntıları ve dışkılar taşlara tutunup zamanla görsel açıdan pis bir manzara oluşturabilir. akvaryumu mümkün olduğunca sade tasarlayın.

KAPLUMBAĞALARIN BESLENMESİ

Kaplumbağalar genel olarak etçil ve otçul olarak beslenmeye uygun sindirim sistemine sahiptirler. Doğada böcek , solucan, üzüm, karpuz, domates, kıvırcık ve sarı çiçekli bitkileri yiyerek beslenirler.
Kaplumbağaların beslenmesinde dikkat edilecek en önemli hususlar:
1-3 yaş arası kaplumbağalar vücut gelişimlerini tamamlamaları için protein ağırlıklı besin maddeleri almaları gerekmektedir. Bundan dolayı sürekli beslenmeli 6-7 yaşına kadar kış uykusuna yatırılmamalıdır.

Yemlerinde Kalsiyum ve Fosfor dengesine ve vitamin ihtiyacına göre gerekli katkılar ilave edilmelidir. Ayrıca su kaplumbağaları yiyeceklerini suda almaktan hoşlanırlar.En çok sevdikleri yiyecekler arasında kurutulmuş karides gelir.
Evde beslenen kaplumbağalara hazır yemler vermek daha uygundur.Kaliteli markaların kaplumbağalar için yemleri var.Mutlaka kullanın.

BAKIM
+ Evlerimizde beslediğimiz tropikal su kaplumbağaları için gereken en önemli şey suyun temiz tutulması ve ısının bir ısıtıcı yardımıyla 27-28'C ye sabitlenmesidir.Bu kaplumbağalar en fazla suda bulunan mikroplardan etkilendikleri için su değişimlerinin düzenli olarak aksatılmadan yapılması gerekir.Eğer buna dikkat edilmezse kaplumbağalarımız sudaki kirlilikten dolayı hastalanacaktır.Bunun sonucunda göz körlüğüne,hatta ölüme kadar gidebilen durumlar oluşmaktadır.

Başka bir önemli konu ise kaplumbağaların yeterince gelişemeden satışa çıkarılmalarıdır.Kabuk gelişimlerini daha tamamlayamadıklarından dolayı maalesef çoğu bilinçsiz bakım yüzünden telef olmaktadır.Burada bizlere düşen görev;kabuklarının gelişebilmesi için kaplumbağalarımıza düzenli olarak güneş banyosu yaptırtmaktır.Eğer böyle bir imkanımız yoksa piyasada ultraviole(UV)lambalar satılmaktadır.Bu lambalar güneş ışığının yerine geçer ve kaplumbağaların gelişimine katkısı büyüktür.Bunlardan mutlaka bir tane edinmeliyiz.

Diğer problemlerden bir tanesi ise kaplumbağaların ortasında palmiye bulunan,ada şeklinde küçük plastik kaplarda beslenmeleridir.Bu ortamlar çok sağlıksızdır ve kaplumbağaların çoğu böyle ortamlarda telef olmaktadırlar.Onlar için en iyisi ileride büyüyeceklerini de göz önüne alırsak 100x40x40 ölçülerinde bir akvaryumdur.Yalnız akvaryumu almakla da iş bitmiyor.Daha önceden de söylediğim gibi mutlaka bir tane de ısıtıcı edinmeliyiz.Ayrıca kaplumbağaların üzerine çıkıp dinlenebileceği,kuruyabileceği bir kısmı suyun dışında kalacak şekilde kayalar da konmalıdır.Son olarak da bir filtre edinirsek ideal ortamı yaratmış oluruz bu sevimli dostlarımız için...Hem böylelikle filtreler sayesinde suları daha da geç kirlenecektir.

SATIN ALIRKEN*
+ Daha sahiplenirken dikkat etmeniz gereken şey;kabuğun yeterince sertleşmiş olmasıdır.Ticari olarak üretildikleri için ve henüz kabuk yapısı sağlıklı şekilde oluşamadığından dolayı genel gelişimi açısından problem yaratabilir.Kabuğun yumuşak olması,kabuğa yapışık halde olan iç organlarının daha kolay hasar görmesine yol açabilir.

Bir su kaplumbağası alırken;

-Gözler parlak ve temiz mi?
-Deri canlı ve lekesiz mi?
-Kabuk sert ve çizgileri düzgün mü?
-Kuyruk çevresi temiz ve yarasız mı?
sorularına olumlu cevaplar bulmanızı tavsiye ederim.

Ayrıca bir su kaplumbağası sahiplenmek için en uygun zaman ilkbahar ve yaz aylarıdır.

Yeni aldığınız kaplumbağa daha bebek olduğundan dolayı kabuk gelişimi tamamlanmamış bir durumda olacaktır.Yaz döneminde kaplumbağanızı güneşin faydalı ışınlarından yararlandırarak kabuk gelişimlerine yardımcı olabilirsiniz.

KAPLUMBAĞALARDA CİNSİYET AYRIMI

+ Kaplumbağalarda erkeklerle dişileri ayıran en önemli özellikler; Dişilerde kloaka kuyruk kökünde son bulur, erkeklerde kuyruk dişilere göre daha uzun ve kalındır. Çiftleşmeyi kolaylaştırabilmek için karın altı kabuğu erkeklerde daha kuvvetli ve içe doğru çöküktür. Erkeklerde ön bacak tırnaklarından bir tanesi dişiyi çiftleşme anında kavrayabilmek için daha uzundur.
Hayvanat bahçesi gibi yerlerde cinsiyet tayini kan analizleriyle yapılmakta hayvanın dişi ve erkek olduğu öğrenilmektedir. Kandaki Östörojen ve Testesteron hormonları seviyelerine bakılır.
Avrupa kaplumbağalarında cinsel olgunluk 12 yaşlarında başlar.

Erkek dişi ayrımı ufakken olmaz. Olur diyen yalan söyler. Slider kaplumbağaların cinsiyet ayrımı 1 yaşından sonra yapılabilmektedir... Tabi buda 1 yaşında eğe 10 cm çağa ulaşabilmiş ise yapılabilir...

Kaplumbağaların iyi bakılıp bakılmadığını anlamanın yolu büyümelerine bakmaktır. 1 YTL boyundaki bir kaplumbağa 2-3 ay sonra yanyana koyulmuş 2 tane 1 YTL boyuna gelebilmelidir. Eğer gelmemiş ise sağlıklı bakılmıyor demektir...

Yani bozuk para ile aynı boyutlara sahipken 2-3 ay sonra bozuk para yanında şu görüntüye sahip olmalıdır;Son olarak bu hayvanlar doğalarında dahi en az 3-4 bireylik gruplar halinde dolaşırlar... Bu nedenle 2-3 taneden az sayıda kaplumbağa beslemeyiniz...